Komik Bill Cosby bude souzen za případ znásilnění z roku 2004, hrozí mu až deset let vězení

ČTK ČTK
24. 5. 2016 20:08
Americký komik Bill Cosby bude souzen v dvanáct let starém případu, kdy ho obžaloba viní z omámení a znásilnění ženy. Soudkyně v rámci předběžného jednání konstatovala, že obžaloba má dostatek důkazů k zahájení procesu se 78letým hercem. Herec nařčení popírá, v případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. Ze sexuálního zneužívání Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal.
Bill Cosby odchází ze soudní síně.
Bill Cosby odchází ze soudní síně. | Foto: Reuters

Washington - Americký komik Bill Cosby nakonec bude souzen v případu z roku 2004, kdy podle obžaloby omámil a znásilnil ženu. Zahájit proces v úterý během předběžného jednání nařídil soud, podle kterého je dostatek důkazů pro Cosbyho trestní stíhání. Herec, který byl nařčen ze zneužití několika žen, veškerá obvinění odmítá. Pokud soud jeho vinu uzná, hrozí mu až deset let vězení.

Úterní předběžné řízení se týkalo incidentu z roku 2004, kdy Cosby podle obžaloby zdrogoval a sexuálně zneužil Andreu Constandovou. Ta v soudní síni nebyla přítomna, v dřívějších výpovědích ale uvedla, že jí Cosby podal tři modré tabletky, po kterých se cítila malátně a ztratila kontrolu nad tělem. Herec již dříve uvedl, že se zmíněnou ženou měl sexuální styk, se kterým ona souhlasila.

Případem se zabývala prokuratura již v roce 2005, tehdy se ale rozhodla Cosbyho pro nedostatky ve vyšetřování nestíhat. Nyní se Cosbyho právní zástupci snažili otevření procesu zabránit mimo jiné tím, že tvrdili, že jejich klient v minulosti dostal od prokuratury slib imunity. Letos v únoru ale soud tento argument odmítl a nařídil předběžné řízení.

V úterý během tohoto jednání soudkyně Elizabeth McHughová konstatovala, že obžaloba má dostatek důkazů k zahájení procesu se 78letým hercem. "Děkuji," prohlásil Cosby podle Reuters po verdiktu soudkyně.

Ze sexuálního zneužívání Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada případů se navíc odehrála před značnou dobou, takže časová lhůta pro jejich možné vyšetřování už dávno uplynula.

 

Právě se děje

Další zprávy