Opět krásný modrý Dunaj? Čistota řeky se zlepšila

12. 9. 2008 11:14
Nová studie konstatuje výrazný posun od roku 2001
Také Slovensko zastihly povodně, ale zatímco některé oblasti musely být evakuovány, na rozvodněný Dunaj v centru Bratislavy se v rámci víkendové procházky během prosluněného dne přišlo podívat tisíce lidí...
Také Slovensko zastihly povodně, ale zatímco některé oblasti musely být evakuovány, na rozvodněný Dunaj v centru Bratislavy se v rámci víkendové procházky během prosluněného dne přišlo podívat tisíce lidí... | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Bukurešť- Slavný valčík Johanna Strausse Na krásném modrém Dunaji vyzníval v posledních desetiletích spíše jako hořká parodie - vzhledem k tomu, v jakém ekologickém stavu se druhá nejdelší evropská řeka (po ruské Volze) nacházela.

Mezinárodní výbor na ochranu Dunaje ve své první rozsáhlé zprávě před sedmi lety konstatoval, že pokud země na toku řeky nezačnou spolupracovat na jejím vyčištění, Dunaj se stane synonymem pro nezvratnou ekologickou katastrofu.

Nastal obrat

Ve čtvrtek vydaná nová analýza výboru s potěšením konstatuje, že nastal bod obratu. Na řadě míst 2 850 kilometrů dlouhého toku Dunaje nastalo zlepšení. Existují kvalitnější čističky vody a do řeky se vypouští méně chemikálií a průmyslového odpadu. 

"Spolupráce mezi státy, kterými protéká Dunaj, přináší pozitivní výsledky. Řeka i její přítoky jsou čistší. Ale stále je ještě třeba mnoho udělat," konstatuje se v dokumentu.

Dále čtěte

Loď na Dunaji

  

Kterými státy protéká Dunaj:

  • Německo
  • Rakousko
  • Maďarsko
  • Slovensko
  • Srbsko
  • Chorvatsko
  • Rumunsko
  • Bulharsko
  • Moldavsko
  • Ukrajina

"Lidé se mohou koupat bez obav na více místech Dunaje než dříve, ale stále ne všude. Jíst ryby z Dunaje je na více místech zdravotně nezávadné, ale někde je třeba dalších testů," pokračuje analýza.

Stále velmi silně znečištěná je voda u velkých měst. To se týká především Bělehradu a Bukurešti.

"Ve Vídni sice při koupání nezahynete ani neonemocníte, ale ani tam nelze plavání příliš doporučit," uvádí Mezinárodní výbor na ochranu Dunaje.

Kontroverzní moldavský terminál 

Loni se o velké znečištění postarala srbská ropná společnost NIS, které unikla do řeky ropná skvrna o délce 140 kilometrů. Rumunská a bulharská vláda žádaly od Srbska finanční kompenzaci.

Někteří ekologičtí aktivisté nejsou nadšeni dostavbou a otevřením ropného terminálu Giurgiulesti v Moldavsku. Tamní vláda ale tvrdí, že přístav potřebuje pro lepší zásobování ropou, kterou dosud musela dovážet pouze vlakem z Ruska a Rumunska. 

Rumunská vláda zvažuje, že v rámci záchrany vzácného ekosystému v deltě Dunaje u Černého moře zakáže nebo alespoň výrazně omezí komerční rybolov.

Právě Rumunsko bylo největším znečišťovatelem Dunaje v sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Tamní komunistický diktátor Nicoale Ceaušesku byl pověstný naprostou netečností k ochraně životního prostředí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy