Cosbyho efekt dodal ženám v Americe odvahu. Nebojí se hlásit na policii sexuální napadení

ČTK jaz, ČTK
5. 2. 2016 8:45
Obviněný komik Bill Cosby míří před pensylvánský soud, kde čelí obvinění ze znásilnění z roku 2004. Velká publicita případu ovlivnila mnoho žen, které teď ohlašují na policii znásilnění, ke kterým došlo i před několika lety. Větší důvěra v úřady těší i samotné strážce zákona, kteří na oplátku mění způsob vyšetřování těchto trestných činů.
Bill Cosby
Bill Cosby | Foto: Reuters

Washington - Příprava soudu s hercem Billem Cosbym v Pensylvánii, kde čelí obvinění ze znásilnění v roce 2004, může pokračovat. Soud totiž odmítl argument obhajoby, že Cosby v tomto případu dostal v minulosti od prokuratury slib imunity.

Rozhodnutí soudu znamená, že nyní se může uskutečnit předběžné slyšení.

Bill Cosby u soudu v Pensylvánii
Bill Cosby u soudu v Pensylvánii | Foto: Reuters

Soudní líčení se slavným komikem dodalo odvahu desítkám Američanek, které hlásí na policii staré případy znásilnění. Úřady tento nový trend nazývají "Cosbyho efekt", píše server Washington Post.

Podle policejního komisaře Williama J. Brattona se během loňského roku zvýšil počet nahlášených případů znásilnění ve Washingtonu D.C. o 11 procent, ve Filadelfii o devět, Houstonu o 19, Los Angeles o 12 a Chicagu o sedm procent.

Policie si váží důvěry žen, které se nebojí případy nahlásit, přesto si úřady uvědomují, že jde o pouhou špičku ledovce. Podle dat ministerstva spravedlnosti je ohlášen pouze každý třetí případ a jen dvě procenta vedou k odsouzení pachatele.

Řada států navíc na aktuální kauzu slavného komika reagovala změnou v zákonech. Kalifornie, Virginie a Maryland řeší úplné odstranění promlčecí lhůty v případě sexuálních útoků. Florida pro změnu posunula hranici promlčení skutku ze čtyř let na osm a Oregon z šesti na 12 let.

Kvůli údajným sexuálním deliktům Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada údajných sexuálních deliktů se odehrála před značnou dobou a časová lhůta pro jejich možné vyšetření už dávno uplynula.

Herec obvinění údajně zneužitých žen dlouhodobě odmítá. Jeho právníci tvrdí, že cílem je slavného herce pošpinit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici, infekci doléčí doma

Bývalý americký prezident Bill Clinton v neděli opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý hospitalizován kvůli infekci močových cest. Uvedla to agentura AP. Pětasedmdesátiletý politik Demokratické strany odjel z nemocnice kolem osmé ráno místního času (17:00 SELČ) v doprovodu své manželky Hillary.

Ošetřující lékař bývalého prezidenta Alpesh Amin uvedl, že se Clinton nyní vrátí do New Yorku a bude brát antibiotika. Podle něj se vrátila do normálu Clintonova hodnota bílých krvinek a snížila se mu i teplota. Clintonův mluvčí Angel Ureňa v sobotu uvedl, že ukazatele zdravotního stavu bývalého prezidenta se "vyvíjí tím správným směrem".

Exprezident do Kalifornie přijel na soukromou akci své nadace a v úterý se cítil unavený. Po testech byl přijat do nemocnice, kde nakonec strávil pět nocí. Podle jeho lékařů nejsou urologické infekce u starších lidí ničím neobvyklým a jsou lehce léčitelné, ačkoliv se mohou rychle rozšířit.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy