Ruský válečný pes přešel k protistraně. Hledá nevybuchlé miny a učí se ukrajinsky

Magazín Magazín
24. 5. 2022 10:21
Tři roky starý belgický ovčák jménem Max letos na jaře vyrazil do války po boku ruských speciálních jednotek. Ty ho ale při dobývání Ukrajiny nechaly napospas vlastním osudu, a tak pes nakonec přešel do služeb ukrajinské armády.
Belgický ovčák Max původně sloužil u ruské armády, nakonec ale přešel k protistraně.
Belgický ovčák Max původně sloužil u ruské armády, nakonec ale přešel k protistraně. | Foto: Aktuálně.cz / Národní garda Ukrajiny

Max doprovázel ruské vojáky při dobývání vesnic na pobřeží Černého moře, odkud se pak ale Putinovy jednotky stáhly do jiných ukrajinských regionů a pes tam zůstal sám. Když ho později v Mykolajivské oblasti našli Ukrajinci, živil se hnijícími zbytky jídla a byl na pokraji smrti. Že jde o válečného psa, zjistili podle ruského maskáčového obojku na jeho krku. Píše o tom server Unilad.

O belgického ovčáka se následně starala jedna z místních rodin, a když se zase uzdravil, nastoupil znovu do služby - jenom se pro změnu přidal k protistraně. V současnosti pomáhá ukrajinské Národní gardě s hledáním nevybuchlých min a podle vojáka jménem Dmytro, který se jeho výcviku ujal, už je ve výborné fyzické kondici.

"Prozatím slyší jenom na rozkazy v jazyce okupantů. Už jsme mu ale začali dávat lekce ukrajinštiny. Odteď bude Max bránit Ukrajinu a Rusům natrhne zadek. Nechápu, jak Rusové mohli tak úžasné zvíře jen tak opustit. Ukrajinci psy naopak milují a berou je jako součást rodiny," uvedl Dmytro.

Mohlo by vás zajímat: "Naše poslání nezmění ani válka," zvířata budou manželé na Ukrajině zachraňovat do poslední chvíle

"Naše poslání nezmění ani válka," zvířata budou manželé na Ukrajině zachraňovat do poslední chvíle. | Video: Instagram/Vet.crew
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy