V Česku je netušená divočina. Sysel panáčkuje na sídlišti, vzácný chocholouš žije u supermarketu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 3. 2018 16:32
Jako vzrušující prostředí, které si co do pestrosti a dobrodružnosti v ničem nezadá s exotickými krajinami či s dokumentem BBC Earth, zobrazuje českou přírodu film Planeta Česko režiséra Mariána Poláka. Snímek s komentářem namluveným hercem Kryštofem Hádkem je napínavou podívanou pro dospělé i děti, která díky nejmodernějším technologiím ukazuje fascinující příběhy více než 40 druhů zvířat. Film také nese důležité poselství: "Češi, vyrazte ven do přírody, divočina začíná za vašimi dveřmi!"
Sysel obecný. Ohrožený druh, ale když si s ním budete chtít "potřást tlapkou", stačí zajít na mladoboleslavské sídliště...
Sysel obecný. Ohrožený druh, ale když si s ním budete chtít "potřást tlapkou", stačí zajít na mladoboleslavské sídliště... | Foto: Aerofilms

Režisér Marián Polák hledal dobrodružství v přírodě už od malička, kdy se jako kluk proháněl po lesích. Ale zaznamenat českou přírodu na ty nejmodernější přístroje a udělat z toho "celovečerák" ho napadlo až poté, co kvůli natáčení exotické přírody sjezdil půlku zeměkoule. Přemítal, proč podobně fascinující záběry, jaké známe z velkolepých dokumentů BBC a jaké jsou pořízené kdesi v africké divočině, nevznikly také u nás.

"Říkal jsem si, že to bude patrně tím, že už tu žádnou divočinu nemáme. A nebo - co když ji jen nikoho nenapadlo pořádně nasnímat," přemítal.

Do tohoto snímku, jež má být českou odpovědí na BBC Earth, se rozhodl jít zcela naplno -  s nejlepší technikou, s velkým rozpočtem a s maximálním osobním nasazením.

Spolu se zkušeným kameramanem přírodovědných filmů Jiřím Petrem pracovali s 15 různými kamerami a fotoaparáty, drony, jeřáby, časosběry. Použili rozlišení 4K, tedy čtyřikrát vyšší než u HD kvality.

Orlovec řícní na lovu.
Orlovec řícní na lovu. | Foto: Aerofilms

"Jsme na nejvyšší kamerové úrovni, mohli bychom tím natočit jakýkoliv hollywoodský film," popisuje kameraman Jiří Petr a dodává: "Ale natočit Planetu Česko bylo podstatně náročnější než hollywoodský film, protože zvířata na rozdíl od herců utíkají zcela nečekaně a kam chtějí ona, ne štáb, takže se velmi těžko ostří."

Díky vyspělé technice během pár okamžiků vidíme, jak vyroste ze semínka smrk, jak užovky loví ryby či jak se sysel vyhrabává na mladoboleslavském panelovém sídlišti. Mimochodem, neskutečný zážitek je, když si se vzácnými sysly, vyhnanými z dřívějších venkovských políček, nyní hrají děti na loukách za paneláky…

"Zároveň jsme to ale s technikou nechtěli přehánět, aby to nebylo jen o efektu, ale hlavně o příbězích, které se v přírodě odehrávají," doplňuje režisér Marián Polák.

Také rozpočet byl na přírodovědný snímek celkem velkolepý - 10 milionů korun, přičemž část poskytlo Norsko či Lichtenštejnsko.

Oba tvůrci se shodují, že ulovit unikátní záběry zvířat v Česku bylo kolikrát těžší než v jihoamerických džunglích či na afrických savanách, ačkoliv jejich zkušenosti jsou letité a z nejrůznějších koutů světa.

"U nás se zvířata z divoké přírody hrozně bojí, člověk si proto musí postavit maskovací stan a den v lokalitě žít, aby na něj zvířata zapomněla a mohl je natočit," líčí režisér.

Dlouhé dny číhal na tokající tetřevy, na budující bobry, za miniaturními tesaříky se táhl přes půl republiky. Přesto ho, jak říká, přepadaly pochyby, zda si někdo z českých zvířat "sedne na zadek".

"V mých pochybách mě zachránil telefonát z japonské televize, která chtěla jet k nám přes půl zeměkoule natáčet vylézající skokany, kteří se v době rozmnožování na pár dnů, ale někdy taky jen na pár hodin, zabarví do modra.

Tehdy mu začalo být jasné, že i česká příroda dokáže nabídnout unikátní podívanou, a znovu se plně ponořil do práce. Za  ty roky natáčení v přírodě má již celou síť přátel a od nich mu chodily tipy: Rychle přijeď k nám na sídliště, usídlil se tu sýček, jeď na nádraží v Suchdole nad Odrou, vlaštovky se tu naučily ovládat dveře na fotobuňku.

Film se zaměřuje především na rodiny s dětmi a na školy. Dětem servíruje spoustu atraktivních záběrů a příběhů - třeba jak se dá rozježděním terénu tankem nebo na motorce zachránit kriticky ohrožený listonoh letní, či jak blahodárné může být rozrytí louky pro rozmanitost rostlinných a živočišných druhů.

S tvůrci spolupracoval i ekologický spolek Beleco, jenž bral film jako vyvrcholení projektu Příběhy české krajiny a kampaně Příroda - koho to zajímá?.

"Naším cílem je dostat lidi do přírody, aby se o ni začali zajímat a začala se jim líbit, pak už je snadné ji chránit," říká Jan Dušek z Beleca. "Dlouhodobě nám chyběl přenos našich poznatků o fascinující české přírodě k veřejnosti a to právě činí Marián Polák Planetou Česko, která přináší spoustu momentů překvapení a dobrodružných příběhů."

"Lidé si pod přírodou nejčastěji představují park v Praze a pod ochranou přírody sbírání igelitových sáčků a PET lahví. Tenhle film to snad změní," dodává Markéta Dušková z Beleca.

Planetu Česko natočil Marián Polák hlavně pro své dvě dcery, aby jim dokázal, že chodit do české přírody není nuda. Nakonec objevil spoustu věcí i sám pro sebe. Zatímco na začátku natáčení jezdil za českou divočinou na Šumavu, postupně zjišťoval, že divočinu má i "přímo za barákem" nedaleko Svitav.

"Takovou svou divokou planetu má každý za svými humny, za prahu svých dveří, stačí se jen pozorně koukat a být trpělivý," říká režisér. Ostatně ve filmu to mnohokrát dokazuje, třeba když s kamerou pronásleduje vzácného chocholouše po parkovišti před supermarketem…

Video: Podívejte se na trailer k celovečernímu dokumentu Planeta Česko

Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky - stačí se jen dobře dívat, vzkazuje režisér Marián Polák. | Video: Aerofilms
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kazachstánu bezpečně přistáli z vesmíru ruští filmaři

V Kazachstánu v neděli bezpečně přistála loď Sojuz MS-18 s ruským filmařským týmem, který ve vesmíru natáčel záběry pro nový film s pracovním názvem Výzva. Podle agentury TASS pomohl záchranný tým herečce Juliji Peresildové a režisérovi Klimovi Šipenkovi vystoupit z lodi.

Oba dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) s kosmonautem Antonem Škaplerovem 5. října s odhodláním natáčet poprvé filmové scény ve skutečném vesmíru. Oba na oběžné dráze strávili 12 dní.

Vzniká díky tomu snímek, v němž je lékařka, která nemá s kosmonautikou nic společného, nucena letět do vesmíru, aby zachránila nemocného kosmonauta. Ve filmu se objeví i skuteční ruští kosmonauté Škaplerov, Oleg Novickij a Pjotr Dubrov. Před odletem se předpokládalo, že na oběžné dráze vznikne zhruba 35 minut snímku.

Kapsle s filmaři se nad kazašskou stepí objevila původně jako malá tečka v mracích, poslední kilometry se k Zemi snášela na padáku. "Vítejte doma," napsala na Twitteru ruská vesmírná agentura společnost Roskosmos. Posádce se podle ní po několikahodinovém letu vede dobře. Kapsle přistála 148 kilometrů jihovýchodně od města Žezkazgan a kromě filmařů v ní byl i kosmonaut Novickij, který pracoval na ISS od dubna. K místu přistání se vydal i šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za úspěšným španělským literárním pseudonymem Carmen Mola se skrývala trojice spisovatelů

Za úspěšným ženským literárním pseudonymem Carmen Mola se ve Španělsku skrývala trojice spisovatelů a scenáristů. Muži se rozhodli odkrýt identitu v pátek večer, kdy dostali od španělského krále Felipeho VI. hlavní literární cenu v soutěži Premio Planeta. Za svůj poslední detektivní román La Bestia dostala trojice spisovatelů cenu milion eur (zhruba 25 milionů korun).

Pseudonym Carmen Mola se poprvé objevil ve španělském literárním prostředí v roce 2018. Tehdy pod ním vydala trojice mužů detektivní román La novia gitana, který hned zaznamenal velký čtenářský úspěch. Hlavní postavou je policejní komisařka Elena Blancová, která figuruje i ve dvou dalších pokračováních knižní trilogie. Celkově se těchto tří románů prodalo na 400 000 výtisků

Za ženským pseudonymem se ale ve skutečnosti skrývala trojice spisovatelů a scénáristů Jorge Díaz, Agustín Martínez a Antonio Mercero. Ti si také v pátek večer převzali od španělského krále cenu.

Odhalení pravé identity bylo dosti nečekané. "Spekulace o tom, kdo je Carmen Mola, byly hodně zábavné, jedna z nejzábavnějších tvrdila, že je za ní (bývalá starostka Madridu) Manuela Carmenová," uvedl Agustín Martínez. Podle Antonio Mercera je na každé knize důležitý hlavně příběh, a nikoliv to, kdo ho napsal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy