Pokud vyhraje Rus, v Eurovizi končíme, hrozí Ukrajina. Lazarev je přitom velkým favoritem

ČTK ČTK
13. 5. 2016 17:13
Ukrajinská televize pohrozila, že se nezúčastní dalšího ročníku pěvecké soutěže Eurovize, pokud se letošním vítězem stane ruský zpěvák Sergej Lazarev. Ten je přitom podle bookmakerů favoritem. Následující ročník soutěže se totiž podle pravidel vždy koná v zemi vítěze, ukrajinský kandidát by tak musel jet do Ruska. Ukrajina však kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů v Donbasu na východě země oficiálně označuje Rusko za agresora, který okupuje ukrajinská území.
Sergej Lazarev
Sergej Lazarev | Foto: Eurovision Song Contest

Pokud v sobotním stockholmském finále písňové soutěže Eurovision Song Contest vyhraje favorizovaný ruský zpěvák Sergej Lazarev, Ukrajina se následujícího ročníku nezúčastní, pohrozil generální ředitel ukrajinské televize Zurab Alasanija.

"Jestli vyhraje člověk jménem Lazarev, pak se příští rok ukrajinská televize zřekne účasti v soutěži," napsal Alasanija na sociální síti.

Následující ročník soutěže se podle pravidel koná v zemi vítěze. Ukrajina kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů v Donbasu na východě země oficiálně označuje Rusko za agresora, který okupuje ukrajinská území.

Na Ukrajině i v Rusku se soutěž těší mimořádné divácké pozornosti. V sobotním finále se s Lazarevem střetne i ukrajinská zpěvačka Džamala, která postoupila s písní připomínající sovětské deportace krymských Tatarů v roce 1944.

Lazarev je favoritem

Organizátoři soutěže podle agentury TASS považují otázky související s příštím ročníkem Eurovize za předčasné, protože se ještě neví, kdo zvítězí. Ale dodávají, že každá televize o své účasti rozhoduje sama a svobodně.

Největší šance na vítězství letos sázkaři připisují právě ruskému zpěvákovi; ukrajinská zpěvačka je u nich na čtvrté příčce, napsala ruská tisková agentura TASS. Pravidla soutěže divákům neumožňují hlasovat pro zástupce vlastní země.

Ukrajinská krize poznamenala i předloňský ročník soutěže Eurovize: úspěch ruských zástupkyň - sedmnáctiletých dvojčat Anastasije a Marije Tolmačevových - v semifinále provázel pískot a bučení publika. "Na scéně nejsem sama. Stojí za mnou 46 milionů Ukrajinců," prohlásila tehdy ukrajinská zpěvačka v soutěži Marija Jaremčuková. Finále ale nakonec vyhrála "vousatá dáma" Conchita Wurst, kterou je rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth.

Loni se zase patriarcha ruské pravoslavné církve nechal slyšet, že se modlí, aby Eurovizi nevyhrálo Rusko - konání soutěže by podle preláta do země přivedlo nežádoucí úpadkové jevy ze západní kultury.

Česko má poprvé finalistku

Letos se do finále Eurovision Song Contest poprvé probojovala i zástupkyně Česka, dvaadvacetiletá zpěvačka Gabriela Gunčíková.

Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Česko v minulosti bez většího úspěchu reprezentovaly skupiny Kabát, Gipsy.cz, zpěvačka Tereza Kerndlová nebo loni Marta Jandová a Václav "Noid" Bárta. Už v roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při středečním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy