Světelný meč Luka Skywalkera se měl vydražit za miliony. Hrozí, že jde o falzifikát

Magazín Magazín
11. 12. 2018 12:24
Světelný meč, se kterým bojoval Luke Skywalker v prvním filmu ze světa Star Wars, byl stažen z kalifornské aukce kvůli podezření, že jde o falzifikát. Ve čtvrteční dražbě v Los Angeles se předpokládalo, že se prodá aspoň za 200 tisíc dolarů (přes 4,5 milionu korun).
Světelný meč z filmu Star Wars
Světelný meč z filmu Star Wars | Foto: Shutterstock

Aukční síň Profiles in History hodlala ve čtvrtek vydražit jeden z pěti světelných mečů, které navrhl oscarový designér Roger Christian pro herce Marka Hamilla, jenž s ním v roce 1977 bojoval jako Luke Skywalker ve filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje.

Christian dražitelům dodal i dokumenty o pravosti slavné filmové rekvizity. Upozorňuje na to web deníku The Guardian.

"Dostali jsme protichůdné informace o původu meče Rogera Christiana. Rozhodli jsme proto stáhnout tuto položku z dražby, dokud nám pan Christian nedokáže vysvětlit nesrovnalosti," řekl výkonný ředitel aukční síně Joe Maddalena. Designér se zatím médiím nevyjádřil.

Fanoušci sci-fi série teď řeší, zda je světelný meč replikou, nebo prototypem, a procházejí staré Christianovy tweety, ve kterých se zmiňuje o výrobě kopií slavné zbraně z roku 1977.

Původní filmové předměty ze světa Hvězdných válek se zpravidla prodávají za velmi vysoké sumy, loni se například vydražil světelný meč Luka Skywalkera za 450 tisíc dolarů (v přepočtu více než 10 milionů korun).

Video: Nové Star Wars jsou jen pro fanoušky, zahltí je vším, říká Fila

Moc bych si přál, abych byl z nového dílu Hvězdných válek víc nadšený, říká filmový kritik Kamil Fila. Do kin přichází Star Wars: Poslední z Jediů. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 19 minutami

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy