Trójská ZOO drží smutek, uhynula samice orangutana

mch
2. 10. 2007 14:00
Na vině byla poškozená motorika
Orangutan
Orangutan | Foto: Archiv

Praha - V pražské ZOO uhynula samice orangutana sumaterského Wilhelma. Zvíře bojovalo o život od soboty večer, kdy se mu zhoršila motorika.

Podle informací Pražského deníku Wilhelma nejdříve ochrnula na polovinu těla, a mohla tak dýchat pouze díky asistované ventilaci. Její trápení se veterináři rozhodli ukončit eutanazií.

Wilhelma nebo také Vilína byla převezena do Prahy kvůli rozšíření chovu orangutanů. Ošetřovatelé doufali, že se zde sblíží se samcem Kámou. Zvířata si ale nepadla do oka a soužití doprovázelo hned několik problémů.

Samice dokonce držela hladovku a žila v izolaci od ostatních, napsal deník.

S podobnými problémy se potýkal i samec Káma. "Skoro měsíc žije odděleně od skupiny, léčí si žaludek a není na tom dobře ani psychicky, se starou rodinou přestal komunikovat," řekl deníku ošetřovatel lidoopů Marek Žďánský.

Zvířata jsou zvyklá žít v rodinách, kde žije samice se svými mláďaty. Ve volné přírodě žijí dospělí samci odděleně a s rodinou se setkávají hlavně při páření.

Orangutáni většinou umírají kvůli svému věku. Dožívají se až 30, 40 let.

Ohrožených druhů přibývá. Může za to hlavně člověk

Orangutáni pocházejí z rodu lidoopů a žijí v tropických deštných pralesech. Orangutan sumaterský žije na Sumatře, kde jich zbývá posledních 3-5 tisíc. 

Související články:
 


 

Právě se děje

před 58 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy