Glosa: Česko Slovensko (ne)má vkus. Ale Jaro Slávik už je konečně hrdý Slovák

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2015 18:02
První kola nové řady Česko Slovensko má talent pokračují v nešvarech minulých ročníků. Chaotická dramaturgie míchá jak národnosti soutěžících, tak šaty a účesy porotců. Alespoň že Jaro Slávik může konečně prohlásit, že je hrdým Slovákem. Potkal totiž pozoruhodné ozrcátkované bytosti hovořící plynulou slovenštinou. Více v glose Zuzany Hronové.
Jaro Slávik
Jaro Slávik | Foto: Profimedia.cz

Glosa – Poláci předvádějí jakýsi akrobatický balet, nerozumí moc česky ani slovensky. Ruska je ohebná a podlézá samu sebe, dává si nohy za hlavu a ještě dál a neumí moc česky ani slovensky. Španělé hrají tak jako velká část Španělů temperamentně a dobře na kytaru, ale na rozdíl od svých "soukmenovců" ještě umějí s kytarami i házet. No neberte to, to je jasná přidaná hodnota.

O češtinu se ani nesnaží, o slovenštinu také ne. Přesto se pořad jmenuje Česko Slovensko má talent. Možná tam na konci vypadl otazník, kdo ví.

A hlavu si s tím nelámou ani porotci, kteří přistoupili na místy absurdní momentky z pořadu. Proto se divák nemůže divit, že porotce Jakub Prachař chce nadšeně poslat do dalšího kola jódlujícího pána v tyrolském oblečku (ne, není to Milan Šteindler z Alles Gutte), protože má rád rakouskou turistiku či co.

Zkrátka i to rozhodování porotců je taková legrácka, nic vážného ani směrodatného, hlavně nekazit tu skvělou zábavu a nic neřešit.

Protože jen protivný rýpal by mohl při takovém osvěžujícím gejzíru talentů řešit, proč během "večera v přímém přenosu" (ano, víme, že to přímý přenos není) mají porotci občas jiné oblečení a Lucie Bílá najednou i zcela nový účes a make-up.

Nezaujatý divák pak nepřestává kroutit hlavou nad tím, že když mu upoutávky celý týden slibují sympatické vystoupení malých českých trumpetistů, na které televize láká i v úvodním sestřihu, někomu pak ve střižně na Primě ujedou nůžky, vystřihne to, co neměl, a malí trumpetisté s nebojácným speakerem a kouzelnou holčičkou předvádějící měsíční chůzi Michaela Jacksona se nakonec ve vysílání vůbec neobjeví. To kolegové ve střižně TV Joj si počínali zdatněji a ve výběru postupující číslo nechali. Pokud by pořad byl soubojem střihačů, tak je vidět, že ti slovenští mají talent!

A to je ostatně výborná zpráva pro slovenského porotce Jaro Slávika, jenž se v pořadu svěřil, že dlouho tápal, zda má být hrdý na to, že je Slovák. Ale pak se stala jedna zcela přelomová věc. Před porotcovský stůl v soutěži Česko Slovensko má talent nakráčely podivuhodné bytosti oblečené doslova od hlavy až k patě samými zrcátky. A národní hrdost byla rázem tu!

Když členové mezinárodně uznávaného uskupení Mirror Family promluvili slovensky, Jaro Slávik neměl slov. Dojatě prohlašoval, že je konečně "kvůli nim hrdý, že je Slovák" a že ho naplňuje hrdostí  "být ze stejného kmene jako oni". Není divu, takových zrcátek na jednom těle se jen tak nevidí a celá ta laserová show a lom světla... to je, oč v otázce národní identity běží.

Korunu tomu dali ostatní porotci, šokovaní z toho, že do jejich show přišel někdo takový jako Mirror Family. Porota tu s opravdovým uměním zřejmě nepočítala. Na druhou stranu se nemusí bát, že by se do podobných stresujících okamžiků dostávala příliš často. Když se Jakub Prachař svěřil, že někoho tak dobrého tu neměli za celých pět let, člověk se skoro bojí nahlédnout do archivu pořadu.

A na pravé umění zřejmě slyší i český televizní divák. Show Česko Slovensko má talent se stalo jedničkou sobotního večera. Teď už je to jasné, "Česko Slovenský" televizní divák má (vytříbený) vkus.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy