Cosbyho efekt dodal ženám v Americe odvahu. Nebojí se hlásit na policii sexuální napadení

ČTK jaz, ČTK
5. 2. 2016 8:45
Obviněný komik Bill Cosby míří před pensylvánský soud, kde čelí obvinění ze znásilnění z roku 2004. Velká publicita případu ovlivnila mnoho žen, které teď ohlašují na policii znásilnění, ke kterým došlo i před několika lety. Větší důvěra v úřady těší i samotné strážce zákona, kteří na oplátku mění způsob vyšetřování těchto trestných činů.
Bill Cosby
Bill Cosby | Foto: Reuters

Washington - Příprava soudu s hercem Billem Cosbym v Pensylvánii, kde čelí obvinění ze znásilnění v roce 2004, může pokračovat. Soud totiž odmítl argument obhajoby, že Cosby v tomto případu dostal v minulosti od prokuratury slib imunity.

Rozhodnutí soudu znamená, že nyní se může uskutečnit předběžné slyšení.

Bill Cosby u soudu v Pensylvánii
Bill Cosby u soudu v Pensylvánii | Foto: Reuters

Soudní líčení se slavným komikem dodalo odvahu desítkám Američanek, které hlásí na policii staré případy znásilnění. Úřady tento nový trend nazývají "Cosbyho efekt", píše server Washington Post.

Podle policejního komisaře Williama J. Brattona se během loňského roku zvýšil počet nahlášených případů znásilnění ve Washingtonu D.C. o 11 procent, ve Filadelfii o devět, Houstonu o 19, Los Angeles o 12 a Chicagu o sedm procent.

Policie si váží důvěry žen, které se nebojí případy nahlásit, přesto si úřady uvědomují, že jde o pouhou špičku ledovce. Podle dat ministerstva spravedlnosti je ohlášen pouze každý třetí případ a jen dvě procenta vedou k odsouzení pachatele.

Řada států navíc na aktuální kauzu slavného komika reagovala změnou v zákonech. Kalifornie, Virginie a Maryland řeší úplné odstranění promlčecí lhůty v případě sexuálních útoků. Florida pro změnu posunula hranici promlčení skutku ze čtyř let na osm a Oregon z šesti na 12 let.

Kvůli údajným sexuálním deliktům Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada údajných sexuálních deliktů se odehrála před značnou dobou a časová lhůta pro jejich možné vyšetření už dávno uplynula.

Herec obvinění údajně zneužitých žen dlouhodobě odmítá. Jeho právníci tvrdí, že cílem je slavného herce pošpinit.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy