Vyhořelí lidé jsou kvůli vyčerpání náchylnější k srdeční arytmii, zjistili vědci

Magazín Magazín
18. 1. 2020 14:39
Pocity duševního a fyzického vyčerpání známé pod označením syndrom vyhoření mohou v dlouhodobějším horizontu vést k srdeční arytmii. Vyhořelý člověk totiž žije v dlouhodobém napětí a přecitlivělosti vůči stresorům, což zasahuje i jeho srdeční tkáň. Na souvislost upozornila nově publikovaná vědecká studie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Fibrilace síní je nejrozšířenější podobou srdeční arytmie, která postihuje 33 milionů lidí po celém světě. V Evropě i ve Spojených státech představuje jednu z nejčastějších příčin mozkové mrtvice. Někdy se může projevovat bolestí v hrudníku, zvýšeným tepem, problémy s dechem a únavou, ale jindy se vyskytuje bez symptomů, což z ní dělá tichého zabijáka.

Nová studie, která právě vyšla v odborném časopise European Journal of Preventive Cardiology a o které napsal i zpravodajský web CNN, došla k závěru, že tato zdravotní porucha může částečně vznikat v důsledku chronického stresu a vyčerpání.

"Už dříve jsme zjistili, že stres způsobuje řadu potíží se srdcem, ale spojitost mezi vyčerpáním a arytmií jsme objevili až nyní," řekl pro CNN autor výzkumu Parveen Garg, profesor medicíny na University of Southern California's Keck School of Medicine.

Syndrom vyhoření podle něj vzniká nejen přílišným vytížením v zaměstnání, ale i v důsledku neustálého připojení k sociálním sítím a snahy být za každou cenu bezchybný i v soukromém životě. "Vyhořet můžete kvůli vyčerpání z práce, ale i kvůli dlouhodobému napětí v rodině," doplnil Garg.

Ten se svým týmem po dobu 25 let sledoval 12 tisíc mužů a žen, kteří na začátku výzkumu fibrilací síní netrpěli. Výzkumníci u účastníků pravidelně měřili jejich rozčilení a vyčerpání a ptali se jich na to, zda mají v životě podporu ze strany blízkého okolí a zda užívají antidepresiva. Hodnoty uvedených proměnných pak porovnávali s tím, jestli se u zkoumaných po čase fibrilace síní vyskytla.

Jediný faktor, který se ukázal s poruchou souviset, bylo právě vyčerpání spojené s podrážděním a ztrátou motivace. "Při vyčerpání lidský organismus s větší intenzitou reaguje na stresové podněty a v důsledku aktivace imunitního systému se zvyšuje tělesná teplota. Pokud člověka tyto projevy zasahují dlouhodobě, může to mít devastující účinky na jeho srdeční tkáň a následně vytvořit arytmii," vysvětlil Garg.

"V žádném případě netvrdíme, že když snížíte svou únavu, tak vás fibrilace síní nemůže potkat. Z našich výsledků ovšem jasně vyplývá, že vyčerpání má zásadní vliv nejen na vaši mysl, ale i na vaše srdce," uzavřel vědec.

Video: Vyhořelý učitel jede na autopilota, říká psycholožka

Učitelství nejde dělat bez toho, abyste se dostávali do složitých situací, říká psycholožka Irena Smetáčková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy