Objev: Opice se od linie člověka oddělily mnohem dříve

čtk
24. 8. 2007 6:00
Vědci našli předchůdce gorily starý 10 milionů let
Vědci učinili převratný objev - našli prapředka dnešních goril. S člověkem se přestaly vyvíjet mnohem dříve, než se dosud myslelo.
Vědci učinili převratný objev - našli prapředka dnešních goril. S člověkem se přestaly vyvíjet mnohem dříve, než se dosud myslelo. | Foto: Reuters

Paříž - Na deset až 11 milionů let odhadují vědci stáří fosilizovaných zubů, které zřejmě patří prastarému druhu gorily a jež byly nalezeny v etiopském Afaru. Informuje o tom čtvrteční číslo časopisu Nature. Podle odborníků nález napovídá, že velké opice se od linie člověka oddělily dříve, než se dosud předpokládalo.

Jde o první tak staré pozůstatky hominida, které mohou být srovnány s existujícím druhem, upozornil Gen Suwa z tokijské univerzity, jehož tým se na nálezu s etiopskými kolegy podílel.

Tato "pragorila" dostala zatím vědecké jméno Chororapithecus abyssinicus.

Po prozkoumání velikosti, tvarů a mikrostruktury špičáku a osmi stoliček několika jedinců došli antropologové k závěru, že místo Chororapitheka je někde u základů gorilí větve.

Stáří fosilních nálezů z lidské linie spadá maximálně do doby před šesti až sedmi miliony let. Jsou to fosílie známé jako Orrorin z Keni a Sahelanthropus z Čadu.

Starší nálezy, především z období, kdy se dělily větve člověka a lidoopů, (dnes je zastupují v Africe gorily, šimpanzi a bonobové, v Asii orangutani), jsou velmi vzácné. Nicméně je mezi nimi Samburupithecus starý 9,5 až 10 milionů let, který pochází z Keni, ale jeho místo na genealogickém stromě je zatím nejasné.

Vzhledem k nedostatku fosilního materiálu, který by badatelům pomohl umístit posledního společného předka do některého časového období, se vědci inspirovali genetickými "vzdálenostmi" mezi existujícími druhy, jež vypustily gorily ze společné kolébky před osmi miliony let a šimpanze před pěti až šesti miliony let.

Problémem je, že interpretace molekulárních údajů je velmi obtížná; týká se to i zatím neověřené hypotézy, podle níž se oddělili jako první orangutani před 13 až 14 miliony let. S posledním objevem japonsko-etiopský tým doufá, že bude mít k dispozici lepší materiál pro molekulární výzkum.

"Pokud přistoupíme na myšlenku, že Chororapithecus stojí u základu gorilího klanu, pak se odsouvá oddělení goril na dobu před 10,5 milionu let. Podle údajů, jež máme v současnosti k dispozici, se pravděpodobně orangutan oddělil před dvaceti miliony let a šimpanzi před devíti miliony," soudí japonsko-etiopský tým.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy