Začal soud s komikem Cosbym. Ženy měl zdrogovat a sexuálně zneužívat, herec vinu popírá

Magazín Magazín
7. 6. 2017 17:11
Již od roku 2014 se táhne skandál kolem amerického komika Billa Cosbyho, který čelí obvinění ze sexuálního zneužívání. Tento týden se dostal k soudu první případ. Basketbalistka Andrea Constandová tvrdí, že ji herec zdrogoval a pak sexuálně obtěžoval. Cosby vinu popírá. V případě, že porota uvěří Constandové, hrozí herci až deset let vězení.
Bill Cosby u soudu.
Bill Cosby u soudu. | Foto: Reuters

V pensylvánském Norristownu začal tento týden soud amerického komika Billa Cosbyho, který čelí obvinění ze sexuálního zneužívání. Přestože násilí nahlásila zhruba šedesátka žen, k soudu se zatím dostal pouze případ basketbalistky Andrei Constandové.

Devětasedmdesátiletý herec, kterého k soudu doprovodila herečka Keshia Knight Pulliamová známá jako Cosbyho dcera v jeho pořadu The Cosby Show, čelí obvinění z toho, že svým obětem podával drogy a poté je sexuálně napadl.

Za každý dokázaný čin, momentálně jsou v řešení celkem tři, mu hrozí maximálně deset let vězení a pokuta až do výše 25 tisíc dolarů (zhruba 584 tisíc korun).

Soud sledují s napětím zejména americká a britská média.

Pilulky na uvolnění

Svědectví má za sebou již Kelly Johnsonová, kterou měl herec zdrogovat a sexuálně zneužít v roce 1998. Stejnou metodou měl o šest let později napadnout také tehdy jednatřicetiletou basketbalistku Andreu Constandovou. V obou případech měl údajně komik pozvat mladé ženy k sobě domů v rámci kariérního poradenství, nabídnout jim pilulku na "uvolnění" a poté, co byly neschopné se bránit, je zneužít.

Kelly Johnsonová soudu popsala, že pilulku ze začátku skrývala pod jazykem, ale Cosby ji pak zkontroloval, jestli ji spolkla. Později se údajně vzbudila v posteli, napůl svlečená, s Cosbym za zády, který ji měl donutit k tomu, aby se dotýkala jeho genitálií. "Snažila jsem se něco říct. Nevím, jestli jsem vlastně mluvila," dodala.

Sám devětasedmdesátiletý Cosby svou vinu popírá. Jeho právník tvrdí, že žena se sexem souhlasila a svůj příběh před vyšetřovateli změnila.

Rasisticky motivovaná obvinění

Již v květnu Cosby prohlásil, že u soudu odmítá svědčit. Poznamenal také, že jeho obvinění mohou být rasisticky motivována, protože v porotě sedí sedm mužů a pět žen, z nichž pouze dva jsou Američané černé pleti. O roli rasismu v případu je přesvědčena i jeho dcera Ensa.

Andrea Constandová uvedla, že ji Bill Cosby měl zdrogovat a obtěžovat poté, co jej v roce 2004 navštívila s prosbou o kariérní radu. V té době ji bylo jednatřicet a znala jej z filadelfské Temple University, kde byl členem správní rady.

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Constandová uvedla, že herec jí podal tři modré pilulky, po kterých se cítila velmi unavená, a začal ji osahávat. "Chtěla jsem, aby přestal. Snažila jsem se pohnout, ale nešlo to," vypověděla podle serveru Deadline u soudu. Cosbyho obhájce Brian McMonagle kontroval, že se herec stal obětí falešných obvinění.

Aféra Cosby versus Constandová měla skončit v roce 2006 mimosoudním vyrovnáním a zapečetěním dokumentů. Soudce je ale vloni nechal ověřit.

Cosby svou vinu i nadále popírá

Cosby i nadále trvá na tom, že basketbalistka se sexuálním vztahem souhlasila. Při přelíčení se hercův právník také ženy zeptal, proč se opakovaně vracela do jeho domu, když ji měl předtím údajně dělat nechtěné sexuální návrhy. Předložil také důkazy o tom, že po údajném incidentu si více než 70krát telefonovali a nařkl Constandovou z toho, že svůj příběh minimálně třikrát před policií změnila.

Zároveň však Cosbyův právnickým tým připustil, že komik z rodinného seriálu Cosby Show nabídl Constandové sedativum Quaaludes, užíváné v USA rekreačně v 70. letech, poté, co si stěžovala na to, že špatně spí.

Prokurátorka Kristen Fedenová porotcům soudu řekla, že obžalovaný "využil svou moc a slávu a předchozí metodu proto, aby uvedl mladou, důvěřivou ženu do stavu, ve kterém se nebude schopna bránit, aby se tak mohl sexuálně ukojit."

Ze sexuálního zneužívání Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na padesát žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada případů se navíc odehrála před značnou dobou, takže časová lhůta pro jejich možné vyšetřování už dávno uplynula.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy