Žal se krásně vstřebá... Co všechno se s vámi stane, když začnete pravidelně cvičit

Žal se krásně vstřebá... Co všechno se s vámi stane, když začnete pravidelně cvičit
Cvičení může také pozitivně ovlivnit kvalitu spánku. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá tělu lépe relaxovat a připravuje ho na odpočinek. Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají tendenci mít hlubší a klidnější spánek. To vede k lepšímu zvládání stresu a obecně k vyšší kvalitě života. Ptáček však upozorňuje na to, že pokud provozujete sportovní aktivity až ve večerních hodinách, může to naopak rozhodit váš organismus a spánkový rytmus. Za nejlepší dobu pro cvičení se považuje ráno či doba během dne, případně dvě až tři hodiny před spaním, aby měl organismus čas se uklidnit a připravit na odpočinek.
Pomůžete svému sebevědomí. Dosahování cílů ve fitness, ať už se jedná o zvyšování fyzické síly, vytrvalosti, nebo budování svalů či štíhlejší postavy, posiluje sebevědomí a přispívá k pocitu spokojenosti. Díky dosaženým úspěchům při cvičení si snadněji uvědomíte, že jste schopni dosáhnout svých cílů a překonat různé překážky. Kromě toho vede pravidelná fyzická aktivita k lepšímu vnímání těla a pocitu kontroly nad vlastním životem.
Možná nejvýznamnější je vztah mezi cvičením a prevencí deprese. Studie naznačují, že pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko vzniku deprese a pomáhá snižovat její příznaky u těch, kdo již touto nemocí trpí. Mechanismus, jakým cvičení pomáhá s depresemi, zahrnuje kombinaci uvolňování endorfinů, zlepšení spánku a posílení sebevědomí.
"Pozitivní účinek na duševní zdraví má v tomto směru jóga, která kombinuje cvičení s dechovými technikami a meditací, dále plavání nebo třeba zahradničení. Práce s rostlinami a půdou má doslova terapeutický účinek," tvrdí Ptáček. Klíčem k duševní pohodě je i vyvážená strava a správná funkce střev, v kombinaci s pravidelným pohybem mohou mít tyto změny na váš duševní stav podstatný vliv.
Foto: Shutterstock
Magazín Magazín
17. 6. 2024 15:24
Starost o své duševní zdraví je v poslední době mainstreamovým tématem. Naše mentální rozpoložení můžeme ovlivnit i tím, že si zajdeme zaběhat nebo navštívíme posilovnu. Proč je sportování důležité pro naši psychickou pohodu a jak může sloužit jako prevence psychických problémů?

Pravidelné cvičení je základem zdravého životního stylu. Kromě toho, že nám pohyb pomáhá udržovat se ve fyzické kondici a regulovat váhu, má také obrovský vliv na naši duševní pohodu. Co se stane, pokud zařadíte pravidelnou fyzickou aktivitu do vašeho každodenního života? Zde je přehled toho nejdůležitějšího.

Přesvědčte se v naší galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy