Vánočí zvyk? Ne, je to masakr, brání aktivisté kapry

Domácí Domácí
19. 12. 2013 10:00
Je dokázáno, že kapři cítí bolest i strach, varují
Kapři jsou poranění a pomlácení, protože se s nimi hází jako s uhlím, jsou vyčerpaní a hladoví, popisují aktivisté.
Kapři jsou poranění a pomlácení, protože se s nimi hází jako s uhlím, jsou vyčerpaní a hladoví, popisují aktivisté. | Foto: Jan Langer

Praha - Kuchání živého kapra, podřezaný kapr, jenž stále dýchá, omráčení kapra závažím od váhy. I to jsou záběry z ulic, kvůli nimž aktivisté bojují proti vánočnímu zvyku.

Koledu "Bouchli kapra palicí, krev stříkala ulicí. Řezej, řezej, podřezej! Řezej, řezej, podřezej!" na melodii "Pásli ovce Valaši" uslyší zákazníci speciálního prodejního stánku s kapry na pražském náměstí Republiky.

Aktivisté zde budou za doprovodu flétny, kytary a kláves zpívat pozměněné vánoční koledy expresivně popisující zabíjení kaprů na předvánočních ulicích.

Tzv. krvavý koncert proběhne v rámci kampaně Vánoce bez násilí, jejímž cílem je "upozornit na absurditu této tradice".

"Touto satirickou formou chceme ukázat, jak absurdní je slavit svátky míru a lásky pouličním masakrem kaprů, jejichž schopnost pociťovat bolest a strach je již bezpečně prokázána. Je to tradice stará sotva sto let a se skutečnou tradicí Vánoc nemá vůbec nic společného," říká mluvčí kampaně Vánoce bez násilí Marek Voršilka.

Aktivisté: Kapři trpí, předpisy se porušují

Aktivisté se snaží upozornit na utrpení, které si kapři před Vánocemi musí prožít.

"Kapři jsou poranění a pomlácení, protože se s nimi hází jako s uhlím, jsou vyčerpaní a hladoví, protože nejedli od výlovu a nemohou přirozeně upadnout do zimního spánku. Často se dusí v přeplněných kádích nebo v igelitových taškách, když si je lidé domů přenášejí živé, a výjimkou není ani neodborné zabíjení, ať už brigádníky na ulicích nebo zcela bez kontroly v domácnostech," řekl Voršilka.

Předpisy na ochranu zvířat jsou prý slabé a často se porušují. "Při našem loňském monitoringu jsme porušování předpisů zdokumentovali zhruba ve třetině případů. Časté je strkání prstů pod skřele do žáber, bezdůvodné odkládání kaprů na vzduchu, nedostatečné omráčení před vykrvením či kuchání bez předchozího vykrvení," dodal Voršilka.

Ochutnávka alternativ

V pátek od 17 hodin budou aktivisté na náměstí Republiky u Obecního domu nabízet ochutnávky alternativních štědrovečerních pokrmů spolu s recepty.

Ochutnat tak lidé budou moci například smaženou hlívu ústřičnou. Ta chuťově připomíná smaženého kapra, nemá však kůstky, tradičního houbového kubu, bramborový salát nebo veganské cukroví.

"Tato tradice je nejenom krutá, ale především zbytečná. Pochutnat si lze i bez kapra a masa obecně. Je všeobecně přijímáno, že vysoká spotřeba masa škodí zdraví, škodí životnímu prostředí a jejím přímým důsledkem je hrubé zacházení se zvířaty. Zrovna na svátky míru a lásky bychom si jej proto mohli odpustit," tvrdí Voršilka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy