Vánočí zvyk? Ne, je to masakr, brání aktivisté kapry

Domácí Domácí
19. 12. 2013 10:00
Je dokázáno, že kapři cítí bolest i strach, varují
Kapři jsou poranění a pomlácení, protože se s nimi hází jako s uhlím, jsou vyčerpaní a hladoví, popisují aktivisté.
Kapři jsou poranění a pomlácení, protože se s nimi hází jako s uhlím, jsou vyčerpaní a hladoví, popisují aktivisté. | Foto: Jan Langer

Praha - Kuchání živého kapra, podřezaný kapr, jenž stále dýchá, omráčení kapra závažím od váhy. I to jsou záběry z ulic, kvůli nimž aktivisté bojují proti vánočnímu zvyku.

Koledu "Bouchli kapra palicí, krev stříkala ulicí. Řezej, řezej, podřezej! Řezej, řezej, podřezej!" na melodii "Pásli ovce Valaši" uslyší zákazníci speciálního prodejního stánku s kapry na pražském náměstí Republiky.

Aktivisté zde budou za doprovodu flétny, kytary a kláves zpívat pozměněné vánoční koledy expresivně popisující zabíjení kaprů na předvánočních ulicích.

Tzv. krvavý koncert proběhne v rámci kampaně Vánoce bez násilí, jejímž cílem je "upozornit na absurditu této tradice".

"Touto satirickou formou chceme ukázat, jak absurdní je slavit svátky míru a lásky pouličním masakrem kaprů, jejichž schopnost pociťovat bolest a strach je již bezpečně prokázána. Je to tradice stará sotva sto let a se skutečnou tradicí Vánoc nemá vůbec nic společného," říká mluvčí kampaně Vánoce bez násilí Marek Voršilka.

Aktivisté: Kapři trpí, předpisy se porušují

Aktivisté se snaží upozornit na utrpení, které si kapři před Vánocemi musí prožít.

"Kapři jsou poranění a pomlácení, protože se s nimi hází jako s uhlím, jsou vyčerpaní a hladoví, protože nejedli od výlovu a nemohou přirozeně upadnout do zimního spánku. Často se dusí v přeplněných kádích nebo v igelitových taškách, když si je lidé domů přenášejí živé, a výjimkou není ani neodborné zabíjení, ať už brigádníky na ulicích nebo zcela bez kontroly v domácnostech," řekl Voršilka.

Předpisy na ochranu zvířat jsou prý slabé a často se porušují. "Při našem loňském monitoringu jsme porušování předpisů zdokumentovali zhruba ve třetině případů. Časté je strkání prstů pod skřele do žáber, bezdůvodné odkládání kaprů na vzduchu, nedostatečné omráčení před vykrvením či kuchání bez předchozího vykrvení," dodal Voršilka.

Ochutnávka alternativ

V pátek od 17 hodin budou aktivisté na náměstí Republiky u Obecního domu nabízet ochutnávky alternativních štědrovečerních pokrmů spolu s recepty.

Ochutnat tak lidé budou moci například smaženou hlívu ústřičnou. Ta chuťově připomíná smaženého kapra, nemá však kůstky, tradičního houbového kubu, bramborový salát nebo veganské cukroví.

"Tato tradice je nejenom krutá, ale především zbytečná. Pochutnat si lze i bez kapra a masa obecně. Je všeobecně přijímáno, že vysoká spotřeba masa škodí zdraví, škodí životnímu prostředí a jejím přímým důsledkem je hrubé zacházení se zvířaty. Zrovna na svátky míru a lásky bychom si jej proto mohli odpustit," tvrdí Voršilka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy