Měli bychom češtinu zjednodušit? Zde jsou důvody odborníka, proč to není dobré

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 3. 2019 14:15
Také vám přijde čeština příliš složitá, plná výjimek a chytáků? V poslední době se ozývá stále více hlasů volajících po zjednodušení pravidel, třeba v případě psaní velkých písmen nebo čárek. Jednotlivé návrhy, jak by šlo češtinu zjednodušit, jsme probrali s odborníkem - doktorem Jiřím Kostečkou, středoškolským češtinářem, autorem učebnic českého jazyka i metodických textů, jak učit češtinu, a rovněž spoluautorem nových maturit. S většinou návrhů nesouhlasí. "Jazyk je systém, který by se mohl zbortit," říká.

Je čeština příliš složitá?

"Jde o výsledek několik tisíc let trvajícího vývoje; my ovšem dohlédneme jen k indoevropskému prazákladu," říká Jiří Kostečka, jenž nesouhlasí s tím, že by čeština byla až příliš složitá. Připomíná, že existují jazyky jako třeba maďarština nebo baskičtina, které mají daleko složitější gramatiku než čeština.

Vyvrací také domněnku, že by se čeština do složitého jazyka vyvinula věkem.  "Jazyky nejdou vývojem ,od primitivních k složitým, ale naopak od mluvnicky složitých k mluvnicky jednodušším; indoevropské dialekty byly mluvnicky daleko bohatší než dnešní čeština či angličtina. Neplatí žádné štorchovské 'Kopčem hlad!'"

 

Právě se děje

Další zprávy