Z letiště v Nice na pláž se cestovatelé dostanou za pět minut. Nejpomalejší transfer nabízí Londýn

ČTK ČTK
22. 9. 2017 14:06
Zatímco cesta z letiště v Nice na pláž trvá pět minut, v hlavním městě Velké Británie či Francie musí turisté počítat s hodinovým transferem. Nejlevněji se do centra dostanou návštěvníci Prahy. Nejdráže cestovatelé v Londýně, jízdenka z exponovaného Heathrow stojí zhruba 730 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Francouzské letovisko Nice má v rámci Evropy nejefektivněji propojené letiště s centrem města. Vyplývá to z hodnocení časové a finanční dostupnosti více než 70 evropských letišť sestaveného dopravním portálem GoEuro, o kterém informovala televize CNN.

Pražské Letiště Václava Havla se umístilo na osmé příčce. Časově a finančně nejnáročnější jsou údajně přesuny na londýnská a pařížská letiště. Z Nice Côte d'Azur se turisté dostanou na pláže v centru za pět minut a za necelých 50 korun. 

Nejlevnější doprava je v Praze

Kolem deseti minut údajně zabere cesta z letiště do centra Birminghamu, Lanzarote, Málagy, Frankfurtu nad Mohanem či Amsterdamu (letiště Schiphol), přičemž jízdné se pohybuje v přepočtu v rozmezí 36 až 124 korun.

Vůbec nejlevněji vyjde podle žebříčku cesta z pražské Ruzyně, na niž může stačit půlhodinový lístek na MHD za 24 korun. GoEuro tvrdí, že přesun do centra zabere pouhých 15 minut.

Ovšem ve skutečnosti například cesta na stanici metra A Hradčanská prostřednictvím kombinace hromadných dopravních prostředků zabere kolem půl hodiny. Přímý autobusový spoj Airport Express na hlavní železniční nádraží pak jede podle webových stránek letiště přibližně 35 minut a plné jízdné stojí 60 korun.

Patnáct minut do centra Londýna za sedm stovek

Nejhůře jsou na tom letiště u britské metropole. Z Lutonu a Stanstedu, odkud nejezdí metro, se do srdce Londýna podle tvůrců průzkumu jede asi hodinu, přičemž za jízdné pasažér utratí přes 500 korun. Lze však také využít levnější autobusovou dopravu.

Z Heathrow, druhého nejrušnějšího letiště na světě, pak údajně nejkratší patnáctiminutový spoj do centra v přepočtu vyjde asi na 730 korun. Na této trase zároveň jezdí linka metra Picadilly line, kde cestující zaplatí zhruba tři až šest liber (90 až 180 korun).

Za absolutně nejméně výhodné letiště považuje portál londýnský Gatwick, v desítce nejhorších jsou také obě velká pařížská letiště Charles de Gaulle a Orly, Stockholm Arlanda či Edinburgh.

Video: Tak vypadala vzpoura taxikářů na pražském letišti

Taxikáři se na pražském letišti bouřili proti Uberu. Situaci krotili těžkooděnci | Video: Aktu.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy