Ohrožených druhů přibývá. Může za to hlavně člověk

Roman Staněk
14. 9. 2007 0:00
Seznam kriticky ohrožených druhů se letos opět rozrostl

Washington - Dvě stě. Přesně o tolik druhů zvířat se za pouhý rok rozšířila Červená kniha ohrožených zvířat, kterou pravidelně vydává Světový svaz ochrany přírody.

Od afrických goril nížinných, přes korálové útesy na Galapágách, až po říčního delfína v řece Jang-c'-ťiang - v novém, odborníky vysoce respektovaném seznamu se objevuje více než 16 300 druhů ohrožených vyhynutím.

"Jde přitom pouze o špičku ledovce," soudí Jane Smart, ředitel svazu. "Jsou to velmi špatné zprávy. Naše životy jsou nerozlučně spojeny s životním prostředím a jeho ochrana je podstatná pro naše vlastní přežití."

Experti přičítají vymírání živočichů stále více globálnímu oteplování. Ilustrovat to lze na korálech žijících u Galapág, kteří byli letos zařazeni na seznam nově. Ohrožuje je klimatický jev El Nino a oteplování obecně.

Gorily ohrožuje virus ebola

Koráli poblíž Galapág byli zařazeni na seznam nově. Ohrožuje je klimatický jev El Nino a globální oteplování obecně. Podle ochráců je však ohrožena zhruba třetina všech korálů v mořích po celém světě.

Vážná je situace goril nížinných, které ohrožuje nadměrný lov a také nebezpečný virus Ebola
Vážná je situace goril nížinných, které ohrožuje nadměrný lov a také nebezpečný virus Ebola | Foto: International Union for Conservation of Nature and Natural Resources

Vážná je situace goril nížinných (Gorilla gorilla), které ohrožuje nadměrný lov a také nebezpečný virus Ebola. Zatímco v loňském roce spadaly do kategorie ohrožených druhů, letos už byly označeny za kriticky ohrožené.

Stále se také vedou spekulace o tom, zda-li kvůli nadměrnému rybolovu a znečištění ještě úplně nevyhynul delfínovec říční (Lipotes vexillifer).

V seznamu je veden jako "pravděpodobně vyhynulý". Vědecké výpravy po něm marně pátrají už 5 let, přesto Číňané tvrdí, že byl letos spatřen.

Radikálně se zmenšuje také prostředí pro život orangutanů (Pongo abelii) v Indonésii.

Na Sumatře pokračuje rapidní úbytek deštných pralesů. Na jejich místo se pak vysazuje palma olejná. Na Borneu je zas prales rozkouskován a izolován, takže jich zde žije už asi jenom padesát.

Na seznam se také vracejí druhy, které z něj byly už dříve vyřazeny. Díky reprodukčním programům se před několika lety podařilo ztrojnásobit počet rybožravých Gaviálů indických (Gavialis gangeticus). Jakmile byl však program zastaven, počet těchto krokodýlů opět klesl na necelé dvě stovky.

Koráli poblíž Galapág byli zařazeni na seznam nově. Ohrožuje je klimatický jev El Nino a globální oteplování obecně
Koráli poblíž Galapág byli zařazeni na seznam nově. Ohrožuje je klimatický jev El Nino a globální oteplování obecně | Foto: International Union for Conservation of Nature and Natural Resources

Američané mají vlastní seznam

Světový svaz ochrany přírody je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou celé národy, vládní agentury, neziskové organizace a také tisíce vědců. Jejím cílem je "ovlivňovat, motivovat a pomáhat společnostem chránit přirodu a přírodní zdroje."

Červený list ohrožených druhů naleznete ZDE

Svaz má velký vliv v mnoha oblastech světa, hlavně v rozvojových zemích, které nemají dostatek prostředků k tomu, aby organizovaly vlastní výzkum a pozorování ohrožených druhů.

Pouze ve Spojených státech nemá svaz mnoho zastánců, protože Američané mají vlastní Zákon o ohrožených druzích.

 

Právě se děje

před 40 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy