Bude se v USA konzumovat geneticky upravené maso?

vk
27. 9. 2008 20:00
Úřady vyzývají americkou veřejnost k debatě
Američané se možná nedozvědí, že jedí geneticky upravené maso
Američané se možná nedozvědí, že jedí geneticky upravené maso | Foto: Reuters

Washington - Den, kdy budou mít spotřebitelé na stole maso a mléko z geneticky upravených zvířat, je zase o krok blíž. 

Americký správní úřad pro potraviny a léky (FDA) předložil podle agentury Reuters veřejnosti k připomínkování návrh pravidel pro postupné komerční využití těchto zvířat.

Úřad zveřejnil navrhovaná detailní pravidla, která budou muset chovatelé geneticky upravených zvířat dodržovat. Chce rozhodnout, zda nejsou tato zvířata pro člověka, životní prostředí - i sama pro sebe - nebezpečná.

Spojené státy jsou známé liberálnějším přístupem ke geneticky modifikovaným potravinám.

Zatím ne k jídlu

Geneticky modifikovaný dobytek, prasata, ryby a kozy mají dnes různé využití. Některá zvířata produkují ve svém mléce nebo krvi léčiva. Cílem je "vyvinout" i zvířata, která budou odolná proti chorobám nebo budou mít zdravější maso a mléko.

„Mnohé druhy geneticky upravených zvířat se vyvíjejí, přestože žádné zatím nebylo schváleno pro obchodní využití," říká náměstek komisaře FDA Randall Lutter.

Nyní je důležité sjednotit postupy, které FDA používá k regulaci geneticky upravených zvířat. "Používané technologie dospěly k bodu, kde komercializace těchto zvířat není příliš daleko," dodal.

Úřad vyzval veřejnost ke komentářům do 18. listopadu.

Tajný proces schvalování

Skupiny hájící zájmy zákazníků považují postup FDA za dobrý první krok, ale tvrdí, že pravidla se nedotýkají několika důležitých otázek.

Jednou z nich je proces schvalování, který bude uzavřený, aby chránil vlastnická práva na technologii genetického upravování zvířat.

„Není jednoznačné, zda FDA má oprávnění a kvalifikaci, aby zhodnotila všechna rizika," prohlásil Gregory Jaffe z Centra pro vědecké a veřejné zájmy.

Spotřebitel se nedozví

Nesouhlas vzbuzuje i fakt, že potraviny vyrobené z masa a mléka geneticky upravených zvířat podle FDA nebudou muset nést speciální označení.

„Je pro nás nepochopitelné, že FDA nepovažuje tato zvířata za odlišná od jejich běžných protějšků," komentuje to Jean Halloranová, ředitelka iniciativ pro potravinářskou politiku při americké Unii spotřebitelů. 

„Spotřebitelé mají právo vědět, zda šunka, slanina nebo vepřová žebírka, která kupují, pocházejí z prasat, která byla vytvořena pomocí myších genů," dodala.

FDA oponuje, že označení by bylo potřebné v případech, pokud by jídlo bylo výrazně odlišné. Například vepřové z prasat, která byla geneticky upravená na produkci masa s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin, by označení „geneticky upravené" dostalo.

Jakou DNA má navíc 

Nová pravidla budou po pěstitelích požadovat přesný popis toho, jakou DNA do zvířete vložili, jak se ve zvířeti chová a jaký je dopad na zdraví zvířete. Také bude muset ukázat, že výsledný produkt není odlišný od běžných tradičních potravin.

Společnosti také budou muset FDA oznámit, jak budou zvířata porážet a zbavovat se těl, pokud zemřou. Když bude existovat riziko ohrožení, FDA může doporučit, aby zvířata byla kastrována.

FDA má oprávnění regulovat chov geneticky modifikovaných zvířat pomocí Federálního zákona o potravinách, léčivech a kosmetice.

Více o USA:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy