Londýn - Internetová hvězda Susan Boyleová, kterou proslavilo vystoupení v základní části soutěže Britain's Got Talent, postoupila do finále televizní show.
Osmačtyřicetiletá charitativní dobrovolnice z malé skotské vesnice se dostala nejprve mezi čtyřicítku vystupujících, kteří se nyní představují v pěti semifinále na stanici ITV1. A hned v prvním z nich Boyleová podle očekávání postoupila do finále pod dohledem 14 milionů televizních diváků.
Z každého semifinále se dostanou dál dva účinkující; finále je na programu už v sobotu 30. května. Vítěz získá 100 tisíc liber a právo vystoupit v Royal Variety Show.
V dubnu, při prvním vystoupení, ohromila neupravená a nepolíbená slečna Boyleová nejprve prohlášením, že jejím snem je být profesionální zpěvačkou - a záhy se porotci včetně tradičního sekerníka Simona Cowella skoro rozplakali jejím přednesem písně I Dreamed A Dream z muzikálu Bídníci.
Video se záznamem jejího vystoupení se stalo pátou nejúspěšnější nahrávku všech dob. Jen oficiální verzi záznamu zhlédlo na internetu přes 60 milionů diváků.
Do dalšího kola už tak Susan Boyleová přišla jako médii vygenerovaná celebrita, jejíž „příběh obletěl svět". Byla na návštěvě u Oprah Winfreyové i Larryho Kinga, novináři ji sledují a fotí na každém kroku.
Na pódium se dostavila v nových šatech, s obarvenými a upravenými vlasy, s decentním líčením i s novou písní - Memory z muzikálu Cats. A také s nově nabytým sebevědomím, které může ženě, jíž se v mládí vrstevníci vysmívali kvůli lehké mozkové dysfunkci, paradoxně nakonec uškodit.
Při premiéře umolousané paní se lidé dojímali, jak opravdovost vyhrála nad povrchností zábavního průmyslu. A zároveň se dojímali sami nad sebou: nad tím, jak jsou citliví a jak se radují z toho, že popularita nemusí patřit jen krásným a úspěšným.
Což ovšem není jen vítězství nad světem showbyznysu, ale ironicky i jeden z důvodů, proč jsou reality show, které právě showbyznys generuje, tak geniální a úspěšné. Jinými slovy: přízeň věnovaná Susan Boyleové není vykoupením ze světa povrchnosti, ale jejím dokonalým naplněním.
Čtěte také: Susan Boyle už vstoupila mezi internetové milionáře Británie si užívá televizní pohádky o ušmudlané paní |
Stejně tak podle některých komentátorů přízeň věnovaná ošklivce ukazuje hlavně to, jak jsme coby diváci naprogramování - a tudíž upřímně překvapeni, když někdo, kdo nenaplňuje mediální a estetické standardy, skutečně něco umí.
Každopádně nová Susan Boyle se bude muset hodně snažit, aby dál vyprávěla svůj příběh. Zároveň to může být test, jak dlouho dnes trvá patnáct minut slávy; tedy jak dlouho dnes média, a tudíž diváci udrží pozornost.
Boyleová musí počítat i s tím, že se přízeň publika může obrátit proti ní; zatím se její sebevědomí drží na pozici roztomilé parodie, když flirtuje s porotci, ale možná bude na diváky ve finále působit už "příliš nafoukaně".
Jejími největšími soupeři v klání, kde se nesoutěží jen zpěvem, ale de facto jakoukoli dovedností, jsou podle BBC desetiletá dívka Hollie Steelová, která zpívá píseň I Could Have Danced All Night - a také k tomu skutečně tančí balet.
Dvanáctiletý Shaheen Jafargholi, kterému fandí Demi Mooreová, zpívá Who's Lovin' You od Jackson Five; prý připomíná mládí Michaela Jacksona nebo Stevieho Wondera a je to asi vůbec největší konkurent Boyleové.
Jedenáctiletý semifinalista Aidan Davis zase předvádí street dance a tři přátelé-farmáři pojmenovaní jako The Barrow Boys pak popisují svůj výstup jako všechno, co byste neměli dělat s kolečky (míněno trakaři).
Přesto má Susan Boyleová pořád důvěru svých manažerů i pořadatelů. V Praze už má zamluvené natáčením desky Českým národním symfonickým orchestrem. Měla by tu pobýt na přelomu června a července, a navázat tak na spolupráci tělesa s dřívějším vítězem klání Paulem Pottsem.
Roli pro ni prý chystá i Andrew Lloyd Webber, autor Cats. Neprozradil však, jestli kvůli ní napíše nový muzikál.