Cosbyho efekt dodal ženám v Americe odvahu. Nebojí se hlásit na policii sexuální napadení

ČTK jaz, ČTK
5. 2. 2016 8:45
Obviněný komik Bill Cosby míří před pensylvánský soud, kde čelí obvinění ze znásilnění z roku 2004. Velká publicita případu ovlivnila mnoho žen, které teď ohlašují na policii znásilnění, ke kterým došlo i před několika lety. Větší důvěra v úřady těší i samotné strážce zákona, kteří na oplátku mění způsob vyšetřování těchto trestných činů.
Bill Cosby
Bill Cosby | Foto: Reuters

Washington - Příprava soudu s hercem Billem Cosbym v Pensylvánii, kde čelí obvinění ze znásilnění v roce 2004, může pokračovat. Soud totiž odmítl argument obhajoby, že Cosby v tomto případu dostal v minulosti od prokuratury slib imunity.

Rozhodnutí soudu znamená, že nyní se může uskutečnit předběžné slyšení.

Bill Cosby u soudu v Pensylvánii
Bill Cosby u soudu v Pensylvánii | Foto: Reuters

Soudní líčení se slavným komikem dodalo odvahu desítkám Američanek, které hlásí na policii staré případy znásilnění. Úřady tento nový trend nazývají "Cosbyho efekt", píše server Washington Post.

Podle policejního komisaře Williama J. Brattona se během loňského roku zvýšil počet nahlášených případů znásilnění ve Washingtonu D.C. o 11 procent, ve Filadelfii o devět, Houstonu o 19, Los Angeles o 12 a Chicagu o sedm procent.

Policie si váží důvěry žen, které se nebojí případy nahlásit, přesto si úřady uvědomují, že jde o pouhou špičku ledovce. Podle dat ministerstva spravedlnosti je ohlášen pouze každý třetí případ a jen dvě procenta vedou k odsouzení pachatele.

Řada států navíc na aktuální kauzu slavného komika reagovala změnou v zákonech. Kalifornie, Virginie a Maryland řeší úplné odstranění promlčecí lhůty v případě sexuálních útoků. Florida pro změnu posunula hranici promlčení skutku ze čtyř let na osm a Oregon z šesti na 12 let.

Kvůli údajným sexuálním deliktům Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada údajných sexuálních deliktů se odehrála před značnou dobou a časová lhůta pro jejich možné vyšetření už dávno uplynula.

Herec obvinění údajně zneužitých žen dlouhodobě odmítá. Jeho právníci tvrdí, že cílem je slavného herce pošpinit.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1. dubna provozní dobu podatelen, a to na každý den od osmi do 17 hodin. Nicméně správa doporučuje odevzdat daňové přiznání elektroniky. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala finanční správa. Pracoviště v tzv. optimalizovaném režimu 2+2 budou uzavřena. Stejně tak správa letos nebude organizovat výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných obcí.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektronicky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo do sběrných boxů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy