Vinyla 2013: Vložte kočku, Kittchen i piána na ulici

Karel Veselý
16. 12. 2013 7:30
Hudební cena Vinyla potřetí vyhlásila nominace ve třech kategoriích.
Pořadatelé Vinyly Pavel Uretšlégr a Tomáš Grombíř
Pořadatelé Vinyly Pavel Uretšlégr a Tomáš Grombíř | Foto: Jiří Hloušek

Brno, Praha - Hudební ceny Vinyla znají nominace třetího ročníku ve všech svých kategoriích. O výsledcích prvního kola rozhodla porota složená z dvaceti šesti hudebních publicistů, kteří opakovaně publikují názorové texty napříč žánrovým spektrem domácí scény.

O desku roku se uchází třeba Kittchen či Houpací koně, kteří zopakovali své nominace z cen Apollo, objevem roku může být projekt DEATHS, který sbírá zahraniční úspěchy a mezi kandidáty na počin roku je projekt pián na pražských ulicích či patnáctihodinový koncert skupiny B4, která si před dvěma lety odnesla cenu za album roku.

Vítězové budou vyhlášení 26. února v brněnském klubu Fléda na koncertním večeru. O cover vinylu, který vyjde v limitované edici a bude obsahovat jeden track od všech nominovaných v kategoriích Deska a Objev roku, se postará výtvaník Kryštof Kinetra.

Mezi minulými vítězi ceny Vinyla jsou také například skupina Květy, festival Creepy Teepee a nebo vydavatelství Polí5.

Kdo je nominovaný na cenu Vinyla 2013?

Album roku 2013

Houpací koně - Everest (Yannick South Records)

Ústecká kapela se na domácí scéně pohybuje od začátku devadesátých let, ale po více jak dvaceti letech na okraji zájmu výrazněji zabodovala až s letošním albem Everest - intimní zpověďí generace čtyřicátníků, jež bolí i fascinuje. Drásavý alternativní rock na albu Everest odráží krizi středního věku frontmana Jiřího Imlaufa i industriální atmosféru jejich domovského Ústí nad Labem.

Foto: Aktuálně.cz

Houpací koně by po tolika letech věrné služby domácí nezávislé scéně mohli pomalu aspirovat na statut kultu nezávislé scény a s Everestem - albem o tom, že život je velehora, která se nedá zdolat bez obětí - si konečně postavili pořádný pomník. Stvrzuje to ostatně i fakt, že jejich šesté studiové album nechybí ani v mezi sedmičkou desek kandidujících na ceny Apollo. Bezprostředně po vyhlášení nominací oznámili, že kvůli napojení Apolla na organizaci OSA kapela poskytne v případě vítězství odměnu šedesát tisíc na charitativní účely.

IQ + 1 - IQ + 1 (Polí5)

Z úplně opačného žánrového spektra přichází do nominací mnohačlenná pražská improvizační skupina IQ+1. Soubor funguje na bázi volného sdružení, které se libovolně mění podle možnosti jednotlivých členů a také prostorů, ve kterých vystupuje. Mezi členy je ale například hráč na analogové syntezátory Jára Tarnovski z Gurun Gurun, trumpetista Petr Vrba nebo tanečnice Kateřina Bilejová.

Jejich druhé, eponymní album je založeno na experimentu se zvukem a mnoha nástroji, kterými soubor disponuje - elektrický klarinet, analogový syntetizátor, elektrické housle a mnohé další. Výsledkem je nečekaně ucelená deska rozkročená mezi noisem, ambientem a free jazzem. "Hildegarde von Bingen, Claude Debussy, Erik Satie či třeba John Cage by s tímto albem byli spokojeni stejně jako většina jeho současných posluchačů." napsal o albu Jan Faix v His Voice.

Kittchen - Radio (Červený kůň)

Foto: Aktuálně.cz

Nominaci na obě letošní hudební ceny zdvojil i Jakub König alias Kittchen, který už před dvěma lety kandidoval na Objev roku (a v hlasování prohrál s Fiordmoss). Zatímco debutová deska Menu se vyznačovala svébytným lo-fi přístupem, k němuž si König odskočil po letech hraní s alt-rockovou kapelou Obří broskev, letošní Radio je čitelnější a zvukově pestřejší.

I Kittchenova druhá deska rozvíjí postapokalyptický příběh. Na desce se v roli producenta podílel Dušan Neuwerth, který se ke Königovi přidal i v koncertní podobě projektu.

Vložte kočku - SEAT (Landmine Alert)

Foto: Aktuálně.cz

Čtveřici nominovaných uzavírá pražská skupina Vložte kočku, která na sebe poprvé výrazněji upozornila vítězstvím na festivalu Malá Alternativa v roce 2011. Debutová deska TáTa pak naznačila, že Vložte kočku patří mezi největší naděje domácí alternativní hudby posledních let: nabídla originální mix mathrockového zvuku, elektrifikovaných houslí, rytmiky a abstraktně-osobních textů.

Druhé album Seat je ve všech těchto rysech propracovanější a ucelenější a definitivně tak kapele potvrdilo status jedné z nejoriginálnějších skupin domácí hudby. Deska vyšla jako free download a na sérii ručně vyráběných USB nosičů, což jen stvrzuje osobitost souboru, jejichž živé koncerty mají jen tu nejlepší pověst.

Objev roku 2013

DEATHS

Projekt kolem zpěváka a skladatele Igora Brusoa na sebe upozorňoval už pod jménem Girls on Drugs. Jako DEATHS se přiklonili více k osobitě pojatému temnému electro/synth-popu a nový materiál z chystaného EP zveřejňují na svém Soundcloudu. Klip ke skladbě Karaoke Blues, který si režíroval sám Bruso, sdílely i zahraniční blogy a chystané EP tak patří mezi nejočekávanější domácí počiny pro příští rok.

Nylon Jail

Olomouckou kapelu kombinující originálním způsobem country a alternativní rock založili na podzim 2011 Roman Vičík (ex Beeline, Narcotic Fields) se zpěvákem Jiřinem Jirákem (ex Two men). Kapela se rozhodně nestydí za své ambice - během roku 2012 objeli turné Devil Is a Cowboy po klubech a kinech s na domácí poměry revoluční 3D projekcí. Na jaře kapela prošla menší personální změnou a natočila debutové album My Heart Soars Like a Hawk, které sklidilo pozitivní recenze.

Palermo

I dvojice Palermo žánrově spadá do kategorie synth-popu. Duo studentů Akademie výtvarných umění v Praze - Dominik Gajarský a Roman Štětina - dříve vystupovalo pod názvem Table a nahráli album We Are No Longer the Same (2009). Letos s obměněným zvukem a novým názvem vydali subtilní, melancholickou desku Still Life.

Počin roku roku 2013

15hodinový koncert B4

Psychedeličtí rockeři ze skupiny B4 už na Cenách Vinyla bodovali před dvěma lety s albem  Didaktik Nation Legendary Rock a letos oslavili svoje patnácté narozeniny vydáním alba Germanium sestávajícího z bonusových a archivních materiálů, remixů a dalších hudebních zvláštností. Od zhruba třiadvacetihodinového monstralba byl jen krůček k patnáctihodinovému koncertu, který za účasti řady hostů kapela odehrála 2. listopadu 2013 v Praze v prostoru Divus.

Aktivity klubu NEONE

Klub v přízemním prostoru budovy bývalých Elektrických podniků na Bubenské 1 byl původně otevřen jen na měsíc (od 20. září do 20. října), ale průběžně se zde konají i další akce. Platforma audiovizuálního kolektivu Lunchmeat přiváží do Prahy hlavně projekty pohybující se v kategorii současné elektronické hudby. V programu se objevily jména jako Slugabed, Iconica či Daedelus.

Piána na ulici

Občanský aktivista a kavárník Ondřej Kobza se inspiroval britským vzorem a začal letos v létě rozmisťovat do veřejného prostoru piána. Ke konci roku 2013 je v Praze umístěno pět pian a další jsou v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Pardubicích a v Olomouci. O ohlasu akce svědčí i fakt, že na další rozvoj získala peníze od dárců na crowdfundingovém portálu HitHit.

 

Právě se děje

Další zprávy