Letiště v Denveru chce mít na svém pozemku stovku bizonů. Srážka s letadlem nehrozí, uklidňuje

Magazín Magazín
18. 9. 2017 12:45
Mezinárodní letiště momentálně vyjednává přesun stáda z nedalekého národního parku. Pokud všechno klapne, mohli by největší savci Severní Ameriky obývat plochu o rozloze téměř kilometr čtvereční. K odletové a přistávací dráze se však podle vedení letiště nedostanou.
Bizoni pasoucí se v národním parku u Denveru.
Bizoni pasoucí se v národním parku u Denveru. | Foto: Shutterstock

Mezinárodní letiště v hlavním městě Colorada, Denveru, plánuje ohromit své návštěvníky ještě před přistáním. Na svůj pozemek by rádo přemístilo největší savce Severní Ameriky - bizony. Napsal o tom server Travel and Leisure.

Letiště přesun stáda bizonů domlouvá s národním parkem Rocky Mountain Arsenal National Wildlife Refuge. Pokud se jim to podaří, mohlo by se 150 zvířat potulovat na ploše o rozloze 0,8 kilometrů čtverečních, v prostoru vedoucím přímo na hlavní silnici letiště.

"Mít vedle sebe divoká zvířata je pro nás úžasná příležitost," řekla místnímu deníku Denver Post manažerka letiště Kim Dayová.

Srážka letadla s bizonem nehrozí

Největší výzvou je přitom najít řešení, jak udržet bizony i lidi, kteří je budou navštěvovat, v bezpečí. Úředníci navrhují instalovat kolem bizoního výběhu ploty nebo vodní příkopy.

Coloradský guvernér John Hickenlooper tuto myšlenku podporuje a navrhuje také instalovat vyvýšené pozorovací stanice, ze kterých by lidé mohli sledovat divoká zvířata pohybující se po letištním pozemku.

Cestující se však nemusí obávat, že by se jejich letadlo mohlo potkat na odletové a přistávací dráze s tímto více než půl tunovým turem. Bizoni se totiž nebudou moci dostat do přímé blízkosti letových drah.

Letiště má k dispozici téměř 136 kilometrů čtverečních pozemků, což je největší letištní prostor v zemi. Větší část plochy však zůstává nevyužita.

Video: Bizonům se u Černobylu daří. Je to záhada

V zóně radioaktivního spadu u bývalé jaderné elektrárny Černobyl se daří bizonům. Dlouhodobé účinky radiace na populaci těchto savců jsou nejasné. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy