Amerika zavede daň z krávy. Aby snížila emise

Hugo Charvát
30. 12. 2008 18:05
Zemědělcům se nové opatření nelíbí
Krávy, stejně jako auta, vypouštějí CO2. Majitel by tak za ně měl zaplatit daň.
Krávy, stejně jako auta, vypouštějí CO2. Majitel by tak za ně měl zaplatit daň. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Miami (Ekolist) - Americkým zemědělcům se nelíbí návrh nové "daně z krávy". Tvrdí, že mají platit za chov hovězího dobytka a prasat, protože zvířata svým říháním a větry zvyšují emise methanu a dalších skleníkových plynů.

S návrhem podle nich přišla vládní Agentura ochrany životního prostředí (EPA).

Poplatek za jednu krávu má dosáhnout až 175 dolarů, za každé chované prase by se pak mělo platit 20 dolarů. 

Podle farmářů to mnohé donutí skončit s chovem zvířat a ukončit podnikání i obchody s levným jídlem v celé zemi.

Čtěte také: Bude se v USA konzumovat geneticky upravené maso?

"Nechceme nikoho strašit, ale v sázce je naše živobytí," řekl Perry Mobley, chovatel hovězího dobytka a ředitel sdružení alabamských farmářů (AFF), britskému listu Guardian. 

"Je to hodně špatný nápad, krávu neodradíte od krkání nějakou daní ani povolenkou," dodal.

Daň za 50 krav a 200 prasat

Úřad EPA, který měl s návrhem přijít, ale tvrdí: znepokojení chovatelů zvířat vyvolaly zkreslené informace z jednoho dokumentu úřadu.

Text podle jeho mluvčího obsahoval jen krátký přehled k tématu chov dobytka a byl sepsán jako výčet všech oblastí průmyslu, kterých se týká omezení skleníkových plynů v rámci zákona o čistém ovzduší.

Každý majitel více než dvou stovek prasat má v Americe odvádět ekodaně.
Každý majitel více než dvou stovek prasat má v Americe odvádět ekodaně. | Foto: Reuters

Jenže: podle propočtů lobbyistické organizace American Farm Bureau Federation (AFBF) farmy a ranče, které chovají více než pětadvacet krav na mléko, padesát kusů hovězího dobytka na maso nebo více než dvě stě prasat, vypouštějí emise překračující limit sto tun ekvivalentu oxidu uhličitého za rok.

Po těchto zemědělských podnicích by tedy v případě přijetí nových pravidel měly být požadovány "povolenky na vypouštění znečišťujících látek".

Čtěte také:  Krávy mají vnitřní kompas. Vědí, kde je sever a jih

Podle farmářů by se poplatky mohly vyšplhat až na 40 000 dolarů ročně pro zemědělský provoz střední velikosti. Podle Marka Maslyna, ředitele vnějších vztahů AFBF, by to zasáhlo více než 90 % amerických dodavatelů mléka a hovězího i vepřového masa.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 2 minutami

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy