Pokud vyhraje Rus, v Eurovizi končíme, hrozí Ukrajina. Lazarev je přitom velkým favoritem

ČTK ČTK
13. 5. 2016 17:13
Ukrajinská televize pohrozila, že se nezúčastní dalšího ročníku pěvecké soutěže Eurovize, pokud se letošním vítězem stane ruský zpěvák Sergej Lazarev. Ten je přitom podle bookmakerů favoritem. Následující ročník soutěže se totiž podle pravidel vždy koná v zemi vítěze, ukrajinský kandidát by tak musel jet do Ruska. Ukrajina však kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů v Donbasu na východě země oficiálně označuje Rusko za agresora, který okupuje ukrajinská území.
Sergej Lazarev
Sergej Lazarev | Foto: Eurovision Song Contest

Pokud v sobotním stockholmském finále písňové soutěže Eurovision Song Contest vyhraje favorizovaný ruský zpěvák Sergej Lazarev, Ukrajina se následujícího ročníku nezúčastní, pohrozil generální ředitel ukrajinské televize Zurab Alasanija.

"Jestli vyhraje člověk jménem Lazarev, pak se příští rok ukrajinská televize zřekne účasti v soutěži," napsal Alasanija na sociální síti.

Následující ročník soutěže se podle pravidel koná v zemi vítěze. Ukrajina kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů v Donbasu na východě země oficiálně označuje Rusko za agresora, který okupuje ukrajinská území.

Na Ukrajině i v Rusku se soutěž těší mimořádné divácké pozornosti. V sobotním finále se s Lazarevem střetne i ukrajinská zpěvačka Džamala, která postoupila s písní připomínající sovětské deportace krymských Tatarů v roce 1944.

Lazarev je favoritem

Organizátoři soutěže podle agentury TASS považují otázky související s příštím ročníkem Eurovize za předčasné, protože se ještě neví, kdo zvítězí. Ale dodávají, že každá televize o své účasti rozhoduje sama a svobodně.

Největší šance na vítězství letos sázkaři připisují právě ruskému zpěvákovi; ukrajinská zpěvačka je u nich na čtvrté příčce, napsala ruská tisková agentura TASS. Pravidla soutěže divákům neumožňují hlasovat pro zástupce vlastní země.

Ukrajinská krize poznamenala i předloňský ročník soutěže Eurovize: úspěch ruských zástupkyň - sedmnáctiletých dvojčat Anastasije a Marije Tolmačevových - v semifinále provázel pískot a bučení publika. "Na scéně nejsem sama. Stojí za mnou 46 milionů Ukrajinců," prohlásila tehdy ukrajinská zpěvačka v soutěži Marija Jaremčuková. Finále ale nakonec vyhrála "vousatá dáma" Conchita Wurst, kterou je rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth.

Loni se zase patriarcha ruské pravoslavné církve nechal slyšet, že se modlí, aby Eurovizi nevyhrálo Rusko - konání soutěže by podle preláta do země přivedlo nežádoucí úpadkové jevy ze západní kultury.

Česko má poprvé finalistku

Letos se do finále Eurovision Song Contest poprvé probojovala i zástupkyně Česka, dvaadvacetiletá zpěvačka Gabriela Gunčíková.

Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Česko v minulosti bez většího úspěchu reprezentovaly skupiny Kabát, Gipsy.cz, zpěvačka Tereza Kerndlová nebo loni Marta Jandová a Václav "Noid" Bárta. Už v roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.

 

Právě se děje

Další zprávy