Ruský válečný pes přešel k protistraně. Hledá nevybuchlé miny a učí se ukrajinsky

Magazín Magazín
24. 5. 2022 10:21
Tři roky starý belgický ovčák jménem Max letos na jaře vyrazil do války po boku ruských speciálních jednotek. Ty ho ale při dobývání Ukrajiny nechaly napospas vlastním osudu, a tak pes nakonec přešel do služeb ukrajinské armády.
Belgický ovčák Max původně sloužil u ruské armády, nakonec ale přešel k protistraně.
Belgický ovčák Max původně sloužil u ruské armády, nakonec ale přešel k protistraně. | Foto: Aktuálně.cz / Národní garda Ukrajiny

Max doprovázel ruské vojáky při dobývání vesnic na pobřeží Černého moře, odkud se pak ale Putinovy jednotky stáhly do jiných ukrajinských regionů a pes tam zůstal sám. Když ho později v Mykolajivské oblasti našli Ukrajinci, živil se hnijícími zbytky jídla a byl na pokraji smrti. Že jde o válečného psa, zjistili podle ruského maskáčového obojku na jeho krku. Píše o tom server Unilad.

O belgického ovčáka se následně starala jedna z místních rodin, a když se zase uzdravil, nastoupil znovu do služby - jenom se pro změnu přidal k protistraně. V současnosti pomáhá ukrajinské Národní gardě s hledáním nevybuchlých min a podle vojáka jménem Dmytro, který se jeho výcviku ujal, už je ve výborné fyzické kondici.

"Prozatím slyší jenom na rozkazy v jazyce okupantů. Už jsme mu ale začali dávat lekce ukrajinštiny. Odteď bude Max bránit Ukrajinu a Rusům natrhne zadek. Nechápu, jak Rusové mohli tak úžasné zvíře jen tak opustit. Ukrajinci psy naopak milují a berou je jako součást rodiny," uvedl Dmytro.

Mohlo by vás zajímat: "Naše poslání nezmění ani válka," zvířata budou manželé na Ukrajině zachraňovat do poslední chvíle

"Naše poslání nezmění ani válka," zvířata budou manželé na Ukrajině zachraňovat do poslední chvíle. | Video: Instagram/Vet.crew
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Graubner se stal pražským arcibiskupem, při mši převzal úřad od Duky

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Papež Graubnera jmenoval v květnu. Mši předcházel liturgický průvod z Arcibiskupského paláce, rozezněl se též největší zvon v České republice Zikmund.

Duka pražskou arcidiézi vedl 12 let. Graubner stejně jako Duka bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Dukův nástupce se hledal od roku 2018, kdy bývalý arcibiskup musel podat po završení 75 let svou rezignaci. Graubner tak bude muset učinit příští rok.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy