Satanisté žalovali tvůrce seriálu o čarodějce Sabrině, vadil jim démon s kozlí hlavou

Magazín Magazín
22. 11. 2018 15:54
Satanistická skupina, která se s produkčními společnostmi Netflix a Warner Bros. soudila o 50 milionů, svou žalobu nakonec stáhla. Satanisté se původně ohradili proti tomu, že autoři letošního televizního seriálu The Chilling Adventures Of Sabrina použili v některých dílech zpodobnění jejich modly.
Chilling Adventures of Sabrina - trailer | Video: Netflix

Církev Satanova ve svém oficiálním prohlášení oznámila, že soudní řízení se společnostmi Netflix a Warner Bros., které v minulých týdnech zahájila, je u konce.

Satanisté přitom po filmařích původně požadovali 50 milionů, protože podle nich v novém fantasy-hororovém seriálu The Chilling Adventures Of Sabrina bez jejich svolení použili zpodobnění bůžka Bafometa.

Symbol démona s kozlí hlavou si Církev Satanova přisvojila už v roce 1969 a objevil se hned ve čtyřech dílech letošní televizní série o čarodějnici Sabrině. "Naše autorská práva na sochu Bafometa tvůrci seriálu uvedli v závěrečných titulcích epizod. Ostatní podmínky vzájemné přátelské dohody zůstanou důvěrné," citoval vyjádření satanistů britský deník The Independent.

"A tak končí jeden z nejvíce medializovaných sporů o autorská práva," napsal na Twitter zakladatel Církve Satanovy Lucien Greaves. Ten podle BBC na svém blogu uvedl, že kvůli žalobě dostal i nenávistný e-mail.

"Odesílatel mi vyčítal, že satanistická organizace zneužívá svou moc, aby mohla šikanovat nejistou a nevinnou mladou čarodějku, která se sotva seznámila s krutým světem. Kdybychom se ale proti seriálu neozvali, nechali bychom práci naší církve zneužít," prohlásil Greaves.

Konkrétní detaily dohody neprozradilo ani studio Warner Bros. The Chilling Adventures Of Sabrina vychází z komiksu, podle něhož už vznikl starší seriál, který čeští diváci znají pod názvem Sabrina - mladá čarodějnice.

V nové verzi hraje dívku, která se dovede proměnit v nesmrtelnou čarodějku, 19letá americká herečka Kiernan Shipkaová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy