Británie si užívá televizní pohádky o ušmudlané paní

Kultura Kultura, Red Kul
15. 4. 2009 18:24
Nezaměstnaná Skotka se stala internetovou senzací
Susan Boyle
Susan Boyle | Foto: www.mirror.co.uk

Londýn -  Případ Susan Boyle představuje výmluvný argument, proč reality show nemůžou ztratit svoji sílu. Když v úvodu kamera zabere takřka osmačtyřicetiletou ušmudlanou paní, kterak v koutku předsálí svačí housku z ubrousku, začne se divák buď sadisticky těšit na těch pět minut ztrapnění se v hlavním vysílacím čase, nebo ho přemůže soucit a říká si: „Ženská, pročs tam vůbec lezla?"

Sobotní přenos pořadu Britain's Got Talent ovšem nabídl třetí variantu, kterou nečekal nikdo v publiku ani v porotě. Nezaměstnaná Susan Boyle svojí verzí I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci dojala porotu skoro k slzám a publikum jí aplaudovalo vestoje.

Z jejího výstupu se stala televizní a záhy i internetová senzace. Na přenos se dívalo 11,4 milionu Britů. Jen nejsledovanější verzi vystoupení pak zhlédlo do středy na serveru YouTube (viz zde) takřka pět a půl milionů uživatelů; a celkem záznam vidělo už přes sedm milionů zájemců.

Mezi fanoušky oddané návštěvnice kostela a vyhlášené lokální zpěvačky karaoke se zařadila i Demi Moore a její manžel Ashton Kutcher.

Začíná to totiž jako dokonalý příběh všemi podceňovaného a přehlíženého hrdiny. „Začala jsem, když mi bylo dvanáct, zpívala jsem v kostelních a školních sborech," vzpomíná před nástupem na pódium. „Ale chystám se dostat publikum."

Porotci soutěže Britain's Got Talent
Porotci soutěže Britain's Got Talent | Foto: Aktuálně.cz

Pak se jí nejtvrdší z porotců Simon Cowell, který proslul svou břitkostí v soutěži American Idol, zeptá kolik jí je let; na odpověď 47 protáhne obličej a přisadí si: „Jaký máš sen?"

Susan bezelstně řekne, že chtěla být profesionální zpěvačka. Což Cowella vede k logické otázce, proč jí to tak dlouho nevychází. Publikum už ohrnuje nos a od paní, která se 35 let nedokázala prosadit, všichni čekají jen selhání.

Ale hned od první sloky to vypadá, jako když jste svědky epického happy endu dvouhodinového muzikálu. Porotci se chytají za srdce a publikum vstává. Přesně takovée emoce má totiž televizní show vybudit; proto existuje, aby pod „reality" zástěrkou na diváky ve velkém přenesla starý dobrý pohádkový pocit, že nikdy není pozdě, všechno je možné a kvalita že se nakonec prosadí.

Porotce Piers Morgan to shrnul v hodnocení: „Když jste se tu na začátku říkala, že chcete být jako Elaine Paige, všichni se vám smáli. Teď se nesměje nikdo." A Simon Cowell se už v těchto dnech snaží pro Susan Boyle vyjednat nahrávací kontrakt.

Po jejím vystoupení v glasgowském Clyde Auditorium bookmakeři tipují, že to bude právě Susan Boyle, kdo vyřadí 75 tisíc ostatních uchazečů o vítězství v soutěži  Britain's Got Talent. Ta funguje na principu American Idol (Superstar) nebo X Factoru s tím rozdílem, že soutěžící nemusí být jen zpěváci, stačí, když umějí cokoli, co je pro televizní formát zajímavé.

Mutaci Slovensko má talent s Janem Krausem v porotě vysílala i TV Markíza.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy