Blu-ray disky zaplavují trh. Kdy vytlačí DVD?

Irena Hejdová Irena Hejdová
12. 12. 2008 9:44
Rozšíření blu-ray pomůže až snížení ceny jako u DVD
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rostoucí nabídka filmů vydávaných na blu-ray vyvolává otázku: Přijde doba, kdy blu-ray zcela vytlačí formát DVD, stejně jako předtím DVD vytlačilo analogové VHS videokazety?

Původně se předpokládalo, že technologie blu-ray starší DVD postupně, ale zcela vytlačí. Nástup blu-ray ale zpomaluje velká nabídka a rozšíření filmů na klasických DVD.

Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč.
Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte předvánoční seriál o blu-ray:
Čtvrtek: Blu-ray disky v Česku - Na předvánočním trhu je už 200 blu-ray titulů
Pátek: Nastane další obměna formátů - Kdy blu-ray vytlačí z trhu DVD?
Sobota: Blu-ray přehrávače v Česku - Přehrávač lze pořídit už za 6990 korun

Svých bohatých DVDték se fanoušci nechtějí kvůli novému formátu lehce vzdát, nabídku navíc obohacuje i aktuálně velmi oblíbená vlna DVD příbalů.

Odborníci z branže tak spíš předpokládají, že oba formáty budou delší dobu existovat paralelně.

"Určitě poběží paralelně déle než spolu běžely VHS a DVD," odhaduje Petr Slavík z Bontonfilmu. "Už jen proto, že na přehrávačích blu-ray lze přehrávat i DVD."

Blu-ray. Ilustrační snímek
Blu-ray. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Na kompatibilitu blu-ray přehrávačů s DVD filmy upozorňuje i David Vaculík ze Samsungu.

"Obě technologie mohou koexistovat souběžně na poli médií, nikoli na poli mechanik," říká s tím, že podle něj se postupem času mechaniky v přehrávačích a domácích kinech obmění na blu-ray.

Futuresource na letošním veletrhu IFA odhadl, že v roce 2012 bude v USA poměr prodeje blu-ray k DVD 61 ku 39 procentům.

Česká republika je tradičně trochu pozadu: česká asociace blu-ray odhaduje, že blu-ray přehrávač si v Česku pořídí do roku 2010 asi desetina domácností.

Ani zástupce prodejců se nedomnívá, že blu-ray by mohl v nejbližší době DVD úplně nahradit. "Vše samozřejmě záleží na vybavenosti domácností, které však v současné době teprve dokončují obměnu VHS za DVD," říká Jakub Kříž z Bontonlandu.

Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry.
Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry. | Foto: Reuters

Odhaduje, že k výměně DVD za blu-ray dojde nejspíš v horizontu 10 let. "Ale i to bude záviset na ekonomické situaci ve společnosti a celkovém vývoji na trhu s hudebními a obrazovými nosiči," dodává s tím, že nosiče budou prozatím dlouho fungovat na trhu společně.

I zástupce Magicboxu, největšího českého vydavatele DVD, který se spolu s Bontonfilmem agilně vrhl i do vydávání blu-ray považuje za pravděpodobnější, že obě technologie budou fungovat zároveň. "VHS běželo vedle DVD téměř deset let," připomíná Jan Rubeš z Magicboxu.

Při rozšiřování formátu podle Michala Kollára ze Sony bude nejzásadnější roli hrát cena dostupných titulů.

Průměrná cena blu-ray v obchodech se podle Jakuba Kříže z Bontonlandu pohybuje kolem 599 korun, novinky stojí ještě o 200 korun víc.

"Pro to, aby byl nový formát úspěšný, je důležité, aby se i ceny filmových titulů posunuly ještě níže," říká Kollár.

Poukazuje na to, že ceny přehrávačů už meziročně klesly o 30 až 40 procent a že podobně pozitivní roli na rozšíření DVD mělo před několika lety razantní snížení cen disků.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy