Česká televize sází na detektivky místo melodramat. V záplavě rutiny slibuje i potenciál

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 12. 2016 11:44
Česká televize představila plán na jaro. Z řady tradičních kriminálek vyčnívá především Bohéma Roberta Sedláčka, Monstrum o Stalinově pomníku a drama Zádušní oběť podle Körnerova scénáře.
Svět pod hlavou
Svět pod hlavou | Foto: Česká televize

Česká televize představila jarní program na rok 2017. Vzhledem k jejímu dlouhodobému zacílení na co nejvyšší sledovanost při dodržování jistých konzervativních norem není překvapivý.

Právě proto, že strategií stanice je přímo konkurovat komerčním konkurentům, se na ní pravděpodobně ani tentokrát neobjeví původní dramatické dílo, které by svou kvalitou výrazněji vyčnívalo nad tuzemskou rutinu. Přesto však slibuje několik titulů s potenciálem uspokojit alespoň v rámci rozumných očekávání.

Detektivky místo mýdla

Tradičně se chystá řada detektivek. Jde o žánr suplující na ČT mýdlové opery komerčních stanic. Ve svém českém provedení jsou kriminálky stejně masově populární jako telenovely, nenesou ale jejich společenské stigma. Proto mají na České televizi dveře dokořán a vysílají se vlastně v nekonečné řadě, aby mohly generovat vysoké sledovanosti i bez nutnosti rozjíždět stadílná melodramata.

Zajímavě působí předně Svět pod hlavou Radima Špačka a Marka Najbrta. Seriál podle britské předlohy vypráví příběh policisty ze současnosti, který se jednoho dne probudí v normalizovaném Československu. Schopní tvůrci za kamerou, zahraniční licence a silné obsazení (Ivan Trojan, Václav Neužil, Jan Budař) by snad měli zaručit základní kvalitu.

Diváci ale nakonec ocení hlavně druhý Labyrint Jiřího Stracha a Četníky z Luhačovic, tedy pokusy navázat na úspěšné značky z minulých let. Právě na Četnících z Luhačovic, podobně jako třeba na První republice a Vyprávěj, nejvýrazněji poznáme snahu ČT najít nenápadnou, ale účinnou náhradu za „zapovězené“ telenovely.

Z kriminálních minisérií vzbuzuje pozornost především Zádušní oběť z období první světové války podle scénáře Vladimíra Körnera (Adelheid, Údolí včel), byť v režii rutinéra Jiřího Svobody (Jan Hus). V dobovém dramatu se objeví Milan Kňažko, Vilma Cibulková.

Krom něj nás čeká i třídílná Spravedlnost s Ondřejem Vetchým podle scénáře Tomáše Bombíka, jenž má na svědomí Mordpartu televize Prima. Na minisérii je nejzajímavější premisa od počátku známého vraha, s níž české kriminálky příliš často nepracují.

Naštěstí nejen krimi

Po opuštění kriminálního žánru si nejde nevšimnout Bohémy Radima Sedláčka. Příběhy šesti nejznámějších českých herců dvacátého století (např. Burian, Marvan a Nový) připomínají na pohled projekt České století, jen zaměřené na kulturu místo politiky. Což je jedině dobře, České století zůstává jedním z nejzajímavějších autorských projektů České televize za dlouhou dobu. Šlo o projekt, který se nebál kontroverze a podařilo se mu vzbudit debatu o vnímání našich moderních dějin, čímž příjemně vybočil z konzervativní polohy veřejnoprávní stanice. Snad se Bohémě podaří totéž.

Mnoho nadějí vkládá ČT i do Trpaslíka režiséra Jana Prušinovského a Petra Kolečka (Okresní přebor), vyprávějícího o kouzelné sádrové sošce. Příběh pro celou rodinu od režiséra Kober a užovek, jednoho z nejlepších tuzemských mainstreamových filmů poslední doby, slibuje „něco pro každého“. Snad se právě to nestane jejím největším problémem.

Silným námětem disponuje Monstrum o pozadí vzniku nechvalné „fronty na maso“, Stalinova pomníku na Letné. Režie i scénáře se ujal Viktor Polesný (naposledy Zločin v Polné). Záleží na kvalitě textu, jestli se toto velmi atraktivní téma podaří zkušenému televiznímu tvůrci plně zužitkovat.

Kapitolou samy o sobě jsou dokumentární filmy a seriály, jež jako tradičně představují to lepší, co na České televizi vzniká. Dorazí Doktoři, seriál, který se na rozdíl od primácké Nemocnice Motol podívá snad opravdu seriózně na lékařskou profesi. Mezi další projekty patří Čechoslováci v gulagu, Vyhnáni po Chartě, Anticharta, Jauneráci a další.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy