Tu fotku vymaž, říkala fotografovi žena. Snímek pak vyhrál Czech Press Photo

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 11. 2018 8:09
Snímek orangutaní mámy z Bornea, která smutně drží v náručí své umírající dítě, na první pohled připomene obrázky madon s dítětem. Jenže na rozdíl od nich z něj nevyzařuje radost a naděje, ale hluboká beznaděj. "Tu fotku vymaž," radila Lukáši Zemanovi manželka, když jí obrázek ukazoval. Kdyby to udělal, byla by to chyba. Autor se stal absolutním vítězem Czech Press Photo 2018 a záběr byl vyhlášen jako fotografie roku.
Fotografií roku 2018 se stal tento snímek Lukáše Zemana.
Fotografií roku 2018 se stal tento snímek Lukáše Zemana. | Foto: Czech Press Photo

Fotografie zvítězila i proto, že s velkou naléhavostí ukazuje, jaké bolestné a dramatické následky má kácení pralesů a jejich přeměna v plantáže palem olejných. Upozornila na to i porota soutěže: "Ostrov Borneo přišel za posledních 16 let o 100 tisíc orangutanů - to je víc, než kolik orangutanů tohoto kriticky ohroženého druhu stále žije," uvedla v hodnocení vítězného snímku.

"Fotografie vznikla během expedice, které jsem se účastnil," říká Lukáš Zeman. "Putovali jsme po místech, kde se setkává ještě neponičená příroda s lidskou činností. Dostali jsme se do oblasti, kde byla na jedné straně řeky rozpínající se plantáž a na druhé nedotčená příroda národního parku," vypráví fotograf.

"Na tom břehu, kde byly plantáže, zůstal ještě nevykácený pruh vegetace,  maximálně padesát až sto metrů široký. Ještě v něm žila zvířata. Neměla tam však dostatek potravy ani životního prostoru a byla v podstatě uvězněna. Orangutani jsou neplavci, takže neměli žádnou šanci dostat se na druhou stranu, do nedotčené přírody," popisuje Lukáš Zeman.

"Jeli jsme lodí a náhle jsme uviděli orangutaní matku s mládětem, které nejevilo známky života," vysvětluje okolnosti, za kterých snímek vznikl. "Byla zhruba dvacet metrů před námi. Pozorovali jsme ji několik desítek minut. Přehazovala si bezvládné mládě stále z ruky do ruky a ono nereagovalo."

Když dostane otázku, jak na něj takový výjev působil, na chvíli se odmlčí, jako by hledal slova. A pak docela prostě řekne: "Bylo to dost drsné." Když pak snímek ukazoval manželce, prohlásila: "Prosím tě, smaž to. On je mrtvý…" 

Lukáš Zeman fotku nesmazal, cítil, že v sobě nese silné poselství, které by se mělo dostat k lidem. Třeba proto, aby si uvědomili, jak dokážeme ubližovat přírodě a že se nám to může ve zlém vrátit. 

Poslal fotografii do soutěže Czech Press Photo. Její úspěch ho samotného překvapil. "Doufal jsem, že bych snad mohl uspět v kategorii příroda, ale to, že vyhraje celkově, by mě ani ve snu nenapadlo," uvedl těsně po vyhlášení výsledků Czech Press Photo 2018.

Lukáš Zeman není profesionální fotožurnalista. Vystudoval informatiku na univerzitě v Pardubicích. Po škole založil v tomto městě reklamní studio, ke kterému po čase přidal i tiskárnu a fotoateliér. "Fotím sám za sebe a v podstatě se dá říci, že jsem fotograf amatér, který má rád přírodu," vysvětluje. "Snažím se společně s dalšími fotografy dokumentovat mizející místa na planetě a doufám, že úspěch v soutěži pro mne bude dobrý odrazový můstek pro další práci," konstatuje.

Na Borneo se vydal, protože ho považuje za jednu z posledních lokací, kde je možné pozorovat orangutany ve volné přírodě. "Na území celého ostrova Borneo dochází k neustálému střetu mezi přírodou národních parků a rychle se rozrůstajícími palmovými plantážemi a také dalším průmyslem, zejména uhelnými doly. Fotografii matky orangutana s umírajícím mládětem jsem pořídil v národním parku Tanjung Puting," vysvětluje. 

Mezinárodní porota Czech Press Photo pak k jeho fotografii uvedla: "Tento příběh není jen o životě v divočině. Je to příběh o nás všech, o naší budoucnosti a o tom, jak úzce jsme svázaní jeden s druhým a s touto planetou. Na světě, kde žije sedm miliard lidí, se musíme naučit vnímat sami sebe jako součást přírody. Náš osud je spjat s osudem zvířat. Budoucnost přírody je naší budoucností. Příroda nepotřebuje lidi. Lidé potřebují přírodu. Znečišťování, vytlačování zvířat z jejich přirozených stanovišť a úbytek ozonové vrstvy jsou jen některé případy ilustrující, jak z modré planety děláme neúrodnou pustinu. Když umírá příroda, umírá i člověk."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy