Satanisté žalovali tvůrce seriálu o čarodějce Sabrině, vadil jim démon s kozlí hlavou

Magazín Magazín
22. 11. 2018 15:54
Satanistická skupina, která se s produkčními společnostmi Netflix a Warner Bros. soudila o 50 milionů, svou žalobu nakonec stáhla. Satanisté se původně ohradili proti tomu, že autoři letošního televizního seriálu The Chilling Adventures Of Sabrina použili v některých dílech zpodobnění jejich modly.
Chilling Adventures of Sabrina - trailer | Video: Netflix

Církev Satanova ve svém oficiálním prohlášení oznámila, že soudní řízení se společnostmi Netflix a Warner Bros., které v minulých týdnech zahájila, je u konce.

Satanisté přitom po filmařích původně požadovali 50 milionů, protože podle nich v novém fantasy-hororovém seriálu The Chilling Adventures Of Sabrina bez jejich svolení použili zpodobnění bůžka Bafometa.

Symbol démona s kozlí hlavou si Církev Satanova přisvojila už v roce 1969 a objevil se hned ve čtyřech dílech letošní televizní série o čarodějnici Sabrině. "Naše autorská práva na sochu Bafometa tvůrci seriálu uvedli v závěrečných titulcích epizod. Ostatní podmínky vzájemné přátelské dohody zůstanou důvěrné," citoval vyjádření satanistů britský deník The Independent.

"A tak končí jeden z nejvíce medializovaných sporů o autorská práva," napsal na Twitter zakladatel Církve Satanovy Lucien Greaves. Ten podle BBC na svém blogu uvedl, že kvůli žalobě dostal i nenávistný e-mail.

"Odesílatel mi vyčítal, že satanistická organizace zneužívá svou moc, aby mohla šikanovat nejistou a nevinnou mladou čarodějku, která se sotva seznámila s krutým světem. Kdybychom se ale proti seriálu neozvali, nechali bychom práci naší církve zneužít," prohlásil Greaves.

Konkrétní detaily dohody neprozradilo ani studio Warner Bros. The Chilling Adventures Of Sabrina vychází z komiksu, podle něhož už vznikl starší seriál, který čeští diváci znají pod názvem Sabrina - mladá čarodějnice.

V nové verzi hraje dívku, která se dovede proměnit v nesmrtelnou čarodějku, 19letá americká herečka Kiernan Shipkaová.

 

Právě se děje

Další zprávy