Nejvtipnější v americké televizi je teoretický fyzik

Kultura Kultura, Red Kul
4. 8. 2009 20:30
TV kritici: Pořadem roku je Battlestar Galactica
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Členové americké Asociace televizních kritiků rozdělili své tradiční výroční ceny. A vybrali jako vítěze nejen pořady recenzenty ceněné, a přitom komerčně úspěšné.

Zároveň jsou to i díla, jež mohou sloužit jako důkaz, že televize v posledních letech nabízí pořady, které jsou často lépe napsané než scénáře mnohých hollywoodských filmů. Přitom platí i to, že ty nejkvalitnější, byť nijak extrémně drahé pořady pocházejí často z menších stanic, zatímco na ty větší zbude kvalitní a formálně novátorský mainstream typu Ztracených či Prison Breaku. 

Sci-fi o fungování demokracie

Hlavní cenu pořad roku (Program of the Year) od kritiků získala čtvrtá, poslední řada série Battlestar  Galactica z kabelovky Syfy, jejíž vysílání skončilo na jaře.

Seriál, který má na kontě ceny Emmy i Zlaté Glóby, vychází ze stejnojmenného celovečerního filmu a následného,  které v Americe běžely na konci 70. let. Byl to nepříliš úspěšný pokus udělat v televizi něco na způsob Hvězdných válek.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 2004 ovšem začal příběh válečné kosmické lodě Galactica obrazovkách znovu; jeho hlavním autorem je Ronald D. Moore, který základní charakteristiky story zachoval, vedl ji ale i novým směrem. Kromě klasické sci-fi poetiky tak seriál ve druhém plánu postupně vznáší - pochopitelně pořád „jen" v rámci žánru - také otázky o fungování demokracie či úloze náboženství.

Bez Battlestar  Galacticy si svůj život nedovedou představit hrdinové série The Big Bang Theory, která má zatím za sebou dvě řady a podle amerických kritiků je komediálním seriálem roku.  Teorie velkého třesku (sitcom CBS u nás vysílá Prima Cool) neskutečně vtipně popisuje život pěti postav: skupiny čtyř geek/nerd vědců a jedné průměrné, zato pohledné slečny jménem Penny.

Nejčastějším zdrojem pobavení je tu teoretický fyzik Sheldon Cooper, jehož „neměřitelně vysoké" IQ je srovnatelné jen s jeho absencí sociální inteligence a posuzováním všeho a všech jen v intencích čisté logiky.

Jako malý příklad jeden z jeho prvních seznamovacích rozhovorů s Penny, naopak  bytosti velmi empatické a emotivní. Penny: „Jsem Střelec, což vám nejspíš o mě prozradí mnohem víc, než potřebujete vědět."- Sheldon: „Jistě. Prozradí nám to, že sdílíš masový kulturní blud, podle něhož má zdánlivá poloha Slunce vzhledem k svévolně definovaným konstelacím v okamžiku tvého narození jakýsi vliv na tvou osobnost."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nominace na Emmy vede seriál 30 Rock
Přicházejí vtipní vědci, kteří nesbírají kosti
Televizního Oscara mají šílenci z reklamky
Kritici mají hit: seriál o drsňácích z reklamky
O Emmy se ucházejí týpci z kabelovek

Není tak divu, že představitel Sheldona -  jeho příznivci mu na Facebooku zakládají fankluby - Jim Parsons byl kritiky pasován na nejlepšího herce v komediálním seriálu. Jako nová hvězda ostatně uváděl letošní nominace na Emmy a sám si hned jednu odnesl.

Chlapi z reklamky a varny pervitinu 

Cenu za nejlepší dramatický seriál pak získali od Asociace televizních kritiků už podruhé Mad Men - odehrávající se v New Yorku 60. let, ve fiktivní reklamní agentuře na Madison Avenue.

Hlavním hrdinou je kreativní ředitel Don Draper, skoro neustále kouřící muž vystavený tlaku klientů i divoké doby sociálních a kulturních proměn. Kritici na seriálu oceňují právě historickou pravdivost i vizuální styl; na kontě už má dva Zlaté Glóby i cenu Emmy.

Foto: Aktuálně.cz

Nejlepším hercem v dramatickém seriálu je Bryan Cranston. Cenu mu přineslo účinkování v loňské novince Breaking Bad -  kde představuje titulní roli učitele chemie s čerstvě diagnostikovanou rakovinou plic a právě načatou kariérou zločince a výrobce pervitinu.

V počtu cen - stejně jako obvykle na Emmy - zvítězila HBO. Od Asociace televizních kritiků má tři. Cenu za mimořádný film nebo minisérii mu přinesla Grey Gardens. Pořad, který v půli července získal na Emmy, vypráví dvou ženách, excentrické tetě a první sestřenici Jackie Onassisové, jimž se říkalo Malá a Velká Edie; hlavní hvězdou je tu Drew Barrymoreová.

Další cenu má HBO za dokument The Alzheimer's Project a chuť mu určitě spravila i cena za nový pořad pro upírskou ságu True Blood, jejíž hlavní představitelka Anna Paquin získala letos Zlatý Glóbus, ale na Emmy pohořela.

Po Sopránových a Sexu ve městě třetí komerčně nejúspěšnější cyklus z vlastní produkce této kabelové stanice nabízí tělní tekutiny, sex a žánrový mix od upírské ságy přes romantiku, krimi, příběhy z malého města a černý humor zase zpátky k mystériu a hororu.

Cenu honosně pojmenovanou „za přínos kulturnímu dědictví" obdrželo v Los Angeles nemocniční drama ER (Pohotovost), které letos skončilo po patnácti sezonách jako jeden z posledních velkých dramatických seriálů plných hvězd.

 

Právě se děje

Další zprávy