Jistě, pane premiére? Ne, kritiky jsou neúprosné

Kultura Kultura
18. 1. 2013 16:38
Populární politická satira je v novém hávu kritizována.
Nové složení politického sitcomu.
Nové složení politického sitcomu. | Foto: BBC

Londýn - Seriály Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére patří ke zlatému fondu britské televizní tvorby osmdesátých let. Svou popularitu zužitkovaly i u českého publika. Ovšem nová šestidílná podoba narazila na tvrdou kritiku, která se většinou shoduje v tom, že se stejným autorům - Antony Jay a Jonathan Lynn - nepodařili ani přiblížit slavné klasice.

Animované titulky nové série z roku 2013.
Animované titulky nové série z roku 2013. | Foto: UKTV Gold

„Divadelní a bez lehkosti, nedokáže říct nic nového či relevantního o moderní politice," napsal časopis Radio Times.

Najdou se ale i oponenti kritických hlasů. Například kritik listu Daily Telegraph napsal, že je „jejich psaní je stejně ostré jako dřív." Zmiňuje přitom i jiný, politický pořad braný s humorem, který Jistě, pane premiére nahrazoval v současné televizní tvorbě. „V oblasti televizní politické satiry je Thick of It nepochybně drzejší, modernější a současnější. Přestože Jistě, pane premiére dává najevo svůj věk ve slušném vyjadřování, nezměněné formě a smíchu v pozadí, pořád umí kousat." 

Zásadní stále zůstává střet politické osobnosti s podřízenými, jména ministra/premiéra Jamese Hackera i Sira Humphreyho zůstala, jen herci se změnili.

Foto: BBC

„Nový Hacker si je mnohem víc vědom pletichaření Sira Humphreyho, což ničí klíčovou dynamiku originálu," uvádí Seale. „Henry Goodman jako Humphrey nemůže zcela vymazat vzpomínky na jemnou dokonalost Nigela Hawthorna," přidává se Tom Sutcliffe z The Independent.

Navíc došlo i k odlišnému přístupu k tématům jednotlivých dílů. Teď se celá série zabývá jediným kritickým víkendem, v němž jde o vztah Anglie k Evropě a vyhlídky na dohodu o ropovodu ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Mayer Nissim z Digital Spy přidává, že „je smutné, že to, co se mohlo stát triumfální návratem jednoho z nejlepších britských sitcomů, je nedodělek vinou špatných rozhodnutí a zničujícího provedení."

Původní seriály si mohou čeští diváci připomínat i v letošním roce, patří jim středeční večer na České televizi.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy