Cosbyho efekt dodal ženám v Americe odvahu. Nebojí se hlásit na policii sexuální napadení

ČTK jaz, ČTK
5. 2. 2016 8:45
Obviněný komik Bill Cosby míří před pensylvánský soud, kde čelí obvinění ze znásilnění z roku 2004. Velká publicita případu ovlivnila mnoho žen, které teď ohlašují na policii znásilnění, ke kterým došlo i před několika lety. Větší důvěra v úřady těší i samotné strážce zákona, kteří na oplátku mění způsob vyšetřování těchto trestných činů.
Bill Cosby
Bill Cosby | Foto: Reuters

Washington - Příprava soudu s hercem Billem Cosbym v Pensylvánii, kde čelí obvinění ze znásilnění v roce 2004, může pokračovat. Soud totiž odmítl argument obhajoby, že Cosby v tomto případu dostal v minulosti od prokuratury slib imunity.

Rozhodnutí soudu znamená, že nyní se může uskutečnit předběžné slyšení.

Bill Cosby u soudu v Pensylvánii
Bill Cosby u soudu v Pensylvánii | Foto: Reuters

Soudní líčení se slavným komikem dodalo odvahu desítkám Američanek, které hlásí na policii staré případy znásilnění. Úřady tento nový trend nazývají "Cosbyho efekt", píše server Washington Post.

Podle policejního komisaře Williama J. Brattona se během loňského roku zvýšil počet nahlášených případů znásilnění ve Washingtonu D.C. o 11 procent, ve Filadelfii o devět, Houstonu o 19, Los Angeles o 12 a Chicagu o sedm procent.

Policie si váží důvěry žen, které se nebojí případy nahlásit, přesto si úřady uvědomují, že jde o pouhou špičku ledovce. Podle dat ministerstva spravedlnosti je ohlášen pouze každý třetí případ a jen dvě procenta vedou k odsouzení pachatele.

Řada států navíc na aktuální kauzu slavného komika reagovala změnou v zákonech. Kalifornie, Virginie a Maryland řeší úplné odstranění promlčecí lhůty v případě sexuálních útoků. Florida pro změnu posunula hranici promlčení skutku ze čtyř let na osm a Oregon z šesti na 12 let.

Kvůli údajným sexuálním deliktům Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada údajných sexuálních deliktů se odehrála před značnou dobou a časová lhůta pro jejich možné vyšetření už dávno uplynula.

Herec obvinění údajně zneužitých žen dlouhodobě odmítá. Jeho právníci tvrdí, že cílem je slavného herce pošpinit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy