reklama
 
 

Jistě, pane premiére? Ne, kritiky jsou neúprosné

18. 1. 2013 16:38
Populární politická satira je v novém hávu kritizována.

Londýn - Seriály Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére patří ke zlatému fondu britské televizní tvorby osmdesátých let. Svou popularitu zužitkovaly i u českého publika. Ovšem nová šestidílná podoba narazila na tvrdou kritiku, která se většinou shoduje v tom, že se stejným autorům - Antony Jay a Jonathan Lynn - nepodařili ani přiblížit slavné klasice.

„Divadelní a bez lehkosti, nedokáže říct nic nového či relevantního o moderní politice," napsal časopis Radio Times.

Najdou se ale i oponenti kritických hlasů. Například kritik listu Daily Telegraph napsal, že je „jejich psaní je stejně ostré jako dřív." Zmiňuje přitom i jiný, politický pořad braný s humorem, který Jistě, pane premiére nahrazoval v současné televizní tvorbě. „V oblasti televizní politické satiry je Thick of It nepochybně drzejší, modernější a současnější. Přestože Jistě, pane premiére dává najevo svůj věk ve slušném vyjadřování, nezměněné formě a smíchu v pozadí, pořád umí kousat." 

Zásadní stále zůstává střet politické osobnosti s podřízenými, jména ministra/premiéra Jamese Hackera i Sira Humphreyho zůstala, jen herci se změnili.

„Nový Hacker si je mnohem víc vědom pletichaření Sira Humphreyho, což ničí klíčovou dynamiku originálu," uvádí Seale. „Henry Goodman jako Humphrey nemůže zcela vymazat vzpomínky na jemnou dokonalost Nigela Hawthorna," přidává se Tom Sutcliffe z The Independent.

Navíc došlo i k odlišnému přístupu k tématům jednotlivých dílů. Teď se celá série zabývá jediným kritickým víkendem, v němž jde o vztah Anglie k Evropě a vyhlídky na dohodu o ropovodu ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Mayer Nissim z Digital Spy přidává, že „je smutné, že to, co se mohlo stát triumfální návratem jednoho z nejlepších britských sitcomů, je nedodělek vinou špatných rozhodnutí a zničujícího provedení."

Původní seriály si mohou čeští diváci připomínat i v letošním roce, patří jim středeční večer na České televizi.

autor: Kultura | 18. 1. 2013 16:38

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama