Amerika zavede daň z krávy. Aby snížila emise

Hugo Charvát
30. 12. 2008 18:05
Zemědělcům se nové opatření nelíbí
Krávy, stejně jako auta, vypouštějí CO2. Majitel by tak za ně měl zaplatit daň.
Krávy, stejně jako auta, vypouštějí CO2. Majitel by tak za ně měl zaplatit daň. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Miami (Ekolist) - Americkým zemědělcům se nelíbí návrh nové "daně z krávy". Tvrdí, že mají platit za chov hovězího dobytka a prasat, protože zvířata svým říháním a větry zvyšují emise methanu a dalších skleníkových plynů.

S návrhem podle nich přišla vládní Agentura ochrany životního prostředí (EPA).

Poplatek za jednu krávu má dosáhnout až 175 dolarů, za každé chované prase by se pak mělo platit 20 dolarů. 

Podle farmářů to mnohé donutí skončit s chovem zvířat a ukončit podnikání i obchody s levným jídlem v celé zemi.

Čtěte také: Bude se v USA konzumovat geneticky upravené maso?

"Nechceme nikoho strašit, ale v sázce je naše živobytí," řekl Perry Mobley, chovatel hovězího dobytka a ředitel sdružení alabamských farmářů (AFF), britskému listu Guardian. 

"Je to hodně špatný nápad, krávu neodradíte od krkání nějakou daní ani povolenkou," dodal.

Daň za 50 krav a 200 prasat

Úřad EPA, který měl s návrhem přijít, ale tvrdí: znepokojení chovatelů zvířat vyvolaly zkreslené informace z jednoho dokumentu úřadu.

Text podle jeho mluvčího obsahoval jen krátký přehled k tématu chov dobytka a byl sepsán jako výčet všech oblastí průmyslu, kterých se týká omezení skleníkových plynů v rámci zákona o čistém ovzduší.

Každý majitel více než dvou stovek prasat má v Americe odvádět ekodaně.
Každý majitel více než dvou stovek prasat má v Americe odvádět ekodaně. | Foto: Reuters

Jenže: podle propočtů lobbyistické organizace American Farm Bureau Federation (AFBF) farmy a ranče, které chovají více než pětadvacet krav na mléko, padesát kusů hovězího dobytka na maso nebo více než dvě stě prasat, vypouštějí emise překračující limit sto tun ekvivalentu oxidu uhličitého za rok.

Po těchto zemědělských podnicích by tedy v případě přijetí nových pravidel měly být požadovány "povolenky na vypouštění znečišťujících látek".

Čtěte také:  Krávy mají vnitřní kompas. Vědí, kde je sever a jih

Podle farmářů by se poplatky mohly vyšplhat až na 40 000 dolarů ročně pro zemědělský provoz střední velikosti. Podle Marka Maslyna, ředitele vnějších vztahů AFBF, by to zasáhlo více než 90 % amerických dodavatelů mléka a hovězího i vepřového masa.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy