V New Yorku začal soud s Harvey Weinsteinem. Za sexuální násilí mu hrozí až doživotí

ČTK Kultura ČTK, Kultura
6. 1. 2020 20:07
Před soud na newyorském Manhattanu se v pondělí dostavil americký filmový producent Harvey Weinstein, který čelí obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Ze dvou podobných případů z roku 2013 magnáta nově obvinila i prokuratura v Los Angeles.
Obžalovaný americký producent Harvey Weinstein přišel k soudu. Pohublý a za pomoci chodítka. | Video: Reuters

Weinsteina obvinilo od roku 2017 ze sexuálních útoků více než 80 žen včetně slavných hereček jako jsou Salma Hayeková či Gwyneth Paltrowová. Soud v New Yorku se ale nyní bude zabývat pouze případu dvou žen. Jednu z nich podle prokuratury filmový producent nutil v roce 2006 k orálnímu sexu, druhou v roce 2013 znásilnil. 

Prokuratura v kalifornském Los Angeles v pondělí nově oznámila, že hodlá Weinsteina obvinit ze dvou podobných případů z roku 2013. 

Sedmašedesátiletý Harvey Weinstein v pondělí přišel k soudu v New Yorku v neutěšeném stavu, kvůli potížím se zády chodí jen s oporou a je značně zesláblý. Cestou do soudní síně musel projít kolem patnácti žen, které ho ze sexuálního útoku obvinily. Nad hlavami držely transparent s nápisem "Spravedlnost pro přeživší". Byly mezi nimi herečky Rosanna Arquetteová a Rose McGowanová.

Skandál kolem filmaře, který býval považován za jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu, stál před dvěma lety u zrodu kampaně MeToo. V ní se ženy na celém světě začaly veřejně svěřovat se svými negativními zkušenostmi se sexuálním obtěžováním nebo násilím. Obžaloba má celkem pět bodů, a pokud bude někdejší filmový magnát a šéf studia Miramax shledán vinným, hrozí mu až doživotní vězení.

Weinstein tvrdí, že je nevinen a že všechny jeho sexuální kontakty se vždy odehrávaly se souhlasem obou stran. Po vypuknutí skandálu nicméně musel odejít z vedení své produkční firmy The Weinstein Company, která později skončila v konkurzu. Opustila ho také jeho druhá manželka Georgina a byl vyloučen z řady prestižních filmových organizací, včetně americké Akademie filmového umění a věd, která uděluje filmové ceny Oscar. Producent se zcela stáhl z veřejného života.

S většinou svých údajných obětí se ale mezitím dohodl na mimosoudním vyrovnání. Podle prosincové zprávy listu The New York Times (NYT) se zavázal vyplatit přibližně 30 ženám odškodné za sexuální útoky a zvrhlé chování ve výši 25 milionů dolarů (570 milionů korun). Peníze vyplatí pojišťovny, které mají smlouvu s Weinsteinovými firmami, sám obviněný ze svého nezaplatí nic. Nebude ani nucen přiznat jakékoli pochybení. Dohodu musí ještě potvrdit soud.

VIDEO: Trailer z filmu Nedotknutelný o Harvey Weinsteinovi. 

Ve filmu Nedotknutelný ženy popisují své zkušenosti s Harveym Weinsteinem. | Video: MFDF Ji.hlava
 

Právě se děje

před 28 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy