Výherci Czech Press Photo vyzývají k změně, úroveň soutěže podle nich klesá

27. 11. 2018 19:57
K proměně soutěže Czech Press Photo (CPP) vyzvala skupina nositelů tohoto ocenění. Chtějí soutěž vrátit k jejímu zaměření na žurnalistickou fotografii, porota by se měla každoročně obměňovat a hlasovat veřejně. Napsali to v otevřeném dopise ředitelce soutěže Veronice Souralové, který má ČTK k dispozici. Cílem jejich dopisu je otevřít diskusi, uvedli. Souralová ČTK napsala, že konkrétně zformulovanou kritiku vítá, s fotografy se sejde v lednu.
Letošní výherce Czech Press Photo Lukáš Zeman
Letošní výherce Czech Press Photo Lukáš Zeman | Foto: ČTK

Mezi signatáři dopisu jsou Andrej Bán, který byl v minulosti členem mezinárodní poroty CPP, nebo držitelé ocenění World Press Photo Tomki Němec a Jan Šibík.

Spolu s Němcem a Šibíkem dopis podepsali také další fotografové, kteří v minulosti v CPP posbírali řadu cen včetně Fotografie roku, mezi nimi Michal Čížek, Milan Jaroš, Stanislav Krupař, Michal Novotný a Filip Singer.

Úroveň soutěže podle nich sklouzává v posledních letech k průměrnosti a v některých případech podprůměrnosti. "Namísto vymýšlení nových kategorií bychom upřednostnili léty vyzkoušené, které jsou základem fotožurnalistiky a dokumentu. Pro Czech Press Photo byla vzorem World Press Photo a z našeho pohledu bychom tuto cestu neměli opouštět," píše se v dopise.

Czech Press Photo je podle nich i s ohledem na svůj název především soutěž fotožurnalistická a měla by hodnotit hlavně fotografie určené ke zveřejnění v médiích.

Souralová upozornila na to, že Czech Press Photo je platformou pro fotografy, ale nesupluje roli Syndikátu novinářů nebo jiného podobného sdružení. S fotografy se o jejich podnětech bude bavit na schůzce ve druhém lednovém týdnu. "Jsem otevřená diskusi," řekla ředitelka CPP.

"Budu velice ráda, pokud fotografové přispějí ke zlepšení Czech Press Photo a zapojí se do toho," dodala.

Při hodnocení snímků by porota měla podle signatářů dopisu uplatňovat základní požadavky na autentičnost fotografie a omezit manipulaci s obrazem i vyzněním fotografie.

"V případě jakýchkoliv pochybností by si porota měla vyžádat materiál, který dokáže, že fotografie tato kritéria splňuje," píše se v dokumentu.

Vedle každoroční obměny poroty včetně předsedajícího fotografové navrhli, aby její zasedání a hlasování bylo veřejné. "Taková debata dává skvělou zpětnou vazbu zúčastněným fotografům a plní tak i neocenitelnou edukativní funkci," napsali. Vyzvali také k tomu, aby porotci využívali možnost cenu neudělit, pokud jsou v některé z kategorií přihlášeny snímky nesplňující "kritéria kvality".

Signatáři dopisu předkládají k úvaze také změny v grantech. Grant Prahy Czech Press Photo by měl podle nich být udělován profesionálovi, který bude zárukou, že kolekce jeho snímků "bude kvalitní a bude odrážet reálné proměny Prahy". Soutěž by se také měla ve spolupráci se sponzory, médii, státním sektorem i neziskovými organizacemi snažit motivovat oceněné autory nabídkou další práce na projektech, které by reflektovaly klíčová společenská témata.

Ocenění ve 24. ročníku Czech Press Photo se předávala před týdnem na Staroměstské radnici, kde jsou vítězné a další snímky vystaveny do konce ledna. Fotografií roku 2018 mezinárodní porota po mnoha letech nezvolila snímek s prvoplánově politickým námětem. Cenu získala fotografie samice orangutana s umírajícím potomkem, odkazující na ničení přírody, kterou na Borneu pořídil volný fotograf Lukáš Zeman.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy