Na Super Bowlu budu živá, tvrdí "playbacková" Beyoncé

Kultura Kultura
2. 2. 2013 18:12
Zpěvačka se pokusí napravit reputaci po inauguračním playbacku
Beyoncé
Beyoncé | Foto: Reuters

Praha/New Orleans - Hudební hvězdou jednoho z globálně nejsledovanějších televizních přenosů roku - finále ligy amerického fotbalu Super Bowl - bude zpěvačka Beyoncé. V poločase utkání se pokusí napravit pošramocenou reputaci z nedávného incidentu, kdy při druhé inauguraci prezidenta Obamy zpívala hymnu z playbacku. Zpěvačka vystoupí v neděli 3. února v New Orleans s vlastním programem, hymnou totiž přenos zahájí Alicia Keys.

Foto: Reuters

Synchronizace úst s hudebním záznamem byla v uplynulých dnech hutně propírána většinou angloamerických médií. Když proto Beyoncé vystoupila před novináři a k „falešnému zpěvu" se přiznala, jednou z nejpalčivějších otázek bylo, zda bude zpívat na Super Bowlu živě.

„Určitě budu zpívat živě, určitě se na to připravím. Je to věc, pro kterou jsem se narodila," prohlásila hrdě na tiskové konferenci, kde se z události zpovídala.

Nebyl čas na zkoušení

Důvodem k využití zvukového záznamu na slavnostním uvedení Obamy do funkce byl dle vyjádření „provinilé" nedostatek času na nazkoušení hymny s orchestrem. Špatné počasí vedlo k jejímu zpoždění při cestě na místo inaugurace. Nebyl tedy čas na řádnou zvukovou zkoušku a Beyoncé nechtěla riskovat, že by se v natolik důležitém okamžiku cokoliv pokazilo.

Ačkoliv před novináři hymnu s přehledem odzpívala živě, stigma narušení okamžiku posvátného pro americkou národní hrdost ji přinejmenším ještě několik dalších měsíců bude doprovázet.

„Jde o událost, na kterou jsou Američané právem pyšní. Jedná se o klidné předání moci, o možnost utvrdit si v sobě hodnoty jako je otevřenost společnosti, svoboda projevu a rovnostářství, které nás definují. Je to demokratický obřad, jehož se symbolicky účastní všichni občané. Zdá se, že falešnost Beyoncé naznačuje falešnost celé události," zdůvodňovala vlnu nevole Sasha Weissová v magazínu New Yorker.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nejsledovanější televizní přenos

Super Bowl v posledních letech si doma pustí vždy více než sto milionů lidí po celém světě a v amerických historických tabulkách sledovanosti je před ním už jen finále televizního seriálu M.A.S.H. Loni se cena reklamy v poločase vyšplhala v průměru na 3,5 milionu dolarů za půlminutový spot. Objevit se proto v natolik exponovaném přenosu je proto otázka maximální prestiže - ať už z korporátního pohledu v případě odvysílání reklamy, tak z možnosti hudebníků předvést se před více než početným publikem.

Madonna se svým pěveckým sborem
Madonna se svým pěveckým sborem | Foto: Reuters

Loni koncertní místo zaujala stálice pop music Madonna. O jejím vystoupení se ale referovalo především v souvislosti s množstvím přizvaných hostů, z nichž zásadní byl příspěvek raperky M.I.A. Ta na kamery stanice NBC vztyčila prostředníček a i přes několikavteřinové zpoždění vysílání se gesto dostalo až k televizním obrazovkám diváků.

Ještě větší pozdvižen í přinesl rok 2004, kdy Janet Jackson při slavnostním koncertě vypadlo z kostýmu ňadro. Následující léta se pak nesla v duchu pravověrného rocku - vystoupili Rolling Stones, Paul McCartney nebo před třemi lety The Who. Později se však ceremoniál vrátil k hudebnímu střednímu proudu a vystřídali se na něm interpreti jako Black Eyed Peace nebo Christina Aguilera.

Ta mimochodem má, podobně jako aktuální tahoun zápasové přestávky Beyoncé, také svou nešťastnou epizodu se zpíváním hymny. Právě při Super Bowlu 2011 totiž zapomněla část jejího textu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy