Práce snů? Dva měsíce válení se v posteli za 400 tisíc korun. Vědci hledají dva dobrovolníky

Magazín Magazín
6. 4. 2017 9:32
Za v přepočtu 433 tisíc korun nabízí Institut pro vesmírnou medicínu a psychologii ve francouzském Toulouse neobvyklou brigádu. V rámci experimentu hledají zdravé muže od dvaceti let, kteří budou ochotni strávit dva měsíce vleže. Cílem výzkumníků je zjistit, jaký vliv má dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dovedete si představit práci, ve které byste se dva měsíce jen váleli v posteli? Francouzští výzkumníci takové dobrovolníky hledají. Ti budou po dobu šedesáti dnů za v přepočtu 433 tisíc korun provádět všechny aktivity vleže.

To, co se některým zdá jako práce snů, je pro výzkumný tým z Institutu pro vesmírnou medicínu a psychologii nedaleko Toulouse seriózní experiment.

"Cílem této studie je simulovat stav beztíže na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)," uvedl pro server 20 Minutes koordinátor experimentu Arnaud Beck.

Vědci shánějí celkem čtyřiadvacet zdravých, sportovně založených mužů ve věku od 20 do 45 let, kteří nekouří, netrpí alergiemi a jejich BMI je mezi hodnotami 22-27.

Šedesát dní vleže

Vybraní kandidáti během prvních dvou týdnů podstoupí sérii testů a měření. "Potom bude následovat šedesát dní, během kterých budou muset zůstat v posteli, s hlavou mírně skloněnou ve zhruba šesti stupních," dodal Beck. A varoval, že práce může být těžší, než na první pohled vypadá.

Dobrovolníci by měli být připraveni na to, že budou muset jíst, umývat se a provozovat všechny ostatní aktivity vleže. "Pravidlem je, že musí být vždy alespoň jedno rameno v kontaktu s postelí," uvedl koordinátor.

Beck také sdělil, že cílem experimentu je vyzkoumat škodlivé účinky prodlouženého stavu beztíže na lidský organismus a způsoby, jak s nimi bojovat.

"Za určitých podmínek může být kardiovaskulární systém postižen a neschopen stejné námahy jako před experimentem. Sledujeme dokonce i větší sklony k poklesu krevního tlaku a závratím," vysvětlil.

Během posledních dvou týdnů projdou účastníci pokusu zotavením a podstoupí testy ověřující následky toho, že po dobu dvou měsíců nevytáhli paty z postele.

Stejně jako astronauti, kteří strávili delší čas ve vesmíru, může i u dobrovolníků dojít ke ztrátě svalové hmoty v dolní části těla, poklesu hustoty kostí a může být pro ně těžké se znovu postavit, vyjmenoval Beck.

Zájemci, které rizika podstoupení experimentu neodradí, se mohou přihlásit na stránkách institutu.

Vědci objevili soustavu planet, na nichž může být voda i život | Video: NASA
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy