Kmeny budou diváky frustrovat, předpovídá Vladimír 518

Zdenka Tomis Zdenka Tomis
1. 10. 2014 8:11
Jaký bude nový dokumentární seriál České televize podle knižního hitu mapujícího život v subkulturách? A proč se budou Kmeny vysílat až po dvaadvacáté hodině?
Seriál Kmeny se zabývá životem subkultur.
Seriál Kmeny se zabývá životem subkultur. | Foto: Karel Cudlín / Kmeny.tv

Praha - “Občas to bude veselé, občas radikální. Především omezená délka jednotlivých dílů, která ani náhodou nedokáže vytvořit encyklopedický výklad, bude diváky frustrovat,” předpovídá Vladimír 518, spoluautor knižních Kmenů, které se vydávají do nitra mnoha subkultur a podle níž právě vzniká šestnáctidílný televizní dokument. 

Každá část televizních Kmenů má šestadvacet minut. "Myslím si, že je to o disciplíně tvůrců. Když vím, že mám na něco jen krátký čas, prostě to musím udělat tak, abych to stihnul," říká Vladimír 518.

Jeden z deseti režisérů, kteří se projektu účastní, Bohdan Bláhovec, s ním ale souhlasí jen částečně: “Točím dva díly, Rap a Gothic, a musím říct, že na Rap je příliš málo času, ale na Gothic zase až moc.”

Mohlo by se zdát, že se Gothic k Bláhovcovi, autorovi kritiky ceněného dokumentu Show!, příliš nehodí. Jednotliví režiséři si ale nevybírali jen to, co by bylo nejbližší jejich srdci a přesvědčení.

"Na stole ležely papírky s jednotlivými tématy, tak jsem si vybral z toho, co zbylo,” popisuje s úsměvem Bláhovec.

Zesměšňování by bylo snadné

“Nicméně jsem to nebral jako svůj autorský film, snažil jsem se k tomu postavit objektivně. Snažil jsem se ty lidi pochopit, ne je zesměšnit, i když by to někdy bylo snadné,” popisuje Bláhovec, jak ke svým dokumentům přistupoval.

Foto: Karel Cudlín / Kmeny.tv

Zadání však znělo pro všechny stejně. Najít dva zástupce dané subkultury, přičemž jeden by měl pocházet z jádra, a druhý by měl být někdo z jejího okraje. Někdo, kdo je sice subkulturou uznávaný, ale přišel do ní teprve nedávno. Což je vlastně stejný koncept, na kterém vznikla i kniha.

Kniha versus seriál

Oproti knize tu však nepatrný rozdíl bude. Protože se některé subkultury překrývají, bude mít seriál místo knižních šestadvaceti kapitol jen šestnáct dílů. A jak říká Vladimír 518, subkultury se vyvíjejí tak rychle, že už teď jsou některé věci jinak, než jak byly, když se psala kniha.

“Někteří režiséři se od daného zadání po konzultaci s námi trochu odchýlili. Což je ale jen jeden z důvodů, proč seriál nebude stejný jako kniha,” říká kreativní producent České televize Petr Kubica, který se na vzniku dokumentárního seriálu podílel a spolu s Vladimírem 518 například i vybíral režiséry.

Foto: Karel Cudlín / Kmeny.tv

“Právě proto, že jsou tu různí režiséři s různými přístupy, bude každý díl jiný. A tak ani nedokážu říct, pro koho přesně bude tenhle seriál určen, a netroufám si odhadnout, jak budou diváci reagovat,” vysvětluje Kubica. “Možná ale potom lidi začnou jinak vnímat své trochu jiné sousedy, začnou je chápat,” dodává.

Vysílat se začne na ČT2 na jaře příštího roku a všech šestnáct dílů určitě poběží až po dvaadvacáté hodině. “Kvůli zákonu bychom museli spoustu věcí vypípávat, a to se nám zdá zbytečné.”

O tom, že by se tvůrci v budoucnu chystali točit další řadu podle knihy Kmeny 0, se zatím nemluví. Záležet bude především na tom, zda o první řadu budou mít diváci zájem. 

Stejně tak se neuvažuje o tom, že by v rámci propagace seriálu, provedli ještě dotisk Kmenů, které jsou z knihkupectví kompletně rozebrané. "Stejně jako jsou subkultury menšinovou záležitostí, měla být i kniha Kmeny spíš pro menšinu," uzavírá to otec celého projektu Vladimír 518.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy