Za odmítáním roušek může být narcismus. Sebestřední lidé nesnáší omezení, tvrdí vědci

Magazín Magazín
26. 9. 2020 14:16
Na bezpečnostní opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru lidé reagují různě. Někteří zodpovědně nosí roušky a omezují sociální kontakty na minimum. Jiní vnímají ochranné pomůcky a nemožnost se scházet jako narušování osobní svobody. Za jejich odmítavými postoji může podle vědců stát vyšší míra narcismu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Jedinci, jejichž osobnost charakterizuje vyšší míra narcismu, mohou být méně ochotní přijímat opatření v zájmu veřejného zdraví. Vyplývá to ze závěrů nové studie vedené americkým psychologem Pavlem Blagovem z Whitman College ve Washingtonu, o které píše web Psychology Today.

Blagov během pandemie koronaviru pomocí on-line dotazníku zkoumal 500 lidí a zjišťoval, jak různé typy osobností reagují na vládou zavedená omezení. Zjistil, že dotazovaní s vyšší mírou svědomitosti a úzkostnosti mají tendenci na opatření reagovat vstřícně. Lidé s nedostatkem zábran a se sklony k bezohlednosti podle výzkumu naopak inklinují k chování, kterým mohou zdraví druhých ohrozit.

Narcismus se projevuje mimo jiné zahleděností do sebe a nedostatkem empatie k potřebám jiných lidí. Podle Blagova je tedy logické, že lidé s touto osobnostní charakteristikou mohou i v době koronaviru jednat neuvážlivě a stavět se k nutným opatřením cynicky. "Narcističtí jedinci těžko snáší, když je něco omezuje," dodal psycholog.

Zmínil také, že narcisté mnohdy zaujímají podobný přístup v případě rizikového sexuálního chování. Starší studie totiž ukázaly, že lidé s touto osobnostní charakteristikou častěji lžou svým sexuálním partnerům o tom, jestli jsou HIV pozitivní.

Blagov respondentům předkládal různé argumenty, proč opatření proti nákaze koronavirem dodržovat, a většina z nich nejpozitivněji reagovala na informaci, že zodpovědné chování pomůže chránit nejohroženější skupiny obyvatel. Na lidi s temnými stránkami osobnosti ovšem argumentace soucitem příliš nefungovala.

"Pro epidemiology to může být důležitá zpráva. Uvědomí si, že komunikační strategie v časech koronaviru nemusí na některé typy osobností zabírat," uvedl Blagov. U sebestřednějších narcistů se podle něj mohou lépe ujmout apely na to, aby lidé rouškami a omezováním sociálních interakcí chránili sami sebe.

Blagov internetové dotazování uskutečnil mezi 20. a 23. březnem, kdy ve Spojených státech karanténu zavedly jen Kalifornie a New York a Američané si tak na nastalou situaci teprve zvykali. Je proto přesvědčený, že se někteří respondenti mohli vzhledem ke kritickému vývoji v následujících měsících začít k opatřením stavět vstřícněji. Stejně tak je však z jeho pohledu mohla omezení unavit a počet nezodpovědných lidí se tedy mohl zvýšit.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy