Ano, pane ministře, vracíme se na televizní obrazovky

Kultura Kultura
30. 3. 2012 6:34
Oblíbený seriál dostane nové obsazení, naváže na původní sérii
Foto: bbcprograms.com

Praha - „Ano, pane ministře, vracíme se na televizní obrazovku," tak by pravděpodobně komentoval comeback tajemník Humphrey Appleby svému nadřízenému, předsedovi vlády Jimu Heckerovi. Legendární politická satira Jistě, pane ministře totiž po čtyřiadvaceti letech dostane pokračování.

Pokračování populárního televizního seriálu, který s radostí sledovala mimo jiné Margaret Thatcherová, pro televizní stanici Gold napíší původní scenáristé Jonathan Lynn a Antony Jay. Většinu herců však bude třeba obměnit.

Ústřední postava neschopného ministra a posléze i premiéra Jima Heckera o svého představitele přišla v roce 1995, kdy Paul Eddington podlehl leukémii. Představitel pohotového tajemníka Humphreyho - sir Nigel Hawthorne - zase zemřel v roce 2001 na infarkt.

Foto: Aktuálně.cz

Nové osazenstvo by pak mělo navázat tam, kde jejich předchůdci v osmdesátých letech skončili. Hecker povede koaliční vládu vstříc ekonomickým problémům a skotským snahám o vyhlášení nezávislosti.

„Politické prostředí v Británii je nyní perfektní pro to, aby se Jistě, pane ministře vrátilo na televizní obrazovky," tvrdí zástupkyně společnosti UKTV Jane Rogersonová. Právě pod televizní síť UKTV spadá i komediální kanál Gold, jenž šestidílné pokračování odvysílá.

Produkci má na starosti komediální sekce stanice BBC a šéf Mark Freeland jako jeden z důvodů pokračování uvádí také divadelní verzi oblíbeného seriálu, která aktuálně sklízí úspěchy na britských pódiích.

Foto: BBC

Původní seriál Jistě, pane ministře běžel od roku 1980 do 1988 a měl 38 epizod.

UKTV má pod palcem také další komediální stanici Dave, kde v roce 2009 oživila sci-fi sitkom Červený trpaslík. Minisérie pojmenovaná Návrat na Zemi měla sledovanost kolem tří milionů a byla diváky přijata poněkud rozpačitě. I tak ale další pokračování dostalo zelenou a na obrazovce se objeví letos na podzim.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy