Francouz chce přeplavat Tichý oceán. Čeká ho devět tisíc kilometrů a boj s bílými žraloky

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
4. 4. 2017 10:25
Sportovní plavec Benoît Lecomte hodlá přeplavat největší světový oceán z Tokia do San Francisca. Doprovázet jej bude vědecký a lékařským tým, jenž bude zkoumat nejen dopad klimatických změn na oceány, ale také chování lidského těla při extrémním výkonu.
Benoît Lecomte při tréninku.
Benoît Lecomte při tréninku. | Foto: Profimedia.cz

Sportovní plavec Benoît Lecomte hodlá pokořit lidské možnosti a přeplavat Tichý oceán z Tokia do San Francisca. Na téměř devět tisíc kilometrů dlouhou trať se chystal šest let. Překonat největší světový oceán se rozhodl ve jménu vědy.

Cílem lidského experimentu s názvem The Longest Swim je sesbírat poznatky nejen o stavu oceánů, ale také o lidském těle. Podílí se na něm celkem osm vědeckých programů třinácti institucí, mezi jinými i NASA.

Sám však Lecomte nebude. Po cestě ho bude doprovázet celou dobu loď, nafukovací člun a devět členů týmu, mezi nimi kineziolog, kardiolog, nutriční specialista a další.

48 kilometrů denně

Na svůj zřejmě životní výkon se připravoval šest let, během kterých plaval osm hodin denně.

Na překonání Pacifiku má půl roku. Každý den by Lecomte měl urazit zhruba 48 kilometrů a na večer se vrátit na loď. Zde by se měl najíst, vyspat a druhý den ráno zase pokračovat dál od místa, na kterém předešlý večer skončil. "Nejsem olympijský plavec. Jsem dobrodruh, který rád plave," uvedl iniciátor experimentu na stránkách projektu.

Francouz bude vybaven speciálním neoprenem, plaveckou čepicí, brýlemi, šnorchlem, plaveckými ploutvemi, magnetickým odpuzovačem žraloků a různými nástroji měřícími EKG či hladinu radioaktivity.

Informace o odpadu, radioaktivitě i lidském srdci

Expedice bude moci díky experimentu sesbírat užitečná data k dalšímu zpracování. "The Longest Swim je unikátní možnost sdílet naše vědecké poznatky a novinky s veřejností, ale také nasbírat velice cenné vzorky pro náš výzkum," vysvětlil Erik Zettler z organizace Sea Education.

Expertní tým doprovázející Lecomta bude sbírat informace o odpadu v oceánu, radioaktivních zbytcích po výbuchu ve Fukušimě či kyselosti vody. Všechny tyto poznatky pomůžou porozumět dopadům klimatických změn.

Dále budou zkoumat psychologické aspekty experimentu, dopad nízké gravitace na kosti nebo vliv extrémního zatížení na lidské srdce.

Nejnebezpečnější částí cesty bude pro Francouze úsek, ve kterém se pohybují velcí bílí žraloci. Celý experiment bude sdílen online s veřejností prostřednictvím satelitního připojení. Zájemci tak můžou Lecomtův plavecký výkon od konce května sledovat na stránkách projektu.

Podobnou výzvu francouzský plavec nepodstupuje poprvé. V roce 1998 byl prvním člověkem, který přeplaval Atlantický oceán. Necelých šest tisíc kilometrů z Bostonu do bretaňského Quiberonu tehdy uplaval za 73 dní.

 

Právě se děje

Další zprávy