Na ČT1 dnes půjde Cimrman ze hry do hry

Jitka Gráfová
24. 10. 2007 10:00
Jubilující všeuměl bude hvězdou České televize
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Před pár týdny oslavilo Divadlo Járy Cimrmana čtyřicátiny. Dnes virtuálnímu vynálezci a světoběžníkovi Česká televize věnuje celý večer.

Tematický blok, který bude konkurovat dalšímu dílu Pojišťovny štěstí a Letišti, odstartuje ve 20 hodin na ČT1 záznamem z nejnovější cimrmanovské hry Ze hry do hry.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak připravili k narozeninám best of nejslavnějších scén ze všech čtrnácti her, které v průběhu čtyřiceti let vznikly. Nové pásmo se hrálo jen jen několikrát a sehnat na ně vstupenku bylo téměř beznadějné; diváci si ho tak mohou užít aspoň v televizním záznamu.

"To je zima. Až náčelník usne, mohli bychom si vyprávět o požáru Národního divadla." (Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem)
"To je zima. Až náčelník usne, mohli bychom si vyprávět o požáru Národního divadla." (Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem) | Foto: Ondřej Besperát

Představení je rozloženo do dvou částí, první část je tvořena ze sedmi her a je poskládaná chronologicky.  Pásmo odstartuje úplně první cimrmanovská hra Akt, pak se pozvolna jeviště mění na scénu z Vyšetřování ztráty třídní knihy a nechybí ani hláška: Debil, blbeček, debil, blbeček. Jen v zadu je výjimka, tam sedí dva blbečci vedle sebe!

SPECIÁL: ČTYŘICET LET DIVADLA JC (fotoreportáž, grafika, rozhovory.)

Přes Hospodu na mýtince, Vraždu v salónním kupé, Němého Bobše a operu Cimrman v říši hudby pak představení doputuje k pohádce Dlouhý široký krátkozraký.

Poté v rámci představení  Svěrák se Smojlakem zavzpomínali na historii divadla. Kromě dalšího překvapení ze života Járy Cimrmana v krátkosti připomenou "dobu radosti i šrámů, ale i na boje s úřady v době normalizace".

"Když je zmatek, když je mela, zavolejte Colonela. Plukovník Colonel v bílých šortkách, řekne good, řekne well a vše je allright." (Zdeněk Svěrák jako Colonel ve hře Cimrman v říši hudby)
"Když je zmatek, když je mela, zavolejte Colonela. Plukovník Colonel v bílých šortkách, řekne good, řekne well a vše je allright." (Zdeněk Svěrák jako Colonel ve hře Cimrman v říši hudby) | Foto: Ondřej Besperát

V druhé polovině  diváci uvidí ukázky z dalších sedmi her. Ta je už pro zdatnější diváky: nenabídnou je chronologicky, jde spíš o návaznost žánrovou.

Po 21 hodině pak televize připravila reprízu komedie Jára Cimrman ležící, spící.  Filmový příběh, v němž se poprvé skoro zhmotnil, tvoří rekonstruované epizody z mistrova života zasazené do exkurse v obci Liptákov. Roli Cimrmana ztvárnila herečka Valérie Kaplanová a Zdeněk Svěrák.

Před půl jedenáctou pak večer s Cimrmanem uzavře dokument Expedice Altaj - Cimrman mezi jeleny, dobrodružné putování po stopách Járy Cimrmana mezi domorodci v krajině Altaje.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy