Blu-ray disky zaplavují trh. Kdy vytlačí DVD?

Irena Hejdová Irena Hejdová
12. 12. 2008 9:44
Rozšíření blu-ray pomůže až snížení ceny jako u DVD
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rostoucí nabídka filmů vydávaných na blu-ray vyvolává otázku: Přijde doba, kdy blu-ray zcela vytlačí formát DVD, stejně jako předtím DVD vytlačilo analogové VHS videokazety?

Původně se předpokládalo, že technologie blu-ray starší DVD postupně, ale zcela vytlačí. Nástup blu-ray ale zpomaluje velká nabídka a rozšíření filmů na klasických DVD.

Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč.
Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte předvánoční seriál o blu-ray:
Čtvrtek: Blu-ray disky v Česku - Na předvánočním trhu je už 200 blu-ray titulů
Pátek: Nastane další obměna formátů - Kdy blu-ray vytlačí z trhu DVD?
Sobota: Blu-ray přehrávače v Česku - Přehrávač lze pořídit už za 6990 korun

Svých bohatých DVDték se fanoušci nechtějí kvůli novému formátu lehce vzdát, nabídku navíc obohacuje i aktuálně velmi oblíbená vlna DVD příbalů.

Odborníci z branže tak spíš předpokládají, že oba formáty budou delší dobu existovat paralelně.

"Určitě poběží paralelně déle než spolu běžely VHS a DVD," odhaduje Petr Slavík z Bontonfilmu. "Už jen proto, že na přehrávačích blu-ray lze přehrávat i DVD."

Blu-ray. Ilustrační snímek
Blu-ray. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Na kompatibilitu blu-ray přehrávačů s DVD filmy upozorňuje i David Vaculík ze Samsungu.

"Obě technologie mohou koexistovat souběžně na poli médií, nikoli na poli mechanik," říká s tím, že podle něj se postupem času mechaniky v přehrávačích a domácích kinech obmění na blu-ray.

Futuresource na letošním veletrhu IFA odhadl, že v roce 2012 bude v USA poměr prodeje blu-ray k DVD 61 ku 39 procentům.

Česká republika je tradičně trochu pozadu: česká asociace blu-ray odhaduje, že blu-ray přehrávač si v Česku pořídí do roku 2010 asi desetina domácností.

Ani zástupce prodejců se nedomnívá, že blu-ray by mohl v nejbližší době DVD úplně nahradit. "Vše samozřejmě záleží na vybavenosti domácností, které však v současné době teprve dokončují obměnu VHS za DVD," říká Jakub Kříž z Bontonlandu.

Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry.
Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry. | Foto: Reuters

Odhaduje, že k výměně DVD za blu-ray dojde nejspíš v horizontu 10 let. "Ale i to bude záviset na ekonomické situaci ve společnosti a celkovém vývoji na trhu s hudebními a obrazovými nosiči," dodává s tím, že nosiče budou prozatím dlouho fungovat na trhu společně.

I zástupce Magicboxu, největšího českého vydavatele DVD, který se spolu s Bontonfilmem agilně vrhl i do vydávání blu-ray považuje za pravděpodobnější, že obě technologie budou fungovat zároveň. "VHS běželo vedle DVD téměř deset let," připomíná Jan Rubeš z Magicboxu.

Při rozšiřování formátu podle Michala Kollára ze Sony bude nejzásadnější roli hrát cena dostupných titulů.

Průměrná cena blu-ray v obchodech se podle Jakuba Kříže z Bontonlandu pohybuje kolem 599 korun, novinky stojí ještě o 200 korun víc.

"Pro to, aby byl nový formát úspěšný, je důležité, aby se i ceny filmových titulů posunuly ještě níže," říká Kollár.

Poukazuje na to, že ceny přehrávačů už meziročně klesly o 30 až 40 procent a že podobně pozitivní roli na rozšíření DVD mělo před několika lety razantní snížení cen disků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy