Na předvánočním trhu je už 200 blu-ray titulů

Irena Hejdová Irena Hejdová
11. 12. 2008 9:24
Na "lepším" DVD vychází pět dílů Pottera i Bond

Praha - I na českém předvánočním trhu se prosazuje kromě zavedeného formátu DVD nová technologie blu-ray, která nabízí lepší obrazovou kvalitu.

Jaké filmy jsou už k dispozici v novém formátu, který si pozvolna hledá svou pozici na trhu vedle zavedených DVD?

Už není výjimkou, že české i zahraniční tituly vycházejí souběžně v obou formátech, nabídku navíc doplňuje čím dál víc starších klasických filmů v blu-ray provedení - což je důkaz, že obchodníci věří v rostoucí zájem.

Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč.
Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte předvánoční seriál o blu-ray:
Čtvrtek: Blu-ray disky v Česku
Pátek: Nastane další obměna formátů
Sobota: Blu-ray přehrávače v Česku

Ještě v dubnu byla přitom jediným českým vydavatelem blu-ray disků distribuční společnost Bontonfilm. S jejich vydáváním začala v září 2007 a  v dubnu 2008 vydala dokonce vůbec první blu-ray s českým filmem - prvenství patřilo Vorlovu Gymplu.

Jen letos vydal Bontonfilm podle Petra Slavíka 89 blu-rayů. „Blu-raye dnes tvoří 30 procent vydávaných titulů," dodává tiskový mluvčí Botonfilmu Petr Slavík. Náklady vydávaných disků se podle něj pohybují v řádu 1000 až 2000 kusů a postupně se zvyšují v závislosti na poptávce.

Gympl
Gympl | Foto: Falcon

Po Bontonfilmu se přidal na podzim i Magic Box, největší český vydavatel DVD. "Vydávání blu-ray je zatím hodně finančně náročné," říkal ještě v dubnu ředitel Magic Boxu Adam Dvořák, "V Česku je to zatím spíš raritka než velký byznys."

Ale trendy a následné změny strategií se dnes mění rychleji, než řeknete. Do konce roku podle svého zástupce Jana Rubeše vydá Magic Box 23 titulů a proráží i na domácím poli - letos v říjnu vydal na blu-ray i české filmy Vratné lahve a Obsluhoval jsem anglického krále.

Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry.
Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry. | Foto: Reuters

Atraktivita vydávaných titulů by tak k technologii mohla přitáhnout další příznivce.

Disky vydává ještě distribučka HCE ve spolupráci se společností Brick Box Digital Media. Nabidka filmů v Česku se tak ke konci roku přehoupne pres 200 titulů.

Optimismus neskrývá předseda správní rady organizace na podporu blu-ray Pavel Borowiec. Podle něj pro rozšíření formátu příznivě vyznívá i pokles cen LCD a Full HD televizí.

„Blu-ray přestává být technickou raritou a stává se z něj atraktivní produkt, který má šanci zaujmout díky mimořádné kvalitě maximálně ostrého a detailně prokresleného obrazu," věří. 

2001: Vesmírná odyssea
2001: Vesmírná odyssea | Foto: Wiki

Blu-ray má šanci DVD nahradit, mezi spotřebiteli se nicméně prosazuje pozvolna. Blu-ray tituly zatím v Česku pochopitelně nedosahují takových prodejů jako zavedené DVD disky.

Podle Jakuba Kříže z Bontonlandu se zatím v této prodejní síti prodává v průměru kolem 150 blu-ray disků měsíčně a to je oproti DVD 0,8 procenta.

Před Vánoci však prodeje klasicky stoupají, dá se předpokládat, že část lidí si kupuje disky také přes internet.

V listopadu se v síti Bontonlandu prodalo 373 kusů blu-rayů. „Odhaduji, že prosincové prodeje budou ještě jednou takové," dodává Kříž.

Podle něj si v obchodech z blu-ray disků nejlépe vedou filmy 10 000 př. n. l, 300 - Bitva u Thermopyl, Já legenda, Hancock a Kubrickovy filmy Full Metal Jacket a 2001: Vesmírná Odyssea. 

Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a Fénixův řád | Foto: Warner Bros

„Velkými hity předpokládám budou i filmy Batman  - Temný rytíř, Matrix 1,2,3, Indiana Jones a království křišťálové lebky, Akta X - Chci uvěřit, Wanted s Angelinou Jolie a samozřejmě vydání všech dosud natočených příběhů o Harry Potterovi," dodává Kříž.

O čím dál se vzmáhající oblibě technologie a snaze distributorů přitáhnout k formátu více zájemců vypovídá i zbytek předvánoční nabídky blu-ray disků.

Před Vánoci vyšlo několik trháků jako sběratelská edice bondovky Casino Royale či právě pět dílů Harryho Pottera.

Petr Slavík z Bontonfilmu z předvánoční nabídky upozorňuje mimo jiné na filmy Neuvěřitelný Hulk, Francouzská spojka a Francouzská spojka 2: Dopadení, klasickou Planetu opic a také další kousky z bondovské série: Žít a nechat zemřít, Jen pro tvé oči, Srdečné pozdravy z Ruska, Dr. No, Thunderball, Dnes neumírej.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy