Za odmítáním roušek může být narcismus. Sebestřední lidé nesnáší omezení, tvrdí vědci

Magazín Magazín
26. 9. 2020 14:16
Na bezpečnostní opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru lidé reagují různě. Někteří zodpovědně nosí roušky a omezují sociální kontakty na minimum. Jiní vnímají ochranné pomůcky a nemožnost se scházet jako narušování osobní svobody. Za jejich odmítavými postoji může podle vědců stát vyšší míra narcismu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Jedinci, jejichž osobnost charakterizuje vyšší míra narcismu, mohou být méně ochotní přijímat opatření v zájmu veřejného zdraví. Vyplývá to ze závěrů nové studie vedené americkým psychologem Pavlem Blagovem z Whitman College ve Washingtonu, o které píše web Psychology Today.

Blagov během pandemie koronaviru pomocí on-line dotazníku zkoumal 500 lidí a zjišťoval, jak různé typy osobností reagují na vládou zavedená omezení. Zjistil, že dotazovaní s vyšší mírou svědomitosti a úzkostnosti mají tendenci na opatření reagovat vstřícně. Lidé s nedostatkem zábran a se sklony k bezohlednosti podle výzkumu naopak inklinují k chování, kterým mohou zdraví druhých ohrozit.

Narcismus se projevuje mimo jiné zahleděností do sebe a nedostatkem empatie k potřebám jiných lidí. Podle Blagova je tedy logické, že lidé s touto osobnostní charakteristikou mohou i v době koronaviru jednat neuvážlivě a stavět se k nutným opatřením cynicky. "Narcističtí jedinci těžko snáší, když je něco omezuje," dodal psycholog.

Zmínil také, že narcisté mnohdy zaujímají podobný přístup v případě rizikového sexuálního chování. Starší studie totiž ukázaly, že lidé s touto osobnostní charakteristikou častěji lžou svým sexuálním partnerům o tom, jestli jsou HIV pozitivní.

Blagov respondentům předkládal různé argumenty, proč opatření proti nákaze koronavirem dodržovat, a většina z nich nejpozitivněji reagovala na informaci, že zodpovědné chování pomůže chránit nejohroženější skupiny obyvatel. Na lidi s temnými stránkami osobnosti ovšem argumentace soucitem příliš nefungovala.

"Pro epidemiology to může být důležitá zpráva. Uvědomí si, že komunikační strategie v časech koronaviru nemusí na některé typy osobností zabírat," uvedl Blagov. U sebestřednějších narcistů se podle něj mohou lépe ujmout apely na to, aby lidé rouškami a omezováním sociálních interakcí chránili sami sebe.

Blagov internetové dotazování uskutečnil mezi 20. a 23. březnem, kdy ve Spojených státech karanténu zavedly jen Kalifornie a New York a Američané si tak na nastalou situaci teprve zvykali. Je proto přesvědčený, že se někteří respondenti mohli vzhledem ke kritickému vývoji v následujících měsících začít k opatřením stavět vstřícněji. Stejně tak je však z jeho pohledu mohla omezení unavit a počet nezodpovědných lidí se tedy mohl zvýšit.

 

Právě se děje

před 49 minutami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy