Amerika zavede daň z krávy. Aby snížila emise

Hugo Charvát
30. 12. 2008 18:05
Zemědělcům se nové opatření nelíbí
Krávy, stejně jako auta, vypouštějí CO2. Majitel by tak za ně měl zaplatit daň.
Krávy, stejně jako auta, vypouštějí CO2. Majitel by tak za ně měl zaplatit daň. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Miami (Ekolist) - Americkým zemědělcům se nelíbí návrh nové "daně z krávy". Tvrdí, že mají platit za chov hovězího dobytka a prasat, protože zvířata svým říháním a větry zvyšují emise methanu a dalších skleníkových plynů.

S návrhem podle nich přišla vládní Agentura ochrany životního prostředí (EPA).

Poplatek za jednu krávu má dosáhnout až 175 dolarů, za každé chované prase by se pak mělo platit 20 dolarů. 

Podle farmářů to mnohé donutí skončit s chovem zvířat a ukončit podnikání i obchody s levným jídlem v celé zemi.

Čtěte také: Bude se v USA konzumovat geneticky upravené maso?

"Nechceme nikoho strašit, ale v sázce je naše živobytí," řekl Perry Mobley, chovatel hovězího dobytka a ředitel sdružení alabamských farmářů (AFF), britskému listu Guardian. 

"Je to hodně špatný nápad, krávu neodradíte od krkání nějakou daní ani povolenkou," dodal.

Daň za 50 krav a 200 prasat

Úřad EPA, který měl s návrhem přijít, ale tvrdí: znepokojení chovatelů zvířat vyvolaly zkreslené informace z jednoho dokumentu úřadu.

Text podle jeho mluvčího obsahoval jen krátký přehled k tématu chov dobytka a byl sepsán jako výčet všech oblastí průmyslu, kterých se týká omezení skleníkových plynů v rámci zákona o čistém ovzduší.

Každý majitel více než dvou stovek prasat má v Americe odvádět ekodaně.
Každý majitel více než dvou stovek prasat má v Americe odvádět ekodaně. | Foto: Reuters

Jenže: podle propočtů lobbyistické organizace American Farm Bureau Federation (AFBF) farmy a ranče, které chovají více než pětadvacet krav na mléko, padesát kusů hovězího dobytka na maso nebo více než dvě stě prasat, vypouštějí emise překračující limit sto tun ekvivalentu oxidu uhličitého za rok.

Po těchto zemědělských podnicích by tedy v případě přijetí nových pravidel měly být požadovány "povolenky na vypouštění znečišťujících látek".

Čtěte také:  Krávy mají vnitřní kompas. Vědí, kde je sever a jih

Podle farmářů by se poplatky mohly vyšplhat až na 40 000 dolarů ročně pro zemědělský provoz střední velikosti. Podle Marka Maslyna, ředitele vnějších vztahů AFBF, by to zasáhlo více než 90 % amerických dodavatelů mléka a hovězího i vepřového masa.

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy