Ve Hře o trůny musí umírat hlavní postavy, jinak by to byl podvod, říká autor knižní předlohy

jaz
18. 5. 2016 16:26
Autor předlohy k populárnímu televiznímu seriálu Hra o trůny vysvětlil, proč v jeho fantasy sáze umírá tolik hlavních postav. "Nemusíte žít navěky jen proto, že jste roztomilé dítě nebo nejlepší kamarád hrdiny nebo hrdina sám," vysvětluje spisovatel s tím, že nechce podvádět své čtenáře.
Jon Sníh
Jon Sníh | Foto: HBO

Americký spisovatel George R. R. Martin je pověstný tím, že nemá slitování se svými literárními postavami. Jeho sága Píseň ledu a ohně, podle které HBO natáčí televizní seriál Hra o trůny, je plná tragických úmrtí výrazných postav. 

Čtenáře knih a diváky seriálu tak udržuje v napětí a nevědomosti, který z hrdinů umře příště. 

"Všichni jsme četli ten samý příběh milionkrát – banda hrdinů se vydá na dobrodružství. Hrdina, jeho nejlepší kamarád a jeho přítelkyně překonávají hrůzostrašné nástrahy a nikdo z nich nezemře. Jediní, kdo zemřou, jsou ti navíc," kritizuje Martin v rozhovoru pro magazín Galaxy´s Edge častá literární klišé s tím, že "nesmrtelní" hrdinové jsou v podstatě podvod na čtenáře.

"To se nestává. Jdou do boje a jejich nejlepší přítel zemře nebo je vážně zraněn. Přijdou o nohu nebo přijde nečekaně smrt." Spisovatel fantasy literatury má podle něj povinnost psát pravdu bez ohledu na to, jak může být krutý. "Všichni musí zemřít," upozorňuje autor.

"Pokud si připustíte, že do příběhu zahrnete i smrt, pak byste měli být upřímní a uvědomit si, že to může postihnout kohokoli a kdykoli. Nemusíte žít navěky jen proto, že jste roztomilé dítě nebo nejlepší kamarád hrdiny nebo hrdina sám," dodává Martin.

Spisovatel George R. R. Martin tvrdí, že hlavní hrdinové jednoduše musí zemřít.
Spisovatel George R. R. Martin tvrdí, že hlavní hrdinové jednoduše musí zemřít. | Foto: Reuters

Martin ale připustil, že své postavy má ve skutečnosti rád a není po něj jednoduché rozhodnout o jejich nevyhnutelném konci. "Někdy mám tendenci to neudělat, ale ostatní postavy to udělají za mě. Přesunu tak veškerou vinu na ně," říká spisovatel.

George R. R. Martin je jedním z nejprodávanějších fantasy spisovatelů, v rozhovoru se ale zmínil, že rozhodně neradí začínajícím autorům, aby volili kariéru spisovatele kvůli příjmu. "Pokud musíte psát, pokud v sobě máte příběhy, pokud jste pojmenovávali své hračky a vytvářeli pro ně příběhy, zeptejte se sami sebe na otázku: 'Co když mi nikdo za mé příběhy nedá ani cent? Budu ještě psát?' V případě, že je odpověď ano, pak jste spisovatel." 

Hra o trůny - trailer na 6. sezónu | Video: HBO
 

Právě se děje

před 50 minutami

VW: Německý rozsudek o odškodnění v dieselgate se na ČR nevztahuje

Rozhodnutí německého nejvyššího soudu o odškodnění majitelů vozů VW dotčených manipulacemi s emisemi se českých zákazníků netýká. Soudní řízení o případnou náhradu škody budou v Česku a dalších zemích dále pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy