Jedenáct dokumentaristů míří hluboko do džungle subkultur

sab
7. 8. 2014 13:20
Česká televize připravuje na příští jaro šestnáctidílný seriál natočený na základě populárních knih Kmeny a Kmeny 0.
Česká televize připravuje seriál podle knih Kmeny a Kmeny 0.
Česká televize připravuje seriál podle knih Kmeny a Kmeny 0. | Foto: ČT - Karel Cudlín

Praha - Je tu dobrá zpráva pro všechny čtenáře knih Kmeny i Kmeny 0. Příští jaro bude totiž na České televizi patřit dokumentárnímu cyklu Kmeny, který se v šestnácti šestadvacetiminutových dílech pokusí dostat pod kůži současným městským subkulturám.

Jedenáct režisérů (např. Pavel Abrahám, Petr Hátle, Bohdan Bláhovec, Adam Olha a další) pronikne do svérázných mikrosvětů neohippies, hipsterů, punkerů, motorkářů, trashmetalistů, goths, graffiti, rapu, skins, straight edge, hackerů, hooligans, tetování, otaku, tuningu a meatheads.

Že jste o polovině z nich nikdy neslyšeli? Nevadí, tým kolem rapera a tvůrce knihy Vladimíra 518 se rozhlížel za vás a od března do srpna 2015 tuto soukromou městskou džungli naservíruje po svém.

V každém dílu jedna ze subkultur představí své dva protipóly; guru skupiny a pak rooki, okrajového člena společenství. Právě oni zprostředkují, jak se oblékají, proč se tak oblékají, odhalí podstatu skupiny, směřování, hudbu, jídlo, místa, kde se scházejí, propriety, slang a zkrátka všechno, co jejich skupinu spojuje. A co víc, odhalí i kus vlastního cítění a přemýšlení.

Tvůrci slibují zachovat to, co na původních Kmenech bylo nejzajímavější – přitažlivý vizuál. „Hovoří zejména pečlivě komponovaný obraz, žádné nudné mluvící hlavy, dlouhé monology nebo monotónní původní komentář,“ popisuje dramaturg série Ivo Bystřičan.

Je fakt, že se Kmeny a Kmeny 0 povedly vizuálně i obsahem (ačkoli prvním Kmenům by přece jen slušela větší hloubka). Není proto zatím důvod nevěřit, že by tato sonda do světa pražských subkultur nemohla fungovat dobře i jako seriál. Obzvlášť stojí-li za ní Vladimír 518, u nějž jsme si už tak nějak zvykli, že bývá zárukou kvality a věcí dotažených do konce. Uvidíme na jaře na ČT2.

 

Právě se děje

Další zprávy