Letiště v Denveru chce mít na svém pozemku stovku bizonů. Srážka s letadlem nehrozí, uklidňuje

Magazín Magazín
18. 9. 2017 12:45
Mezinárodní letiště momentálně vyjednává přesun stáda z nedalekého národního parku. Pokud všechno klapne, mohli by největší savci Severní Ameriky obývat plochu o rozloze téměř kilometr čtvereční. K odletové a přistávací dráze se však podle vedení letiště nedostanou.
Bizoni pasoucí se v národním parku u Denveru.
Bizoni pasoucí se v národním parku u Denveru. | Foto: Shutterstock

Mezinárodní letiště v hlavním městě Colorada, Denveru, plánuje ohromit své návštěvníky ještě před přistáním. Na svůj pozemek by rádo přemístilo největší savce Severní Ameriky - bizony. Napsal o tom server Travel and Leisure.

Letiště přesun stáda bizonů domlouvá s národním parkem Rocky Mountain Arsenal National Wildlife Refuge. Pokud se jim to podaří, mohlo by se 150 zvířat potulovat na ploše o rozloze 0,8 kilometrů čtverečních, v prostoru vedoucím přímo na hlavní silnici letiště.

"Mít vedle sebe divoká zvířata je pro nás úžasná příležitost," řekla místnímu deníku Denver Post manažerka letiště Kim Dayová.

Srážka letadla s bizonem nehrozí

Největší výzvou je přitom najít řešení, jak udržet bizony i lidi, kteří je budou navštěvovat, v bezpečí. Úředníci navrhují instalovat kolem bizoního výběhu ploty nebo vodní příkopy.

Coloradský guvernér John Hickenlooper tuto myšlenku podporuje a navrhuje také instalovat vyvýšené pozorovací stanice, ze kterých by lidé mohli sledovat divoká zvířata pohybující se po letištním pozemku.

Cestující se však nemusí obávat, že by se jejich letadlo mohlo potkat na odletové a přistávací dráze s tímto více než půl tunovým turem. Bizoni se totiž nebudou moci dostat do přímé blízkosti letových drah.

Letiště má k dispozici téměř 136 kilometrů čtverečních pozemků, což je největší letištní prostor v zemi. Větší část plochy však zůstává nevyužita.

Video: Bizonům se u Černobylu daří. Je to záhada

V zóně radioaktivního spadu u bývalé jaderné elektrárny Černobyl se daří bizonům. Dlouhodobé účinky radiace na populaci těchto savců jsou nejasné. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 29 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 46 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy