Glosa: Česko Slovensko (ne)má vkus. Ale Jaro Slávik už je konečně hrdý Slovák

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2015 18:02
První kola nové řady Česko Slovensko má talent pokračují v nešvarech minulých ročníků. Chaotická dramaturgie míchá jak národnosti soutěžících, tak šaty a účesy porotců. Alespoň že Jaro Slávik může konečně prohlásit, že je hrdým Slovákem. Potkal totiž pozoruhodné ozrcátkované bytosti hovořící plynulou slovenštinou. Více v glose Zuzany Hronové.
Jaro Slávik
Jaro Slávik | Foto: Profimedia.cz

Glosa – Poláci předvádějí jakýsi akrobatický balet, nerozumí moc česky ani slovensky. Ruska je ohebná a podlézá samu sebe, dává si nohy za hlavu a ještě dál a neumí moc česky ani slovensky. Španělé hrají tak jako velká část Španělů temperamentně a dobře na kytaru, ale na rozdíl od svých "soukmenovců" ještě umějí s kytarami i házet. No neberte to, to je jasná přidaná hodnota.

O češtinu se ani nesnaží, o slovenštinu také ne. Přesto se pořad jmenuje Česko Slovensko má talent. Možná tam na konci vypadl otazník, kdo ví.

A hlavu si s tím nelámou ani porotci, kteří přistoupili na místy absurdní momentky z pořadu. Proto se divák nemůže divit, že porotce Jakub Prachař chce nadšeně poslat do dalšího kola jódlujícího pána v tyrolském oblečku (ne, není to Milan Šteindler z Alles Gutte), protože má rád rakouskou turistiku či co.

Zkrátka i to rozhodování porotců je taková legrácka, nic vážného ani směrodatného, hlavně nekazit tu skvělou zábavu a nic neřešit.

Protože jen protivný rýpal by mohl při takovém osvěžujícím gejzíru talentů řešit, proč během "večera v přímém přenosu" (ano, víme, že to přímý přenos není) mají porotci občas jiné oblečení a Lucie Bílá najednou i zcela nový účes a make-up.

Nezaujatý divák pak nepřestává kroutit hlavou nad tím, že když mu upoutávky celý týden slibují sympatické vystoupení malých českých trumpetistů, na které televize láká i v úvodním sestřihu, někomu pak ve střižně na Primě ujedou nůžky, vystřihne to, co neměl, a malí trumpetisté s nebojácným speakerem a kouzelnou holčičkou předvádějící měsíční chůzi Michaela Jacksona se nakonec ve vysílání vůbec neobjeví. To kolegové ve střižně TV Joj si počínali zdatněji a ve výběru postupující číslo nechali. Pokud by pořad byl soubojem střihačů, tak je vidět, že ti slovenští mají talent!

A to je ostatně výborná zpráva pro slovenského porotce Jaro Slávika, jenž se v pořadu svěřil, že dlouho tápal, zda má být hrdý na to, že je Slovák. Ale pak se stala jedna zcela přelomová věc. Před porotcovský stůl v soutěži Česko Slovensko má talent nakráčely podivuhodné bytosti oblečené doslova od hlavy až k patě samými zrcátky. A národní hrdost byla rázem tu!

Když členové mezinárodně uznávaného uskupení Mirror Family promluvili slovensky, Jaro Slávik neměl slov. Dojatě prohlašoval, že je konečně "kvůli nim hrdý, že je Slovák" a že ho naplňuje hrdostí  "být ze stejného kmene jako oni". Není divu, takových zrcátek na jednom těle se jen tak nevidí a celá ta laserová show a lom světla... to je, oč v otázce národní identity běží.

Korunu tomu dali ostatní porotci, šokovaní z toho, že do jejich show přišel někdo takový jako Mirror Family. Porota tu s opravdovým uměním zřejmě nepočítala. Na druhou stranu se nemusí bát, že by se do podobných stresujících okamžiků dostávala příliš často. Když se Jakub Prachař svěřil, že někoho tak dobrého tu neměli za celých pět let, člověk se skoro bojí nahlédnout do archivu pořadu.

A na pravé umění zřejmě slyší i český televizní divák. Show Česko Slovensko má talent se stalo jedničkou sobotního večera. Teď už je to jasné, "Česko Slovenský" televizní divák má (vytříbený) vkus.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy