Herec se překvalifikoval na hrobníka: Asi se to bude hodit dřív, než jsem čekal

Magazín Magazín
14. 10. 2020 8:09
To, že hrobníci vykonávají své povolání pod značným vlivem alkoholu, Tomáši Novotnému vyvrátili hned v úvodní větě. Původem herec je čerstvě certifikovaný hrobník. Jeho případ dokazuje vážnost situace, v jaké se ocitli umělci, kterým vláda, letos už podruhé, zakázala vykonávat svou profesi: "Je to lepší než sedět doma a vzdychat, že nemůžu nic dělat, nejsem ten typ," vysvětluje v reportáži herec.
Herec se překvalifikoval na hrobníka: Asi se to bude hodit dřív, než jsem čekal | Video: Erika Šedivá, Blahoslav Baťa

Tomáš Novotný je původní profesí herec, který by za normálních okolností právě teď zkoušel tři rozpracované inscenace: Vše o mužích ve Studiu Dva, Nižnij Novgorod v divadle Semafor a Harpagonie Lakomec v Národním divadle moravskoslezském. Všechny tři premiéry jsou ale v nedohlednu kvůli nařízení vlády, podle kterých se mimo jiné uzavřela i divadla. Sledujte v reportáži, proč se k tomu herec uchýlil, jak situaci řeší jeho kolegové i jestli je opravdu připraven povolání vykonávat. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy