Francouz chce přeplavat Tichý oceán. Čeká ho devět tisíc kilometrů a boj s bílými žraloky

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
4. 4. 2017 10:25
Sportovní plavec Benoît Lecomte hodlá přeplavat největší světový oceán z Tokia do San Francisca. Doprovázet jej bude vědecký a lékařským tým, jenž bude zkoumat nejen dopad klimatických změn na oceány, ale také chování lidského těla při extrémním výkonu.
Benoît Lecomte při tréninku.
Benoît Lecomte při tréninku. | Foto: Profimedia.cz

Sportovní plavec Benoît Lecomte hodlá pokořit lidské možnosti a přeplavat Tichý oceán z Tokia do San Francisca. Na téměř devět tisíc kilometrů dlouhou trať se chystal šest let. Překonat největší světový oceán se rozhodl ve jménu vědy.

Cílem lidského experimentu s názvem The Longest Swim je sesbírat poznatky nejen o stavu oceánů, ale také o lidském těle. Podílí se na něm celkem osm vědeckých programů třinácti institucí, mezi jinými i NASA.

Sám však Lecomte nebude. Po cestě ho bude doprovázet celou dobu loď, nafukovací člun a devět členů týmu, mezi nimi kineziolog, kardiolog, nutriční specialista a další.

48 kilometrů denně

Na svůj zřejmě životní výkon se připravoval šest let, během kterých plaval osm hodin denně.

Na překonání Pacifiku má půl roku. Každý den by Lecomte měl urazit zhruba 48 kilometrů a na večer se vrátit na loď. Zde by se měl najíst, vyspat a druhý den ráno zase pokračovat dál od místa, na kterém předešlý večer skončil. "Nejsem olympijský plavec. Jsem dobrodruh, který rád plave," uvedl iniciátor experimentu na stránkách projektu.

Francouz bude vybaven speciálním neoprenem, plaveckou čepicí, brýlemi, šnorchlem, plaveckými ploutvemi, magnetickým odpuzovačem žraloků a různými nástroji měřícími EKG či hladinu radioaktivity.

Informace o odpadu, radioaktivitě i lidském srdci

Expedice bude moci díky experimentu sesbírat užitečná data k dalšímu zpracování. "The Longest Swim je unikátní možnost sdílet naše vědecké poznatky a novinky s veřejností, ale také nasbírat velice cenné vzorky pro náš výzkum," vysvětlil Erik Zettler z organizace Sea Education.

Expertní tým doprovázející Lecomta bude sbírat informace o odpadu v oceánu, radioaktivních zbytcích po výbuchu ve Fukušimě či kyselosti vody. Všechny tyto poznatky pomůžou porozumět dopadům klimatických změn.

Dále budou zkoumat psychologické aspekty experimentu, dopad nízké gravitace na kosti nebo vliv extrémního zatížení na lidské srdce.

Nejnebezpečnější částí cesty bude pro Francouze úsek, ve kterém se pohybují velcí bílí žraloci. Celý experiment bude sdílen online s veřejností prostřednictvím satelitního připojení. Zájemci tak můžou Lecomtův plavecký výkon od konce května sledovat na stránkách projektu.

Podobnou výzvu francouzský plavec nepodstupuje poprvé. V roce 1998 byl prvním člověkem, který přeplaval Atlantický oceán. Necelých šest tisíc kilometrů z Bostonu do bretaňského Quiberonu tehdy uplaval za 73 dní.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy