Práce snů? Dva měsíce válení se v posteli za 400 tisíc korun. Vědci hledají dva dobrovolníky

Magazín Magazín
6. 4. 2017 9:32
Za v přepočtu 433 tisíc korun nabízí Institut pro vesmírnou medicínu a psychologii ve francouzském Toulouse neobvyklou brigádu. V rámci experimentu hledají zdravé muže od dvaceti let, kteří budou ochotni strávit dva měsíce vleže. Cílem výzkumníků je zjistit, jaký vliv má dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dovedete si představit práci, ve které byste se dva měsíce jen váleli v posteli? Francouzští výzkumníci takové dobrovolníky hledají. Ti budou po dobu šedesáti dnů za v přepočtu 433 tisíc korun provádět všechny aktivity vleže.

To, co se některým zdá jako práce snů, je pro výzkumný tým z Institutu pro vesmírnou medicínu a psychologii nedaleko Toulouse seriózní experiment.

"Cílem této studie je simulovat stav beztíže na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)," uvedl pro server 20 Minutes koordinátor experimentu Arnaud Beck.

Vědci shánějí celkem čtyřiadvacet zdravých, sportovně založených mužů ve věku od 20 do 45 let, kteří nekouří, netrpí alergiemi a jejich BMI je mezi hodnotami 22-27.

Šedesát dní vleže

Vybraní kandidáti během prvních dvou týdnů podstoupí sérii testů a měření. "Potom bude následovat šedesát dní, během kterých budou muset zůstat v posteli, s hlavou mírně skloněnou ve zhruba šesti stupních," dodal Beck. A varoval, že práce může být těžší, než na první pohled vypadá.

Dobrovolníci by měli být připraveni na to, že budou muset jíst, umývat se a provozovat všechny ostatní aktivity vleže. "Pravidlem je, že musí být vždy alespoň jedno rameno v kontaktu s postelí," uvedl koordinátor.

Beck také sdělil, že cílem experimentu je vyzkoumat škodlivé účinky prodlouženého stavu beztíže na lidský organismus a způsoby, jak s nimi bojovat.

"Za určitých podmínek může být kardiovaskulární systém postižen a neschopen stejné námahy jako před experimentem. Sledujeme dokonce i větší sklony k poklesu krevního tlaku a závratím," vysvětlil.

Během posledních dvou týdnů projdou účastníci pokusu zotavením a podstoupí testy ověřující následky toho, že po dobu dvou měsíců nevytáhli paty z postele.

Stejně jako astronauti, kteří strávili delší čas ve vesmíru, může i u dobrovolníků dojít ke ztrátě svalové hmoty v dolní části těla, poklesu hustoty kostí a může být pro ně těžké se znovu postavit, vyjmenoval Beck.

Zájemci, které rizika podstoupení experimentu neodradí, se mohou přihlásit na stránkách institutu.

Vědci objevili soustavu planet, na nichž může být voda i život | Video: NASA
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy