reklama
 
 

Kmeny budou diváky frustrovat, předpovídá Vladimír 518

1. 10. 2014 8:11
Jaký bude nový dokumentární seriál České televize podle knižního hitu mapujícího život v subkulturách? A proč se budou Kmeny vysílat až po dvaadvacáté hodině?

Praha - “Občas to bude veselé, občas radikální. Především omezená délka jednotlivých dílů, která ani náhodou nedokáže vytvořit encyklopedický výklad, bude diváky frustrovat,” předpovídá Vladimír 518, spoluautor knižních Kmenů, které se vydávají do nitra mnoha subkultur a podle níž právě vzniká šestnáctidílný televizní dokument. 

Každá část televizních Kmenů má šestadvacet minut. "Myslím si, že je to o disciplíně tvůrců. Když vím, že mám na něco jen krátký čas, prostě to musím udělat tak, abych to stihnul," říká Vladimír 518.

Jeden z deseti režisérů, kteří se projektu účastní, Bohdan Bláhovec, s ním ale souhlasí jen částečně: “Točím dva díly, Rap a Gothic, a musím říct, že na Rap je příliš málo času, ale na Gothic zase až moc.”

Mohlo by se zdát, že se Gothic k Bláhovcovi, autorovi kritiky ceněného dokumentu Show!, příliš nehodí. Jednotliví režiséři si ale nevybírali jen to, co by bylo nejbližší jejich srdci a přesvědčení.

"Na stole ležely papírky s jednotlivými tématy, tak jsem si vybral z toho, co zbylo,” popisuje s úsměvem Bláhovec.

Zesměšňování by bylo snadné

“Nicméně jsem to nebral jako svůj autorský film, snažil jsem se k tomu postavit objektivně. Snažil jsem se ty lidi pochopit, ne je zesměšnit, i když by to někdy bylo snadné,” popisuje Bláhovec, jak ke svým dokumentům přistupoval.

Zadání však znělo pro všechny stejně. Najít dva zástupce dané subkultury, přičemž jeden by měl pocházet z jádra, a druhý by měl být někdo z jejího okraje. Někdo, kdo je sice subkulturou uznávaný, ale přišel do ní teprve nedávno. Což je vlastně stejný koncept, na kterém vznikla i kniha.

Kniha versus seriál

Oproti knize tu však nepatrný rozdíl bude. Protože se některé subkultury překrývají, bude mít seriál místo knižních šestadvaceti kapitol jen šestnáct dílů. A jak říká Vladimír 518, subkultury se vyvíjejí tak rychle, že už teď jsou některé věci jinak, než jak byly, když se psala kniha.

“Někteří režiséři se od daného zadání po konzultaci s námi trochu odchýlili. Což je ale jen jeden z důvodů, proč seriál nebude stejný jako kniha,” říká kreativní producent České televize Petr Kubica, který se na vzniku dokumentárního seriálu podílel a spolu s Vladimírem 518 například i vybíral režiséry.

“Právě proto, že jsou tu různí režiséři s různými přístupy, bude každý díl jiný. A tak ani nedokážu říct, pro koho přesně bude tenhle seriál určen, a netroufám si odhadnout, jak budou diváci reagovat,” vysvětluje Kubica. “Možná ale potom lidi začnou jinak vnímat své trochu jiné sousedy, začnou je chápat,” dodává.

Vysílat se začne na ČT2 na jaře příštího roku a všech šestnáct dílů určitě poběží až po dvaadvacáté hodině. “Kvůli zákonu bychom museli spoustu věcí vypípávat, a to se nám zdá zbytečné.”

O tom, že by se tvůrci v budoucnu chystali točit další řadu podle knihy Kmeny 0, se zatím nemluví. Záležet bude především na tom, zda o první řadu budou mít diváci zájem. 

Stejně tak se neuvažuje o tom, že by v rámci propagace seriálu, provedli ještě dotisk Kmenů, které jsou z knihkupectví kompletně rozebrané. "Stejně jako jsou subkultury menšinovou záležitostí, měla být i kniha Kmeny spíš pro menšinu," uzavírá to otec celého projektu Vladimír 518.

autor: Zdenka Tomis | 1. 10. 2014 8:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama