Interaktivní průvodce po galaxii: Vyznáte se ve světě Star Wars?

Štěpán Plaček Tomáš Kunc Štěpán Plaček, Tomáš Kunc, Marek Koutesh
11. 12. 2017 7:00
Vesmírná sága Star Wars neboli Hvězdné války filmovým fanouškům přináší další pokračování, do kin vstupuje "osmička" Poslední z Jediů. Nechte se provést světem Hvězdných válek naší podrobnou interaktivní grafikou a ověřte si znalost dějové zápletky, vztahových linií hlavních postav, vesmírných obyvatel, zbraní či vybraných planet, na kterých se sága odehrává.
Načítám data

Star Wars: Poslední z Jediů

  • Světová premiéra filmu: 8. prosince 2017
  • Premiéra v ČR a na Slovensku: 14. prosince 2017
  • Odhad tržeb za prosincové premiéry (podle Deadline.com): 200 milionů dolarů (4,31 miliardy Kč)
  • Režisér: Rian Johnson (Zmizení, Bratři Bloomovi, Perníkový táta, Looper)

Z hereckého obsazení:

DAISY RIDLEYOVÁ jako REY
JOHN BOYEGA jako FINN
CARRIE FISHEROVÁ jako LEIA ORGANA
MARK HAMILL jako LUKE SKYWALKER
OSCAR ISAAC jako POE DAMERON
ADAM DRIVER jako KYLO REN
ANDY SERKIS jako NEJVYŠŠÍ VŮDCE SNOKE
DOMHNALL GLEESON jako GENERÁL HUX

O čem je poslední díl

V minulé epizodě byla základna tyranského Prvního řádu zničena a učeň temné strany Síly Kylo Ren poražen v boji. První řád se ale opět chystá do protiútoku a staří i noví hrdinové se tak dostávají do smrtelného nebezpečí. Princezna Leia Organa, pilot Poe Dameron a bývalý stormtrooper Finn se ocitají v čele galaktické války proti tajemnému Nejvyššímu vůdci Snokeovi. Mezitím se Rey stává učednicí legendárního Lukea Skywalkera. Síla, jakou Rey disponuje, v něm vzbuzuje ohromení, ale i obavy.

Další chystané díly

Poslední z Jediů je již třetí snímek ze série Star Wars od doby, co produkční firmu Lucasfilm a tedy i značku zakoupila společnost Walt Disney. Premiéra spin-offu Solo: A Star Wars Story, který bude pojednávat o začátcích vesmírného pašeráka Hana Sola, je v plánu na květen 2018. Poté, co kvůli tvůrčím neshodám opustili produkci režiséři Phil Lord a Christopher Miller, dotočil film Ron Howard. Přímé pokračování Posledního z Jediů, zatím nepojmenovaná devátá epizoda pod režijním dohledem J. J. Abramse, má jít do kin v prosinci 2019.

Hustě obydlený vesmír Star Wars má i své politické zřízení. Planety a její obyvatelé jsou sdruženi v Galaktické Republice, která je nicméně v osudovém ohrožení – často ze strany sithských lordů či třeba separatistů z některých částí galaxie.

  • Forma vlády: jednokomorová federativní republika
  • Zákonodárná moc: Galaktický senát
  • Výkonná moc: úřad nejvyššího kancléře, předseda Senátu
  • Hlava státu: nejvyšší kancléř
  • Hlavní město: planeta Coruscant
  • Rozsah Republiky: 400 miliard hvězd s asi 20 miliony druhy živých tvorů
BBY – před bitvou o Yavin, ABY – po bitvě o Yavin
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy