Bude se v USA konzumovat geneticky upravené maso?

vk
27. 9. 2008 20:00
Úřady vyzývají americkou veřejnost k debatě
Američané se možná nedozvědí, že jedí geneticky upravené maso
Američané se možná nedozvědí, že jedí geneticky upravené maso | Foto: Reuters

Washington - Den, kdy budou mít spotřebitelé na stole maso a mléko z geneticky upravených zvířat, je zase o krok blíž. 

Americký správní úřad pro potraviny a léky (FDA) předložil podle agentury Reuters veřejnosti k připomínkování návrh pravidel pro postupné komerční využití těchto zvířat.

Úřad zveřejnil navrhovaná detailní pravidla, která budou muset chovatelé geneticky upravených zvířat dodržovat. Chce rozhodnout, zda nejsou tato zvířata pro člověka, životní prostředí - i sama pro sebe - nebezpečná.

Spojené státy jsou známé liberálnějším přístupem ke geneticky modifikovaným potravinám.

Zatím ne k jídlu

Geneticky modifikovaný dobytek, prasata, ryby a kozy mají dnes různé využití. Některá zvířata produkují ve svém mléce nebo krvi léčiva. Cílem je "vyvinout" i zvířata, která budou odolná proti chorobám nebo budou mít zdravější maso a mléko.

„Mnohé druhy geneticky upravených zvířat se vyvíjejí, přestože žádné zatím nebylo schváleno pro obchodní využití," říká náměstek komisaře FDA Randall Lutter.

Nyní je důležité sjednotit postupy, které FDA používá k regulaci geneticky upravených zvířat. "Používané technologie dospěly k bodu, kde komercializace těchto zvířat není příliš daleko," dodal.

Úřad vyzval veřejnost ke komentářům do 18. listopadu.

Tajný proces schvalování

Skupiny hájící zájmy zákazníků považují postup FDA za dobrý první krok, ale tvrdí, že pravidla se nedotýkají několika důležitých otázek.

Jednou z nich je proces schvalování, který bude uzavřený, aby chránil vlastnická práva na technologii genetického upravování zvířat.

„Není jednoznačné, zda FDA má oprávnění a kvalifikaci, aby zhodnotila všechna rizika," prohlásil Gregory Jaffe z Centra pro vědecké a veřejné zájmy.

Spotřebitel se nedozví

Nesouhlas vzbuzuje i fakt, že potraviny vyrobené z masa a mléka geneticky upravených zvířat podle FDA nebudou muset nést speciální označení.

„Je pro nás nepochopitelné, že FDA nepovažuje tato zvířata za odlišná od jejich běžných protějšků," komentuje to Jean Halloranová, ředitelka iniciativ pro potravinářskou politiku při americké Unii spotřebitelů. 

„Spotřebitelé mají právo vědět, zda šunka, slanina nebo vepřová žebírka, která kupují, pocházejí z prasat, která byla vytvořena pomocí myších genů," dodala.

FDA oponuje, že označení by bylo potřebné v případech, pokud by jídlo bylo výrazně odlišné. Například vepřové z prasat, která byla geneticky upravená na produkci masa s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin, by označení „geneticky upravené" dostalo.

Jakou DNA má navíc 

Nová pravidla budou po pěstitelích požadovat přesný popis toho, jakou DNA do zvířete vložili, jak se ve zvířeti chová a jaký je dopad na zdraví zvířete. Také bude muset ukázat, že výsledný produkt není odlišný od běžných tradičních potravin.

Společnosti také budou muset FDA oznámit, jak budou zvířata porážet a zbavovat se těl, pokud zemřou. Když bude existovat riziko ohrožení, FDA může doporučit, aby zvířata byla kastrována.

FDA má oprávnění regulovat chov geneticky modifikovaných zvířat pomocí Federálního zákona o potravinách, léčivech a kosmetice.

Více o USA:

 

Právě se děje

před 17 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy