Emmy nečekaně vyhráli Sheldon Cooper a Al Bunda

Pavel Kroulík
30. 8. 2010 13:00
Televizní Oscary letos ovládli hlavně nováčci
Foto: Reuters

Los Angeles - Kreativní souboj mezi malými a velkými stanicemi, který měl být symbolem letošních amerických televizních cen Emmy, skončil remízou. Výraznějším motivem je nakonec vítězství nováčků bez ohledu na „váhové kategorie".

Favorizovaný seriál Mad Men o odehrávající se ve fiktivní reklamní agentuře už potřetí v řadě zvítězil v kategorii dramatických děl. V komediální kategorii byl naopak v neděli večer vítězem vyhlášen nový seriál Modern Family, který ukončil tříleté kralování série Studio 30 Rock.

Al Pacino
Al Pacino | Foto: Reuters

Udělování hlavních, tzv. primetimeových cen se konalo týden po méně důležitých Creative Arts Emmy Awards, jež se navzdory názvu rozdělují hlavně v technických a produkčních kategoriích. Poprvé v dvaašedesátileté historii trofejí se předávání hlavních cen živě vysílalo do celých USA.

Ceremoniál za účasti hvězd už dlouho předem provázel zájem médií, přenosu předcházely nominační večírky jednotlivých stanic a po skončení následoval velkolepý guvernérský bál. Tradiční označování cen Emmy za televizní Oscary tak poslední dobou ztrácí punc mediální nadsázky a stává se výstižnou charakteristikou situace zábavního průmyslu.

Převaha nováčků a jiných hvězd

Dříve spíše opovrhovaná televize sice musí svádět souboj o diváky se sociálními sítěmi a videohrami, ale na druhou stranu je čím dál větším konkurentem filmové branže. Stanice často nabízejí tvůrcům i hercům větší svobodu a příležitost než studia a vznikají tu pořady, jež mají propracovanější scénáře než mnohé hollywoodské filmy.

Foto: HBO
Čtěte také:
Vojáci v Pacifiku vybojovali Spielbergovi sedm Emmy
Na Emmy vtrhnul pěvecký sbor ze seriálu Glee
Nepřepínejte nás, prosili herci na předávání Emmy
Emmy dostala komička zesměšňující Palinovou

Nominace na Emmy vede seriál 30 Rock
Televizního Oscara získali šílenci z reklamky
Nejvtipnější v americké televizi je teoretický fyzik

Pět z dvanácti nominovaných komediálních a dramatických seriálů bylo letos na cenu navrženo vůbec poprvé (Emmy má šest nominacích v jedné kategorii). Kreativní investice se projevily i v hlavních hereckých kategoriích. Sedm z osmi Emmy letos vyhráli buď úplní nováčci, nebo aspoň jiné hvězdy než loni, kdy byl seznam všech vítězů takřka okopírovaný z roku 2008.

Edie Falco
Edie Falco | Foto: Reuters

V kategorii hlavní herec v komediální tvorbě po třech sezonách konečně došlo na opomíjený seriál Teorie velkého třesku, když cenu v neděli získal Jim Parsons za postavu teoretického fyzika a krále všech nerdů Sheldona Coopera; trofej pro komediální herečku si odnáší Edie Falková ze seriálu Nurse Jackie.

Parsons ukončil dvouletou dominanci Aleca Baldwina ze Studia 30 Rock. Porazil i další "těžké váhy" - Tonyho Shalhouba nominovaného za detektivní série Monk, stejně jako Steva Carella, hlavní hvězdu americké verze seriálu Kancl.

V kategorii dramatické tvorby opět vyšel naprázdno Hugh Laurie coby sarkastický doktor House. Nejvyššího ocenění za hlavní roli se dočkali Bryan Cranston ze seriálu Breaking Bad (ten byl nominovaný za nejlepší drama) a v herečkách Kyra Sedgwicková ze série Closer.

Nového šampiona má kategorie reality show: pořad Top Chef ukončil šestileté panování série The Amazing Race. Herec George Clooney pak získal cenu Boba Hopa za dlouholeté humanitární úsilí, jež vyvrcholilo letos v lednu spoluorganizovaním  telethonu pro oběti zemětřesení na Haiti.

Odveta velkých hráčů

Oba vítězné seriály nejen společně představují "novou" zábavu, ale zároveň i spor o to, kdo je dnes zásadnějším lídrem televizní branže. Mad Men, které vyrábí a vysílá nevelká základní kabelovka AMC, se odehrávají v New Yorku 60. let ve fiktivní reklamní agentuře. Seriál ukončil dlouholetou dominanci HBO v dramatické kategorii a je považován za symbol proměny televizního trhu. Zdá se, že nejprogresivnější tvorba se přesouvá právě na menší stanice, které tolik nemusí řešit, aby jejich programy zasáhly dostatečně širokou a tedy i nevyhraněnou cílovou skupinu.

Předávání cen Emmy
Předávání cen Emmy | Foto: Reuters

Velcí hráči se ale nechtějí smířit se situací, kdy na ně zbude pozice těch, kteří umějí maximálně kultivovaný mainstream; stěžují si, že jim televizní kritici nevěnují dost pozornosti a nachystali se k odvetě. Jejím nejviditelnějším výsledkem mělo být nové drama CBS The Good Wife a hlavně dvě série z ABC - Glee a Modern Family.

Obě nicméně své "novátorství" staví spíš na formální stránce, resp. na chytrém propojení různých druhů populárních formátů. Vítězná Modern Family - jednu z rolí tu má i Ed O'Neill, představitel Ala Bundyho - se snaží skloubit rodinný sitcom s čím dál oblíběnějším principem mystifikačního falešného dokumentu (mockumentu) a nabízí příběhy několika rodin od „tradičních" svazků až po homosexuální pár s adoptovanou dcerou.

Alespoň co do počtu cen naopak příliš neuspěl favorizovaný Glee, který do Emmy vstupoval z prvního místa s 19 nominacemi.  Získal "jen" trofeje pro nejlepší herečkou ve vedlejší komediální roli, nejlepším komediálním režisérem byl vyhlášen gleeovský Ryan Murphy (v kinech je od něj nyní film Jíst, modlit se, milovat s Julií Robertsovou).

Glee kombinuje hudební reality show s teenagerskými seriály a prověřenými popovými hity. Jeho hrdinové na obrazovce soutěží v nepřetržité Superstar, navíc  pro diváky "dohrávají" soukromé příběhy akterů, jež jsou při soutěžích skryty i bulváru.

Foto: Reuters

Seriál, který začne na konci tohoto týdne v Česku vysílat Prima Cool, patří k největším loňským fenoménům. Soundtracky se sólovými i sborovými písněmi hrdinů pravidelně bodují v hitparádách na obou stranách Atlantiku a znovu se potvrzuje, že nad "normálními" interprety vítězí hvězdy generované právě televizními pořady, ke kterým má publikum emotivnější vztah. 

Popularitu a komeční úspěch seriálu připomněl v neděli i moderátor večera Jimmy Fallon: jako šéf fanouškovského „Glee clubu" uvedl na scénu herce ze seriálu, kteří mimo jiné za pomoci komičky Tiny Fey (30 Rock) a za velkého ohlasu publika zazpívali (zčásti přednatočeně) Born To Run.

Vojáci z Pacifiku nakonec prohráli

Víceméně prohrou nakonec skončily Emmy pro The Pacific z produkce HBO, který měl celkem 24 nominací - byť často v technických kategoriích. Výpravný seriál z producentské dílny Stevena Spielberga a Toma Hankse získal minulý týden sedm kreativních cen a nyní k nim podle očekávání připojil i trofej za nejlepší minisérii - což je kategorie, kde HBO se svými historickými pořady dlouhodobě vládne.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Seriál za dvě stě milionů dolarů navazující na Bratrstvo neohrožených však nedokázal získat žádnou z hereckých cen, navíc se mu příliš nedařilo ani komerčně, sledovanost podle médií zůstala za plány stanice. HBO nicméně o dominanci ve své tradiční kategorii nepřišla díky dalším pořadům.

Nejlepším hercem v televizním filmu nebo minisérii byl vyhlášen Al Pacino za roli v dramatu You Don´t Know Jack, které zaznamenává příběh "doktora smrti" Jacka Kevorkiana. V ženské kategorii vyhrála Claire Danesová za TV film Temple Grandin, kde ztvárnila autistickou přírodovědkyni.

Tento snímek proměnil sedm nominací z 15, nakonec tak byl procnetuálně nejúspěšnějším pořadem stanice a HBO uhájila celkové vítězství v počtu cen; má 25 Emmy ze 101 kategorií, druhá ABC získala osmnáct sošek, následují Fox (11), CBS (10) a NBC (8).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy