reklama
 
 

Začal soud s komikem Cosbym. Ženy měl zdrogovat a sexuálně zneužívat, herec vinu popírá

7. 6. 2017 17:11
Již od roku 2014 se táhne skandál kolem amerického komika Billa Cosbyho, který čelí obvinění ze sexuálního zneužívání. Tento týden se dostal k soudu první případ. Basketbalistka Andrea Constandová tvrdí, že ji herec zdrogoval a pak sexuálně obtěžoval. Cosby vinu popírá. V případě, že porota uvěří Constandové, hrozí herci až deset let vězení.

V pensylvánském Norristownu začal tento týden soud amerického komika Billa Cosbyho, který čelí obvinění ze sexuálního zneužívání. Přestože násilí nahlásila zhruba šedesátka žen, k soudu se zatím dostal pouze případ basketbalistky Andrei Constandové.

Devětasedmdesátiletý herec, kterého k soudu doprovodila herečka Keshia Knight Pulliamová známá jako Cosbyho dcera v jeho pořadu The Cosby Show, čelí obvinění z toho, že svým obětem podával drogy a poté je sexuálně napadl.

Za každý dokázaný čin, momentálně jsou v řešení celkem tři, mu hrozí maximálně deset let vězení a pokuta až do výše 25 tisíc dolarů (zhruba 584 tisíc korun).

Soud sledují s napětím zejména americká a britská média.

Pilulky na uvolnění

Svědectví má za sebou již Kelly Johnsonová, kterou měl herec zdrogovat a sexuálně zneužít v roce 1998. Stejnou metodou měl o šest let později napadnout také tehdy jednatřicetiletou basketbalistku Andreu Constandovou. V obou případech měl údajně komik pozvat mladé ženy k sobě domů v rámci kariérního poradenství, nabídnout jim pilulku na "uvolnění" a poté, co byly neschopné se bránit, je zneužít.

Kelly Johnsonová soudu popsala, že pilulku ze začátku skrývala pod jazykem, ale Cosby ji pak zkontroloval, jestli ji spolkla. Později se údajně vzbudila v posteli, napůl svlečená, s Cosbym za zády, který ji měl donutit k tomu, aby se dotýkala jeho genitálií. "Snažila jsem se něco říct. Nevím, jestli jsem vlastně mluvila," dodala.

Sám devětasedmdesátiletý Cosby svou vinu popírá. Jeho právník tvrdí, že žena se sexem souhlasila a svůj příběh před vyšetřovateli změnila.

Rasisticky motivovaná obvinění

Již v květnu Cosby prohlásil, že u soudu odmítá svědčit. Poznamenal také, že jeho obvinění mohou být rasisticky motivována, protože v porotě sedí sedm mužů a pět žen, z nichž pouze dva jsou Američané černé pleti. O roli rasismu v případu je přesvědčena i jeho dcera Ensa.

Andrea Constandová uvedla, že ji Bill Cosby měl zdrogovat a obtěžovat poté, co jej v roce 2004 navštívila s prosbou o kariérní radu. V té době ji bylo jednatřicet a znala jej z filadelfské Temple University, kde byl členem správní rady.

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Constandová uvedla, že herec jí podal tři modré pilulky, po kterých se cítila velmi unavená, a začal ji osahávat. "Chtěla jsem, aby přestal. Snažila jsem se pohnout, ale nešlo to," vypověděla podle serveru Deadline u soudu. Cosbyho obhájce Brian McMonagle kontroval, že se herec stal obětí falešných obvinění.

Aféra Cosby versus Constandová měla skončit v roce 2006 mimosoudním vyrovnáním a zapečetěním dokumentů. Soudce je ale vloni nechal ověřit.

Cosby svou vinu i nadále popírá

Cosby i nadále trvá na tom, že basketbalistka se sexuálním vztahem souhlasila. Při přelíčení se hercův právník také ženy zeptal, proč se opakovaně vracela do jeho domu, když ji měl předtím údajně dělat nechtěné sexuální návrhy. Předložil také důkazy o tom, že po údajném incidentu si více než 70krát telefonovali a nařkl Constandovou z toho, že svůj příběh minimálně třikrát před policií změnila.

Zároveň však Cosbyův právnickým tým připustil, že komik z rodinného seriálu Cosby Show nabídl Constandové sedativum Quaaludes, užíváné v USA rekreačně v 70. letech, poté, co si stěžovala na to, že špatně spí.

Prokurátorka Kristen Fedenová porotcům soudu řekla, že obžalovaný "využil svou moc a slávu a předchozí metodu proto, aby uvedl mladou, důvěřivou ženu do stavu, ve kterém se nebude schopna bránit, aby se tak mohl sexuálně ukojit."

Ze sexuálního zneužívání Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na padesát žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada případů se navíc odehrála před značnou dobou, takže časová lhůta pro jejich možné vyšetřování už dávno uplynula.

autor: Magazín | 7. 6. 2017 17:11

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama