Vědci odhalili záhadu asteroidu, jenž se točí opačně. Pochází z mezihvězdného prostoru

Magazín Magazín
27. 5. 2018 11:00
Asteroid se pohybuje kolem Slunce opačně než ostatní tělesa. Vědci nyní odhalili, proč tomu tak je, a zjistili více o jeho historii, která sahá až ke vzniku sluneční soustavy.
Asteroid, který nepochází z naší sluneční soustavy, je na oběžné dráze Jupitera | Video: CNRS News

Astronomové z Francie a Brazílie zjistili o pozoruhodném asteroidu 2015 BZ509, jenž se pohybuje v blízkosti Jupitera, další mimořádné věci.

Doteď zůstávalo záhadou, proč se zcela netypicky pohybuje kolem Slunce v opačném směru než ostatní tělesa. Vědci provedli simulace a měření a zjistili, že asteroid vznikl již na začátku sluneční soustavy a dostal se k nám až z mezihvězdného prostoru, informovaly stránky Sci-News.

Od loňského roku byl za první asteroid z mezihvězdného prostoru považován populární Oumuamua, "posel z daleké minulosti", jinak též objekt A/2017 U1.

Jenže jak už napovídá pořadové označení asteroidu 2015 BZ509, vědci ho objevili už dva roky před "poslem". Historický zápis "první objevený asteroid z mezihvězdného prostoru" by tedy měl patřit jemu.

Jméno je havajského původu a vyjadřuje, že se jedná o posla, který k nám byl vyslán z dávné minulosti.

"Kdyby tento asteroid pocházel z naší sluneční soustavy, měl by mít ten samý směr jako všechny ostatní planety a asteroidy, zděděný po oblacích plynu a prachu, který jej stvořil," citují Sci-News francouzského astronoma Fathi Namouniho z Observatoire de la Côte d’Azur.

Vědci rovněž zjistili, že se objekt pohyboval opačně již na začátku sluneční soustavy, tedy před nějakými 4,5 miliardami let, když končilo období formování planet. To dokazuje, že se tak pohyboval pořád, a tudíž nemůže mít původ v naší sluneční soustavě, nýbrž byl zachycen z mezihvězdného prostoru.

Jak se to mohlo stát? I na to znají astronomové odpověď. Slunce se původně utvářelo v husté hvězdokupě, kde každá hvězda měla svůj systém planet a asteroidů. Těsná blízkost hvězd a gravitační síla planet pak pomáhaly těmto systémům přitahovat si či odtahovat asteroidy jeden od druhého.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy