Tisíce věcí z Titanicu v hodnotě stovek milionů jsou na prodej. Zájem má i režisér James Cameron

Magazín Magazín
25. 7. 2017 9:39
Celkem 5500 předmětů z vraku lodi Titanic v hodnotě 626 milionů korun je na prodej. Důvodem je krach jejich původního vlastníka, společnosti Premier Exhibitions. O artefakty projevil zájem i režisér James Cameron a oceánograf Robert Ballard.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Slavný příběh svého času nejluxusnější lodi Titanic zná snad každý. Plavidlo, které mělo být výkladní skříní inovací, se nakonec stalo symbolem největších inženýrských selhání.

Po více než sto letech od potopení lodi se nyní na trhu objevilo celkem 5500 artefaktů k prodeji. Informaci přinesl deník Los Angeles Times. Důvodem je údajně krach jejich vlastníka, společnosti Premier Exhibitions.

Mezi objekty k prodeji je například safírový prsten, dopisy a další osobní věci pasažérů, bronzový andělíček ze schodiště lodi nebo práva k jakýmkoliv budoucím expedicím.

Specialista na výtvarné umění odhadl v roce 2014 hodnotu sbírky na 218 milionů dolarů, informoval The Wall Street Journal.

Režisér a oceánograf chtějí spojit síly

Zájemci o nákup artefaktů to však nebudou mít jednoduché. Zájem totiž projevily i osobnosti, jež jsou svázány s historií lodě, včetně režiséra Jamese Camerona.

Cameron by rád spojil síly s Robertem Ballardem, oceánografem, jenž pomohl v roce 1985 objevit vrak Titanicu.

Podle oceánografa Davida Galla, který pomáhal vést expedici k Titanicu v roce 2010, by oba vážní zájemci chtěli artefakty přesunout zpět do Velké Británie. Zhruba 1500 předmětů je totiž podle Los Angeles Times momentálně vystavováno v několika státech USA, v Číně či Maďarsku.

The Wall Street Journal informoval, že Ballard vyjádřil obavy, že by v případě nákupu artefaktů soukromou osobou mohlo dojít k jejich nesprávnému uchovávání nebo ukrývání před veřejností. Obával se, že by se sbírka mohla "ve světě poztrácet".

Titanic se potopil 15. dubna 1912 po srážce s ledovcem zhruba 600 kilometrů jižně od kanadského Newfoundlandu. Při neštěstí zahynulo 1517 lidí, zhruba sedm stovek bylo zachráněno.

 

Právě se děje

Další zprávy