Indie brojí proti pytlákům, kteří loví vzácné nosorožce

vk, Reuters
10. 5. 2008 14:00
Dosavadní strategie selhává. Strážci parky neochrání

Dillí - V indické přírodní rezervaci Kaziranga se na popud státních úředníků zvýší počet strážců parku. Opatření má uchránit ohrožené nosorožce indické před pytláky, uvedla agentura Reuters.

Od ledna pytláci zabili nejméně deset nosorožců ve dvou národních parcích v oblasti Assam a osm právě v národním parku Kaziranga.

"Zvyšujeme počet strážců v parku Kaziranga, kvůli současnému nárůstu pytláctví," řekl Rockybul Hussain, ministr lesů indické oblasti Assam.

Čtyřiadvacet nosorožců během uplynulých dvou let přišlo o rohy, které jsou vyhledávanou komoditou na černých trzích. Cena rohů se vyšplhala až k 10 tisícům dolarů.

Poptávka podle expertů přichází většinou z Číny a jihoasijských zemí. Podle asijských pověr lze s jejich pomocí léčit řadu onemocnění, či je dokonce využít jako afrodiziakum.

Těžký život strážců

Po letité neúspěšné snaze omezit v parku počet pytláků požádala správa rezervace Kaziranga o pomoc Národní kancelář pro vyšetřování (CBI).

Kritici nicméně namítají, že ani nové kroky nesplní účel, dokud vláda nezlepší pracovní podmínky strážců v parcích.

"Strážci nemají dostačující výcvik, čelí šikaně od služebně starších lesních úředníků a je jim dáváno za vinu, pokud věci nejdou tak, jak mají," řekl Soumyadeep Data, ředitel skupiny Volání přírody, která pracuje na ochraně nosorožců v oblasti.

V Nepálu vymírají. Kvůli nepokojům

Nosorožec indický je jedním ze dvou přežívajících druhů nosorožce na světě.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje, že na světě zbývá již jen 3.000 zvířat. Nacházejí se většinou v severovýchodní Indii, několik stovek v sousedním Nepálu.

Právě tam ale velká část nosorožců kvůli dlouhodobým maoistickým nepokojům vyhynula. 

Podle agentury AP nepálská vláda nedokázala dostatečně kontrolovat pytláky. Nepálští vojáci určení na ochranu rezervace totiž byli převeleni do boje proti rebelům, a tak ochranáři nebyli schopni tlustokožce monitorovat.

Bosí a bez pláštěnek

V parku Kaziranga žije 1.800 nosorožců v bažinách a lesích. Mezi vysokým křovím se tam pytláci snadno skryjí, než je polapí s pomocí jedu nebo je zastřelí.

Morálka strážců, často vyčerpaných osamělým bojem proti pytlákům, je nízká.

Strážci parku jsou špatně placeni a nuceni hlídkovat bosí a bez pláštěnek. Mají staré pušky a čelí moderně vybaveným pytlákům. 

Více o Indii: Bush naštval Indii. Řekl, že může za drahé potraviny

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy