Glosa: Zase další SuperStar? Éra Anety je už dávno pryč!

Jarda Konáš
31. 8. 2015 8:50
Češi a Slováci od neděle hledají novou SuperStar. Jenže od dob vítězství Anety Langerové se hudební průmysl dívá jiným směrem a cesta ke slávě vede jinudy. Více v glose Jardy Konáše.
SuperStar 2015
SuperStar 2015 | Foto: TV Nova

Glosa – Tak nám začala SuperStar. Americká předloha šla do vysílání poprvé před třinácti lety (česká mutace následovala krátce poté). Je zajímavé, že se formát nevyčerpal a i dnes dokáže nejen přitáhnout k televizním obrazovkám diváky, ale především nalákat i hejno slávou poblázněných holubů a holubiček myslících si, že právě tohle je ta cesta ke slávě.

Není. Hudební průmysl už se dávno dívá úplně jiným směrem, ačkoliv dříve, to se musí nechat, kroužil okolo účinkujících poměrně pozorně. Důkazem je, že devět z deseti finalistů první řady natočilo dlouhohrající desku, někteří nezůstali jen u jedné.

S přibývajícími sezonami se počet soutěžících, kteří díky účasti něco většího vyprodukovali, snižoval. Pomalu, ale nekompromisně. V posledních letech málokteří finalisté dokážou alespoň vydat singl. A i když se jim to povede, můžou být zklamaní, že v rádiích pohoří.

Řekněme si to na rovinu, označení talentová soutěž je jen fíkový list, SuperStar a podobné pořady jsou dnes již jen estrády, které mají za cíl přitáhnout na určitou dobu k televizi diváky. Co se děje se soutěžícími, až po finále zhasnou světla ve studiu, zajímá málokoho.

Éra, kdy lidé nadšeně drželi palce Anetě Langerové a povídali si o ní v hospodě, doma nebo v práci, je zkrátka pryč. Finalisté, pokud se jim po soutěži povede alespoň trochu uchytit, jsou ve většině případů odkázáni na šaškování v obchoďácích či křoví v muzikálech. Dříve milovaní Petr Bende nebo Vlasta Horváth jsou dnes, se vší úctou, jen příslibem lepší tancovačky. Opravdu si noví adepti myslí, že se v takové situaci stanou hvězdami?

Myslí. Dokázal to už první díl soutěže a v pár následujících to bude jako přes kopírák. Plejáda nebohých holoubat, která vůbec netuší, co je to být muzikant a co obnáší hudební branže, dostane studenou sprchu a bude nevěřícně koukat na porotu se slovy: „Ale maminka (sestra, spolužáci, přítel, ...) říkala, že zpívám hezky!“

Přesně na takové (ne)zpěváky jsou televizní dramaturgové zvědaví. Hudební producenti bohužel ne. A to je jádro všech talentových soutěží.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy