Za odmítáním roušek může být narcismus. Sebestřední lidé nesnáší omezení, tvrdí vědci

Magazín Magazín
26. 9. 2020 14:16
Na bezpečnostní opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru lidé reagují různě. Někteří zodpovědně nosí roušky a omezují sociální kontakty na minimum. Jiní vnímají ochranné pomůcky a nemožnost se scházet jako narušování osobní svobody. Za jejich odmítavými postoji může podle vědců stát vyšší míra narcismu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Jedinci, jejichž osobnost charakterizuje vyšší míra narcismu, mohou být méně ochotní přijímat opatření v zájmu veřejného zdraví. Vyplývá to ze závěrů nové studie vedené americkým psychologem Pavlem Blagovem z Whitman College ve Washingtonu, o které píše web Psychology Today.

Blagov během pandemie koronaviru pomocí on-line dotazníku zkoumal 500 lidí a zjišťoval, jak různé typy osobností reagují na vládou zavedená omezení. Zjistil, že dotazovaní s vyšší mírou svědomitosti a úzkostnosti mají tendenci na opatření reagovat vstřícně. Lidé s nedostatkem zábran a se sklony k bezohlednosti podle výzkumu naopak inklinují k chování, kterým mohou zdraví druhých ohrozit.

Narcismus se projevuje mimo jiné zahleděností do sebe a nedostatkem empatie k potřebám jiných lidí. Podle Blagova je tedy logické, že lidé s touto osobnostní charakteristikou mohou i v době koronaviru jednat neuvážlivě a stavět se k nutným opatřením cynicky. "Narcističtí jedinci těžko snáší, když je něco omezuje," dodal psycholog.

Zmínil také, že narcisté mnohdy zaujímají podobný přístup v případě rizikového sexuálního chování. Starší studie totiž ukázaly, že lidé s touto osobnostní charakteristikou častěji lžou svým sexuálním partnerům o tom, jestli jsou HIV pozitivní.

Blagov respondentům předkládal různé argumenty, proč opatření proti nákaze koronavirem dodržovat, a většina z nich nejpozitivněji reagovala na informaci, že zodpovědné chování pomůže chránit nejohroženější skupiny obyvatel. Na lidi s temnými stránkami osobnosti ovšem argumentace soucitem příliš nefungovala.

"Pro epidemiology to může být důležitá zpráva. Uvědomí si, že komunikační strategie v časech koronaviru nemusí na některé typy osobností zabírat," uvedl Blagov. U sebestřednějších narcistů se podle něj mohou lépe ujmout apely na to, aby lidé rouškami a omezováním sociálních interakcí chránili sami sebe.

Blagov internetové dotazování uskutečnil mezi 20. a 23. březnem, kdy ve Spojených státech karanténu zavedly jen Kalifornie a New York a Američané si tak na nastalou situaci teprve zvykali. Je proto přesvědčený, že se někteří respondenti mohli vzhledem ke kritickému vývoji v následujících měsících začít k opatřením stavět vstřícněji. Stejně tak je však z jeho pohledu mohla omezení unavit a počet nezodpovědných lidí se tedy mohl zvýšit.

 

Právě se děje

Další zprávy