Francouz chce přeplavat Tichý oceán. Čeká ho devět tisíc kilometrů a boj s bílými žraloky

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
4. 4. 2017 10:25
Sportovní plavec Benoît Lecomte hodlá přeplavat největší světový oceán z Tokia do San Francisca. Doprovázet jej bude vědecký a lékařským tým, jenž bude zkoumat nejen dopad klimatických změn na oceány, ale také chování lidského těla při extrémním výkonu.
Benoît Lecomte při tréninku.
Benoît Lecomte při tréninku. | Foto: Profimedia.cz

Sportovní plavec Benoît Lecomte hodlá pokořit lidské možnosti a přeplavat Tichý oceán z Tokia do San Francisca. Na téměř devět tisíc kilometrů dlouhou trať se chystal šest let. Překonat největší světový oceán se rozhodl ve jménu vědy.

Cílem lidského experimentu s názvem The Longest Swim je sesbírat poznatky nejen o stavu oceánů, ale také o lidském těle. Podílí se na něm celkem osm vědeckých programů třinácti institucí, mezi jinými i NASA.

Sám však Lecomte nebude. Po cestě ho bude doprovázet celou dobu loď, nafukovací člun a devět členů týmu, mezi nimi kineziolog, kardiolog, nutriční specialista a další.

48 kilometrů denně

Na svůj zřejmě životní výkon se připravoval šest let, během kterých plaval osm hodin denně.

Na překonání Pacifiku má půl roku. Každý den by Lecomte měl urazit zhruba 48 kilometrů a na večer se vrátit na loď. Zde by se měl najíst, vyspat a druhý den ráno zase pokračovat dál od místa, na kterém předešlý večer skončil. "Nejsem olympijský plavec. Jsem dobrodruh, který rád plave," uvedl iniciátor experimentu na stránkách projektu.

Francouz bude vybaven speciálním neoprenem, plaveckou čepicí, brýlemi, šnorchlem, plaveckými ploutvemi, magnetickým odpuzovačem žraloků a různými nástroji měřícími EKG či hladinu radioaktivity.

Informace o odpadu, radioaktivitě i lidském srdci

Expedice bude moci díky experimentu sesbírat užitečná data k dalšímu zpracování. "The Longest Swim je unikátní možnost sdílet naše vědecké poznatky a novinky s veřejností, ale také nasbírat velice cenné vzorky pro náš výzkum," vysvětlil Erik Zettler z organizace Sea Education.

Expertní tým doprovázející Lecomta bude sbírat informace o odpadu v oceánu, radioaktivních zbytcích po výbuchu ve Fukušimě či kyselosti vody. Všechny tyto poznatky pomůžou porozumět dopadům klimatických změn.

Dále budou zkoumat psychologické aspekty experimentu, dopad nízké gravitace na kosti nebo vliv extrémního zatížení na lidské srdce.

Nejnebezpečnější částí cesty bude pro Francouze úsek, ve kterém se pohybují velcí bílí žraloci. Celý experiment bude sdílen online s veřejností prostřednictvím satelitního připojení. Zájemci tak můžou Lecomtův plavecký výkon od konce května sledovat na stránkách projektu.

Podobnou výzvu francouzský plavec nepodstupuje poprvé. V roce 1998 byl prvním člověkem, který přeplaval Atlantický oceán. Necelých šest tisíc kilometrů z Bostonu do bretaňského Quiberonu tehdy uplaval za 73 dní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy