Tisíce věcí z Titanicu v hodnotě stovek milionů jsou na prodej. Zájem má i režisér James Cameron

Magazín Magazín
25. 7. 2017 9:39
Celkem 5500 předmětů z vraku lodi Titanic v hodnotě 626 milionů korun je na prodej. Důvodem je krach jejich původního vlastníka, společnosti Premier Exhibitions. O artefakty projevil zájem i režisér James Cameron a oceánograf Robert Ballard.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Slavný příběh svého času nejluxusnější lodi Titanic zná snad každý. Plavidlo, které mělo být výkladní skříní inovací, se nakonec stalo symbolem největších inženýrských selhání.

Po více než sto letech od potopení lodi se nyní na trhu objevilo celkem 5500 artefaktů k prodeji. Informaci přinesl deník Los Angeles Times. Důvodem je údajně krach jejich vlastníka, společnosti Premier Exhibitions.

Mezi objekty k prodeji je například safírový prsten, dopisy a další osobní věci pasažérů, bronzový andělíček ze schodiště lodi nebo práva k jakýmkoliv budoucím expedicím.

Specialista na výtvarné umění odhadl v roce 2014 hodnotu sbírky na 218 milionů dolarů, informoval The Wall Street Journal.

Režisér a oceánograf chtějí spojit síly

Zájemci o nákup artefaktů to však nebudou mít jednoduché. Zájem totiž projevily i osobnosti, jež jsou svázány s historií lodě, včetně režiséra Jamese Camerona.

Cameron by rád spojil síly s Robertem Ballardem, oceánografem, jenž pomohl v roce 1985 objevit vrak Titanicu.

Podle oceánografa Davida Galla, který pomáhal vést expedici k Titanicu v roce 2010, by oba vážní zájemci chtěli artefakty přesunout zpět do Velké Británie. Zhruba 1500 předmětů je totiž podle Los Angeles Times momentálně vystavováno v několika státech USA, v Číně či Maďarsku.

The Wall Street Journal informoval, že Ballard vyjádřil obavy, že by v případě nákupu artefaktů soukromou osobou mohlo dojít k jejich nesprávnému uchovávání nebo ukrývání před veřejností. Obával se, že by se sbírka mohla "ve světě poztrácet".

Titanic se potopil 15. dubna 1912 po srážce s ledovcem zhruba 600 kilometrů jižně od kanadského Newfoundlandu. Při neštěstí zahynulo 1517 lidí, zhruba sedm stovek bylo zachráněno.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy