Cosbyho efekt dodal ženám v Americe odvahu. Nebojí se hlásit na policii sexuální napadení

ČTK jaz, ČTK
5. 2. 2016 8:45
Obviněný komik Bill Cosby míří před pensylvánský soud, kde čelí obvinění ze znásilnění z roku 2004. Velká publicita případu ovlivnila mnoho žen, které teď ohlašují na policii znásilnění, ke kterým došlo i před několika lety. Větší důvěra v úřady těší i samotné strážce zákona, kteří na oplátku mění způsob vyšetřování těchto trestných činů.
Bill Cosby
Bill Cosby | Foto: Reuters

Washington - Příprava soudu s hercem Billem Cosbym v Pensylvánii, kde čelí obvinění ze znásilnění v roce 2004, může pokračovat. Soud totiž odmítl argument obhajoby, že Cosby v tomto případu dostal v minulosti od prokuratury slib imunity.

Rozhodnutí soudu znamená, že nyní se může uskutečnit předběžné slyšení.

Bill Cosby u soudu v Pensylvánii
Bill Cosby u soudu v Pensylvánii | Foto: Reuters

Soudní líčení se slavným komikem dodalo odvahu desítkám Američanek, které hlásí na policii staré případy znásilnění. Úřady tento nový trend nazývají "Cosbyho efekt", píše server Washington Post.

Podle policejního komisaře Williama J. Brattona se během loňského roku zvýšil počet nahlášených případů znásilnění ve Washingtonu D.C. o 11 procent, ve Filadelfii o devět, Houstonu o 19, Los Angeles o 12 a Chicagu o sedm procent.

Policie si váží důvěry žen, které se nebojí případy nahlásit, přesto si úřady uvědomují, že jde o pouhou špičku ledovce. Podle dat ministerstva spravedlnosti je ohlášen pouze každý třetí případ a jen dvě procenta vedou k odsouzení pachatele.

Řada států navíc na aktuální kauzu slavného komika reagovala změnou v zákonech. Kalifornie, Virginie a Maryland řeší úplné odstranění promlčecí lhůty v případě sexuálních útoků. Florida pro změnu posunula hranici promlčení skutku ze čtyř let na osm a Oregon z šesti na 12 let.

Kvůli údajným sexuálním deliktům Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada údajných sexuálních deliktů se odehrála před značnou dobou a časová lhůta pro jejich možné vyšetření už dávno uplynula.

Herec obvinění údajně zneužitých žen dlouhodobě odmítá. Jeho právníci tvrdí, že cílem je slavného herce pošpinit.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy