Kvido z Báječných let pod psa: Mít za mámu Libušku byl splněný sen, obdivoval jsem ji

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 6. 2021 20:15
Neměla ráda oslovení "Libuško", přála si, aby jí lidé říkali "Lilo", tak jako její nejbližší přátelé. "Při natáčení chtěla, abychom si tykali. Uctivě jsem odmítl. Dotklo se jí to a já toho dlouho litoval," říká o Libuši Šafránkové Jakub Wehrenberg, její filmový syn Kvido z Báječných let pod psa. Kolegové na ni vzpomínají jako na bytost, která oplývala láskou, něhou, humorem a hlubokou vírou.
Herečka Libuše Šafránková ve filmu Báječná léta pod psa. Vedle ní sedí Ondřej Vetchý a zády jejich filmový syn Jakub Wehrenberg (Kvido).
Herečka Libuše Šafránková ve filmu Báječná léta pod psa. Vedle ní sedí Ondřej Vetchý a zády jejich filmový syn Jakub Wehrenberg (Kvido). | Foto: Česká televize

"Libuška Šafránková měla můj obdiv. Už jako začínající herec jsem měl sen - zahrát si s ní buď v divadle, nebo ve filmu. S Josefem Abrhámem se skvěle doplňovali a musím zpětně přiznat, že jsem je oba považoval za velký vzor," říká herec Jakub Wehrenberg o Libuši Šafránkové, která ve středu brzy ráno zemřela na plicním oddělení ve Všeobecné fakultní nemocnici. 

Dnes sedmačtyřicetiletý herec na "Popelku" vzpomíná s jistou dávkou nostalgie. Bylo mu čtyřiadvacet, když se ve filmu Báječná léta pod psa představil po jejím boku. "Zarazila mě na ní jedna věc. Při natáčení chtěla, abychom si tykali. Uctivě jsem odmítl. Dotklo se jí to a já toho pak ještě dlouho litoval. Zpětně to vnímám jako mladistvou chybu," říká o herečce její filmový syn Kvido. 

Šafránková byla podle něj civilní herečka, která stejně jako Josef Abrhám nebo Ondřej Vetchý působila na plátně i v divadle velice autenticky: "Ona zkrátka byla taková, jak působila ve filmech. Byla nesmírně milá, hodná, nádherná a klidná. Přitom ve filmu Báječná léta pod psa neměla jednoduchou roli, na ní se ale ukázalo, že je to uvnitř i velmi silná a vyrovnaná žena."

Libuše Šafránková a Květa Fialová ve filmu Báječná léta pod psa.
Libuše Šafránková a Květa Fialová ve filmu Báječná léta pod psa. | Foto: Česká televize

"Neměla ráda, když se jí říkalo Libuško"

Kromě hereckého měla Šafránková i rozhlasový talent. Šéfrežisérka Českého rozhlasu a nositelka ceny Prix Bohemia Radio Markéta Jahodová na ni vzpomíná jako na člověka, který měl nezaměnitelnou rozhlasovou tvář.

"Měla dispozici, hlas, který člověka upoutal. Navíc měla charisma, nadání i skvělou techniku - ta naše rozhlasová práce vyžaduje koncentraci, plynulost a cit, což je do jisté míry i záležitost inteligence, a ona nebyla jen hodná a milá, ale také velice inteligentní," říká Jahodová, která s Šafránkovou natočila například cyklus Božena Němcová: Národní báchorky a pověsti, Romea a Julii, pohádku o Ježíškovi nebo biblické příběhy pro malé i velké.

Libuše Šafránková měla k podobenství blízko. Jahodová o ní mluví jako o laskavé a hluboce věřící osobnosti: "Pamatuji si, jak jsme natáčeli biblické příběhy a ona jedno ráno přišla a říkala, že u šraněk potkala pana faráře, což  je určitě znamení, že se ta naše hra vydaří."

Její vystupování a povaha vyzařovaly lásku a něhu. Podle rozhlasové režisérky byla Šafránková typ člověka, který každého pohostil, nabídl pomocnou ruku a uměl vytvořit pohodovou atmosféru: "Na natáčení nosila kávu a výborné pralinky. Jednu věc nám ale neodpustila. Neměla ráda, když jsme ji oslovovali 'Libuško', chtěla, abychom jí říkali 'Lilo' nebo 'Líbo', jako to dělali její nejbližší přátelé. Snažili jsme se, ale v hlavě pro nás vždy byla a bude tou něžnou Libuškou - alespoň pro mě."

Libuše Šafránková
Libuše Šafránková | Foto: Filmové studio Barrandov

"Byla to hrdinka, která snad nikoho nemohla zarmoutit"

Šafránková měla talent, byla milá a přitom velice inteligentní, což se odráželo především v jejím smyslu pro humor a sebeironii: "Šli jsme cestou z rozhlasu, když jsme si všimli, jak na její auto spadl velký ptačí lívanec. Ona se na mě podívala s takovým nepopsatelným výrazem ve tváři a jen suše řekla 'no toto'. Pak nasedla do vozu a odjela," vzpomíná režisérka Jahodová.

Že Libuše Šafránková byla také silná, možná až lehce tvrdohlavá žena, zase ilustruje historka o zasněženém autě. "V Karlíně jí jednou auto až po střechu zasypal odhrnovací vůz a my jí jako její rozhlasoví kolegové chtěli pomoct to auto odhrabat. Ona se ale za žádnou cenu nedala přesvědčit. Razantně nám sdělila, že si to vyřeší sama. Nám bylo až žinantní tam stát a dívat se, jak ta žena sama odhazuje nánosy sněhu. Museli jsme odejít." 

Podle filmového režiséra Matěje Mináče, autora filmu z roku 1999 Všichni moji blízcí, byla Šafránková - trochu překvapivě - i velká idealistka. "Točili jsme takové kratší dokumentární filmy o Nicholasi Wintonovi, spolupracovali na tom oba s (manželem) Josefem Abrhámem. Považovala to za velmi důležité, chtěla, aby to mělo co nejlepší dabing. Způsob, jakým tomu propůjčila svůj hlas, byl neopakovatelný. Roky se pak filmy promítaly po školách a takto se celá republika mohla seznámit s příběhem Nicholase Wintona," připomněl Mináč, který o Wintonovi natočil ještě snímky Síla lidskosti - Nicholas Winton a Nickyho rodina.

Byla výjimečná, vzpomínají Svěrák, Fenič i Vetchý

Na ženu mnoha kvalit vzpomínají s úctou i její nejbližší herečtí kolegové. Její smysl pro humor jí otevřel dveře do světa kvalitních českých komedií a pro svou empatii se hodila i do vážnějších snímků, jako byl Kolja, ve kterém si zahrála se Zdeňkem Svěrákem.

"V Koljovi jsme tvořili pár, stejně tak jako ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Ale asi nejraději ji mám ve scéně z Vesničky střediskové, když počítá žárlivému manželovi, jak dlouho vydrží na jedno nadechnutí pod vodou," říká Svěrák.

Zdeněk Svěrák a Andrej Chalimon v Koljovi.
Zdeněk Svěrák a Andrej Chalimon v Koljovi. | Foto: Space Films

Režisér Fero Fenič zpětně lituje, že Šafránkovou nedokázal přemluvit k účasti na cyklu GEN - Galerie elity národa. "Jsou herci, kteří projdou mnoha filmy a nikdy si je už nepřipomenete, ale ji si pamatujeme od Barunky až po poslední velké filmy s Honzou Svěrákem. Většina věcí, ve kterých hrála, jsou národní filmové klenoty," říká.

Za velkou ztrátu považuje úmrtí Šafránkové také její herecký kolega Ondřej Vetchý, který jí stál po boku při natáčení řady českých snímků: "Bolest ze ztráty Libušky je větší nežli schopnost se k čemukoliv vyjadřovat," říká k odchodu jedné z nejněžnějších a nejcennějších postav tuzemské kinematografie. 

Video: Něžná dáma s humorem. Tohle jsou filmové role, ve kterých zazářila Libuše Šafránková

Sestřih filmových rolí, ve kterých zazářila Libuše Šafránková. | Video: Video
 

Právě se děje

před 49 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy