Nevyšly volby podle vašich představ? Nebuďte smutní, Česko stále patří mezi nejšťastnější země

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
28. 1. 2018 22:14
Norsko, Dánsko a Island jsou podle každoroční hodnoticí zprávy OSN s názvem World Happiness Report nejšťastnějšími zeměmi světa. Česká republika pak skončila na 24. místě a předčila i Slovensko nebo Polsko. Dobře dopadla například v kategorii sociální podpory, která vyjadřuje, zda se mají lidé na koho obrátit v případě nouze.
Norsko je podle studie World Happiness Report nejšťastnější zemí světa.
Norsko je podle studie World Happiness Report nejšťastnější zemí světa. | Foto: Shutterstock

Česko si o víkendu zvolilo svého příštího prezidenta. Pokud nedopadly volby podle vašich představ, nezoufejte, Česká republika je stále považována za jednu z těch šťastnějších zemí světa. Alespoň to vyplývá z každoroční hodnoticí zprávy Organizace spojených národů (OSN) s názvem World Happiness Report.

Úplně nejspokojenější jsou podle zprávy Norové, Dánové a Islanďané. Tyto severské země totiž opanovaly první tři místa. Naopak nejhůře dopadly africké státy Středoafrická republika, Burundi a Tanzánie.

Česko přeskočilo Slovensko i Argentinu

Česká republika si však v žebříčku nevedla vůbec zle, umístila se na pěkné 24. příčce. Předstihly ji sice například Spojené arabské emiráty nebo Brazílie, přeskočila však Argentinu, Mexiko či Singapur.

Sousední Německo a Rakousko se pak dostaly do první dvacítky, Slovensko však skončilo na 41. místě a Polsko až na 47. příčce.

V České republice byla například mnohem hůře hodnocena kategorie štědrost, která bere v potaz odpovědi občanů na to, zda v posledním roce darovali peníze na charitu. Naopak dobře dopadlo Česko v kategorii sociální podpory, která vyjadřuje, zda se mají dotazovaní občané na koho obrátit v případě nouze.

Spokojenost lidí v jednotlivých zemích ale neovlivňují pouze zvolené kategorie průzkumu, ale také jejich psychické zdraví, osobní vztahy a práce. "Nezaměstnanost způsobuje u lidí velký propad spokojenosti. Ale i u těch, kteří pracují, má kvalita jejich zaměstnání vliv na pocity štěstí," tvrdí studie.

Spokojenost Američanů klesá

Zajímavostí je, že například Čína nevykazuje se zvyšujícím se bohatstvím větší pocity štěstí. Také obyvatelé USA jsou podle studie čím dál méně šťastní. V roce 2007 se USA umístily třetí mezi zeměmi OECD, v roce 2016 byly devatenácté. Důvodem je klesající sociální podpora a zvyšující se vnímání korupce.

Pokud tedy hledáte šťastné místo pro život, měli byste se vydat na sever. První tři země, Norsko, Dánsko a Island, dosáhly vysokého skóre zejména v klíčových kategoriích, jako je sociální podpora, svoboda v rozhodování, zdraví, rozdíly v příjmech a dobrá státní správa.

Vítězem žebříčku je Norsko, které si letos o tři příčky polepšilo. Podle hodnoticí zprávy se pak někdy o této zemi říká, že si svou spokojenost drží ne díky svému ropnému bohatství, ale jemu navzdory. Díky tomu, že jej vytváří pomalu a investuje výdělky do budoucna, se Norsko vymanilo ze začarovaného kruhu vysokých zisků a následných krachů, jako to bývá v některých jiných ekonomikách.

"Tento důraz na budoucnost je usnadněn vysokou mírou vzájemné důvěry, společným cílem, velkorysostí a dobrou veřejnou správou," uvedl pro CNN spoluautor studie John Helliwell z University of British Columbia.

Dánská rovnost a islandská mírumilovnost

Na druhém místě žebříčku se umístilo Dánsko, které si tak oproti předešlé studii o příčku pohoršilo. Země na sever od Německa má nejen záviděníhodný sociální systém nebo vysoké HDP na obyvatele, ale je zde také jeden z nejmenších příjmových rozdílů na světě.

Recept na štěstí podle Dánů si lze přečíst například v bestselleru Meika Wikinga s názvem Hygge - Prostě šťastný způsob života.

Třetici nejspokojenějších národů uzavírá ostrovní Island. Ten se podruhé v řadě umístil na bronzové příčce. Kromě dechberoucí krajiny nabízí nízké daně z příjmu, bezplatné zdravotní pojištění či bezplatné vyšší vzdělání pro své občany. Islanďané navíc patří podle indexu globálního míru k nejmírumilovnějším národům na světě.

Do první desítky se ještě dostalo Švýcarsko, Finsko, Nizozemsko či Austrálie.

První studie s názvem World Happiness Report byla vydána v dubnu 2012. Výsledky průzkumu spokojenosti za rok 2017 byly zveřejněny již vloni, letošní studie by se měla zaměřit na téma migrace.

Studie zpracovávala odpovědi tří tisíc respondentů z každé země. Zahrnuto bylo celkem 150 států světa z různých regionů. Účastníci průzkumu měli hodnotit svůj současný život na škále od 0 do 10, přičemž 10 byla nejlepší známka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy